Запоріжжя – місто козацької слави та шляхетних подвигів, розташоване найголовнішій воднотранспортній магістралі України – річці Дніпро. Запоріжжя відоме багатовіковою історією, видатними локаціями та вражаючими легендами про мальовничу місцевість. Тисячі туристів кожного року приїжджають до міста, щоб відвідати його найвизначніші пам’ятки – знаменитий острів Хортиця, історичний комплекс ”Запорізька Січ”, Дніпрогес, Парк ”Дубовий Гай”, Фонтан ”Життя” та музей ретроавтомобілів ”Фаетон”.
Місто є важливим промисловим центром, одним із найбільших в Україні. Впродовж багатьох років тут активно розвивались та продовжує удосконалюватися металургійна й машинобудівна промисловість. Проте Запоріжжя цікавить не лише технічними здобутками. Деякі куточки, такі як Дніпровські пороги, вражають та манять багатьох ентузіастів відправитися у захопливу мандрівку. Місцеві мешканці дуже пишаються своїм регіоном та найкращими його куточками.
Скільки районів в Запоріжжі? Місто розділене на сім адміністративних районів. Кожен з них унікальний, має особливу атмосферу та визначні місця. У цій статті ми розглянемо всі райони Запоріжжя та з’ясуємо в якому з них кращі умови для життя, а також здійснимо екскурс в минуле та дізнаємось цікаві історичні факти про кожен квартал.
Вознесенівський
Колишня назва цього району – Орджонікідзевський. Називався так до 2016 року на честь радянського партійного діяча Серго Орджонікідзе. Ця адміністративна одиниця раніше розміщувалась на місці села Вознесенка. Лише в 1939 році на території селища створено новий район Запоріжжя – Вознесенівський. Розбудова розпочалась після закінчення Другої світової війни. Протягом XX століття географічне розташування району неодноразово змінювалось. З 1995 року він став вміщати два острова – Хортиця та Байду.

Територія адміністративної одиниці охоплює центральну частину Запоріжжя. Площа Вознесенівського району становить 50,8 кв.км. Це доволі великий квартал, що вміщує більшість адмінстративних установ міста – Запорізька обласна рада, держадміністрація, міська рада, Головне управління Національної поліції Запорізької області, апеляційний та господарський суд. Кількість жителів – більше 100 тисяч осіб.
Розвинена інфраструктура дозволяє Вознесенівський район віднести до найкращих районів Запоріжжя. Тут розміщений найбільший театр в області – Запорізький академічний обласний театр юного глядача. Це справжній культурний осередок для молоді та дітлахів будь-якого віку. Глядачі захоплюються сучасними виставами за мотивами класичної літератури творів Корнія Чуковського, Самуїла Маршака. А для любителів розваг працює цирк, який вразить малечу актобатикою, балетом, чудернацькими костюмами і дресированими тваринами. В районі наявні сім бібліотек та палац культури ”Орбіта”.
Для юних науковців Вознесенівський район представляє неабияку цікавість, адже тут розташована велика кількість цінних національних пам’яток та історичних об’єктів. Головна з них – острів Хортиця, відомий кожному українцю. Вік цієї дивовижної пам’ятки становить більше 3 мільярдів років! А завдяки славетним подіям на цьому легендарному місці, острів став гордістю українців.
Важливою перевагою району є наявність зелених зон для відпочинку. Після важкого робочого дня більшість містян вирушає на прогулянку до парків та скверів. Найулюбленішими місцями релаксу запоріжців є Вознесенівський парк, сквер на площі Маяковського, набережна Дніпра. На останній працює багато вечірніх ресторанів та кафе, де запоріжці полюбляють смакувати улюблені ласощі, споглядаючи на нічне місто, що потопає в неонових вогниках.
В престижному районі міста вартість на купівлю житла варіюється в залежності від стану будівлі та типу нерухомості. Однак середня вартість квадратного метра – близько 24 тисяч гривень.
Дніпровський
Цей район – найстаріший в місті, утворений у 1928 році. Вже з 1930-х років спостерігається активна його забудова, зокрема зведено найпотужнішу гідроелектростанцію Запоріжжя – Дніпрогес. Адміністративна одиниця в роки радянської влади мала назву Ленінський і зберігала її до 2016 року. Згодом район перейменовано на честь головної водної магістралі країни – Дніпра.

Загальна площа складає 49,7 кв.км, а населення – 134 тисяч осіб. Район простягається довжелезною смугою уздовж правого берега Дніпра і об’єднує кілька мікрорайонів – Верхня Хортиця, Великий Луг, Правий Берег, Соцмісто. Він дуже вмісткий, у його складі більше 300 вуличок та проспектів.
В культурному плані дана адміністративна одиниця лідирує. Запорізька обласна філармонія, палаци культури – являють собою головний духовний осередок міста. Відвідувачі мають змогу насолодитися виставами чи почути живе звучання музичних інструментів. Для студентів та школярів тут працюють центри дитячої та юнацької творчості. Отож, простору для розвитку молодих талантів тут безліч, важливо лише обрати кожному своє захоплення по душі.
Дніпровський район є чудовою місцевістю для гарного проведення дозвілля. Сквери на вулиці Запорізькій та Металургів дуже затишні, оснащені яскравими фонарями та містять зручні лавочки для перепочинку перехожих. Головною візитівкою району є Запорізький дуб віком 700 років. Станом на сьогодні ця унікальна пам’ятка природи не в кращому стані, оскільки дерево зберегло лише одну живу гілку.
Найкрасивішою частиною району є Соцмісто, збудоване в стилі радянського конструктивізму. Тут розміщений музей історії зброї, що показує еволюцію різних видів зброї минулих епох, особливу увагу присвячено добі Козаччини.
Середня ціна за один квадратний метр нерухомості в Дніпровському районі варіюється залежно від типу нерухомості. Вартість квадратного метра новобудови складає 25 000 гривень.
Шевченківський
Який район в Запоріжжі найбільший? Шевченківський район з населенням 150 тисяч осіб займає провідні позиції в рейтингу. Загальна площа – 98 кв.км. Історія заснування починається з 1962 року, відколи район відокремили від Олександрівського. З назви адміністративної одиниці можна легко здогадатися, що його названо на честь видатного українського поета та художника Тараса Григоровича Шевченка.

Містяни вважають район спальним, оскільки тут розміщено багато дрібних житлових масивів. До складу входять ще три мікрорайони з висотними будинками та кілька з приватною забудовою. Найбільше вулиць – аж 528, вміщено до Шевченківського району.
На питання туристів, в якому районі Запоріжжя жити найкраще, більшість містян відповість – у Шевченківському. Інфраструктура тут розвинена найкраще, як транспортна, так і освітня. Працює Запорізький авіаційний коледж, чимало шкіл та дитячих садків. Територією курсують трамваї та автобуси.
Запоріжці обожнюють проводити своє дозвілля в парку імені Клімова, найвідомішому в місті. В районі відкритий і єдиний в Україні дитячий ботанічний сад. Тут проводяться екскурсії для маленьких дослідників природи. Хлопчикам неодмінно буде цікаво побувати у музею техніки Богуслаєва, де знаходяться унікальні експозиції авіаційних двигунів, мотоциклів вітчизняного та іноземного виробництва.
Придбати власне житло в Шевченківському районі можна вартістю від 25 000 гривень за один квадратний метр. Ціна є найвищою в місті, однак вона повністю відповідає престижу району.
Заводський
Адміністративну одиницю утворено в 1969 році шляхом відокремлення частини території Вознесенівського. Це селище Запоріжжя-Ліве, вулиця Скворцова та село Підпорожнянка. З назви стає зрозуміло, що район охоплює промислову зону міста. Місцеві мешканці називають житлову частину Павло-Кічкас. Його історія починається ще з давніх часів та пов’язана з Кічкаською переправою на шляху із ”варяг у греки”.

Населення становить 51 тисяч осіб, а загальна площа Заводського району – 56 кв.км із 158 вулицями. Відомий величезною кількістю підприємств – ”Запоріжсталь”, ”Запорізький завод феросплавів”, ”Запоріжвогнетрив”. Територією курсують трамваї та автобуси. Гордість району – Запорізький центр професійно-технічної освіти та молодіжний театр ”Борисфен”, названий на честь річки Дніпро.
Зон для відпочинку всього вісім – сім скверів та один парк, розташований по Північному шосе. Найменш населений район Запоріжжя, має кілька видатних пам’яток архітектури: будівля заводоуправління та ”Дніпроспецсталь”. Він відомий більшості як район заводів та великих підприємств.
Ціна нерухомості в цьому районі невисока, порівняно з іншими в Запоріжжі. Зокрема, середня вартість за квадратний метр – 16 000 гривень. За скромною ціною можна придбати чудове житло в затишному районі міста. Проте інфраструктура тут розвинена не найкращим чином.
Комунарський
Комунарський район створено в 1997 році. Значну його територію відокремили від Олександрівського. Своїй назві він завдячує робітникам залізничих майстерень – комунарам, які брали участь в революції 1905 року. Це південний район, проєкт первинної забудови якого існував ще в 1980 році.

На території площею 61 кв.км. розташовано два мікрорайони – Південний та Космічний. Саме тут знаходиться залізничний вокзал ”Запоріжжя-1” та цетральний автовокзал. Чисельність району становить 133,6 тисяч осіб. В Запоріжжі його називають ”воротами міста” завдяки гарно розвиненій транспортній системі.
У Комунарському районі працює багато закладів громадського харчування, автосалонів. Попри існування 20 потужних підприємств міста, ця адміністративна одиниця є одною з найменш забруднених в Запоріжжі. На підприємствах виготовляють автомобілі, пилоочисні установки, автомобільне скло, засоби зв’язку.
Вищу освіту студенти здобувають у медичному коледжі Запорізького Державного медичного універститету. А спеціально для малечі обладнано ”Дитячу залізницю”, одну з найдовших в нашій державі. Освітній центр включає живий куточок, акваріум, зимовий сад, та колію до 9 км. Дітлахи не тільки навчаються основам залізничих спеціальностей, а ще й відпочивають та спілкуються з однолітками.
Це екологічно чистий район завдяки великій площі зелених насаджень. Тут розміщені десять скверів і два парки. Більшість містян проводить своє дозвілля на мальовничому березі Дніпра. На території функціонують зони для відпочинку, тенісні корти та декілька кафе.
Середня ціна нерухомості – від 15 тисяч в залежності від типу житла та його розташування в районі. Головною перевагою купівлі нерухомості в цьому районі є добре розвинена інфраструктура.
Олександрівський
Район має давню історію, яка починається 1935 року з моменту його заснування на місці Олександрівська. На території сучасної адміністративної одиниці у 1770-х роках розміщувалася Олександрівська фортеця.
Він зазнав кількох перейменувань: до 1961 називався Сталінським, а до 2016 року носив назву Жовтневий. Містяни прозвали цей район ”старою частиною Запоріжжя”.

Олександрівський район є найменший за площею в місті (всього 11,2 кв.км). Він вміщає 62 вулички та проспект Соборний – головну вулицю Запоріжжя. Населення складає 68,5 тисяч осіб. Окрім вулиць та провулків, тут розміщено 5 майданів міста.
Ще з XX століття Олександрівка відома як студентський регіон. Це один із кращих районів, де молодь здобуває вищу освіту в трьох університетах міста: Запорізькому національному, національно-технічному та класичному приватному. Досить розгалуджена мережа освітніх закладів і для дітей шкільного та дошкільного віку.
Не всі райони Запоріжжя можуть похвалитися таким потужним культурним осередком, як Олександрівський. Запоріжці у вільний час відвідують вистави Запорізького академічного обласного театру імені В. Магара. А дітлахи в захваті від захопливих вистав в театрі ляльок. Тут працює і Запорізький краєзнавчий музей, де досвідчені екскурсоводи проведуть цікаву та інформативну екскурсію для справжніх патріотів рідного краю.
В цьому районі розташований набільший парк міста – ”Дубовий Гай”, відома парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення. Улюблена локація відпочинку серед містян. В теплу пору року тут проходить чимало культурних заходів, концертів, виставок, благодійних акцій, організовуються конкурси для молоді, спортивні змагання. ”Дубовий Гай” поділено на зони рекреації, містечко атракціонів та зони активного відпочинку. Особливо відвідувачі полюбляють годувати качок-книжнів та диких гусей на ставку.
Житло тут можна придбати ціною від 17 тисяч гривень за один метр квадратний. Серед значних переваг району – розвинена інфраструктура, красива природа, багато закладів для навчання як для студентів, так і школярів.
Хортицький
Наймолодша адміністративна одиниця міста. У 1960 році у Запоріжжі планували створити екологічно чистий район подалі від заводів та великих підприємств. Розбудова почалась наприкінці 1960-х, і лише в 1995 році новий район відділили від Дніпровського (колишня назва – Ленінський). Район назвали на честь острова Хортиця. А містяни прозвали його Бабуркою, від села що знаходиться поруч.

Загальною площею 18,8 кв.км, район є затишним куточком Запоріжжя. Він вміщує лише Преображенський і Ювілейний проспекти та 19 вулиць. Однак кількість населення перевищує 115 тисяч осіб!
Адміністративна одиниця має значні переваги над іншими райони в Запоріжжі, зокрема мальовнича природа та чисте повітря робить його найекологічнишим районом в місті. Запоріжці відпочивають у Ювілейному парку та парку ”Поколінь”, звідки відприваються неймовірні краєвиди на місто. На березі Старого Дніпра влітку збираються любителі риболовлі, а Набережною прогулюються закохані пари в тінях таємничого вечора.
Для тих, хто перебуває в Запоріжжі вперше, завод ”Карлсберг Україна” організовує безкоштовні екскурсії на пивному заводі, де відвідувачі зможуть поспостерігати за процесом пивоваріння.
Вартість житла у Хортицькому районі варіюється від 12 до 20 тисяч гривень за квадратний метр. Така ціна обумовлена головним недоліком місцевості – транспортною проблемою. Район потребує зведення нових мостів для кращого сполучення з островом Хортиця.
Райони Запоріжжя складають цілісний житловий комплекс. Розглянувши всі сім районів міста, ви дізнались де в Запоріжжі краще жити таголовні переваги кожної адміністративної одиниці. Наприклад, Шевченківський – найбільший, Хортицький – найчистіший, а Дніпровський найстаріший. Одним із найпрестижніших вважається саме Шевченківський район, проте багато людей обирають віддалені затишні квартали. Загалом, всі райони Запоріжжя по-своєму привертають увагу, важливо лише кожному знайти свій ідеальний, орієнтуючись на власні уподобання.