Дрібна або звичайна моторика – це здатність здійснювати точні рухи у дітей руками. У маленькому віці малеча буде впевнено брати різні предмети, вільно користуватись столовими предметами, виконувати різні побутові заняття, а далі зможе красиво писати, малювати, шити та робити інші заняття руками. Тому розвиток моторики у дітей дуже важливий!
Також не слід забувати, що моторика напряму пов’язана з розвитком мовлення, активізує пам’ять та увагу. Тому якщо батьки хочуть, щоб їх малюк не мав дефектів з говорінням, гармонійно та вчасно розвивався треба знати як розвивати моторику у дітей. У даній статті ми розглянемо різноманітні ігри та заняття, які будуть дуже корисними, веселими та цікавими.
Легко розвиваємось з різними іграшками
Звісно, всі дітки на початку дуже люблять бавитись з різноманітними іграшками, але далеко не всі здатні впливати на моторику. Тому можна поєднати заняття для дітей 3-5 років весело граючи разом та купити іграшки для розвитку моторики, а саме:

- Магнітна дошка. Є різні варіанти з тваринами, різними предметами, буквами та цифрами. Для того, щоб прикріпити якийсь предмет, активно розвивається дрібна моторика, та покращується точність рухів, крім цього одночасно дитина знайомиться з алфавітом та цифрами.
- Килимки. Є настінні або ті які кладуть на підлогу. Там дуже багато та цікавих завдань, щоб наліпити чи відліпити яскраві частини (машинки, звірята, рослини, квіти тощо). Треба вказувати куди перенести предмет малюку. По-перше, для дітей від року до трьох це дуже цікаво, а по-друге, розвивається чіткість рухів.
- Пазли. Підійдуть з 3 років, розвивають не тільки моторику, а й логіку, увагу, мислення та уяву.
- Малювання та ліпка. Такі дитячі творчі заняття зможуть розвинути фантазію й звичайно сприяють навчанню точно рухати пальчиками та руками, тримати впевнено пензлики чи олівці. Можна придбати спеціальні дитячі розмальовки. Пластилін сьогодні є різний, стандартній та повітряний, який не залишає слідів бруду.
- М’які іграшки та машинки. Головне наявність різних кишеньок, ланцюжків, коліс, рученята рухають, крутять, возять, грають, пересувають, а моторика працює.
- Дерев’яні дошки з завданнями. Класний варіант, там замочки, пазли, годинники, де рухають стрілки, чобіток, щоб зав’язати шнурки, тваринки, гойдалки та лабіринти.
Всі дані вправи для розвитку дрібної моторики внесуть великий вклад у загальний розвиток дитини, тим паче такі іграшки доступні за ціною й можна придбати одразу всі й через декілька днів змінювати для не втрати інтересу у малюка.
Ідеї для творчості з дітьми
Здорово, що сьогодні існує багато різних та корисних предметів для творчості, які здатні позитивно впливати на розвиток та уяву, деякі з них вже у більш дорослому віці можуть перейти в справжнє захоплення.

- Мозаїки. Існують з маленькими деталями та меншими, треба викласти фігуру або метелика, а ще можна клеїти стрази на підготовлену картинку (це вже для більш дорослих діточок).
- Розмальовки водні та звичайні (герої мультиків, принцеси для дівчаток, машинки й кораблі для хлопців).
- Картини по номерах підійдуть з великими фрагментами для замальовування фарбами.
- Виготовлення різних витворів з паперу, кольорового картону за допомогою ножиців та клею.
- Оригамі.
- Гра на музичних інструментах, коли є можливість відвідувати гуртки. Дуже корисні вправи для дрібної моторики при грі на піаніно чи гітарі, звісно це не для зовсім маленьких, але для початку можна купити іграшковий синтезатор.
Так, на цьому творчі вправи для малюків не закінчуються, є багато класних занять й проводити час буде весело як дітям, так й дорослим.
Ігри для розвитку моторики
Ну які дітки не люблять гратися? Вчити й тренувати малюка можна як вдома, так і на вулиці. Існують спеціальні гуртки для розвитку моторики у дітей, вони підійдуть, коли в батьків зовсім немає часу, а так все можна організувати самостійно, не витрачаючи додаткових коштів й не купувати різні дорогі іграшки. Спочатку розглянемо креативні творчі ігри для дітей вдома.

- Беремо пустий лоток з під яєць, робимо в кожному поглиблені отвори, вирізаємо кружечки з туалетного паперу (серветки), беремо трубочку для коктейлів та просимо малюка спочатку засунути їх в отвори, а на них натягти папір й намагатись зробити це посередині.
- Вся малеча любить гратись з водою. Візьміть дві ємкості, в одну налийте воду, дайте малюку невеличкий черпачок та попросіть перелити воду за його допомогою в порожній.
- Візьміть дошку та приліпіть трохи пластиліну, вставте у нього пластикові шпажки та візьміть сухі макарони з необхідним рівним отвором, нехай малеча буде намагатись одягнути їх на шпажки.
- З втулок від рушників або туалетного паперу наріжте кільця, розмалюйте разом з малюком різними кольорами та попросіть його надягати їх на мотузку, який колір обрати вирішують батьки чи дитина самостійно.
- Ще класні ігри для розвитку пальців, беріть звичайні прищіпки для білизни та попросіть дитину причепити їх до відра, каструлі або на іншу місткість.
Гуляючи на вулиці можна теж використовувати ігри для розвитку моторики, дихаємо свіжим повітрям, вчимось та розвиваємось.
Малювання крейдою відмінна ідея, малеча вчиться тримати її малює різні фігури, можна намалювати кола, а потім попросити дитину стрибати у необхідний колір.
На сучасних майданчиках багато різних атрибутів, де можна складати пірамідки, рухати предмети, крутити кермо в іграшковому потягу чи машині.

Візьміть з собою на прогулянку фольгу, знаходьте різні камінчики або жолуді, шишки на вулиці та завертайте найдені предмети у неї, а потім обережно розвертайте.
З невеликими камінцями можна ще пограти в одну гру на вулиці, візьміть пусту пластикову пляшку та знаходьте предмети потрібного розміру, а малюк буде її наповняти.
Як бачимо, творчі ідеї для дітей можна придумати самостійно на ходу та знайти безліч варіантів для розвитку моторики. Найцінніше те, що ви разом проводите час зі своєю дитиною, допомагаєте їй, даєте зрозуміти, що заглиблюєтесь у процес та вам також цікаво. Малюки отримують необхідну норму уваги, бачать, що про них піклуються та люблять.
Часті питання
З якого віку можна почати розвивати моторику у дитини?
Повноцінні заняття з розвитку дрібної моторики можна починати у віці 8-12 місяців за умови, що дитина може взяти і повернути предмет, кинути його.
Які творчі заняття найкраще підходять для розвитку дрібної моторики?
Заняття з пластиліном є одним із найефективніших способів розвивати дрібну моторику. Ліплення фігурок різних форм та розмірів змушує дитину використовувати різні групи м’язів рук, зміцнюючи їх та покращувати спритність.

Як ігри з піском чи рисом допомагають у розвитку моторики?
Пісок являється популярним інструментом у багатьох терапіях. Можна грати штучним вдома та звичайним на вулиці. А ось крупи такі як рис або гречка потужно розвивають не тільки дрібну моторику, але й практичні навички, координацію рухів, логічне мислення, фантазію, уміння рахувати та навіть читати.
Як правильно організувати простір для творчих занять?
Щоб ігри для розвитку моторики проходили вдало обране місце повинно бути просторим, підготуйте спеціальні килимки або плівку, що розсипані атрибути можна було швидко прибрати, найголовніше відсутність сторонніх звуків з телевізора чи гаджетів, малюки мають повністю сконцентруватись на процесі, а сама обстановка бути спокійною та комфортною. Коли дитина зовсім не хоче грати чи займатись наполягати не треба, краще обрати інший час, за успіхи обов’язково хвалити, та не сварити, якщо не вийшло.
Також рекомендуємо статтю про – Хобі для дітей та підлітків. Як допомогти дітям знайти своє хобі?