Масляна – досить старовинне та по-своєму цікаве свято, яке збереглося на теренах України та декількох інших країн, котрі знаходяться поруч. Далеко не всі знають, що воно символізує та вшановує. Наприклад, якщо запитати про це у пересічної людини, то максимум, що вона відповість – розповідь про те, що треба смажити млинці та вершковому маслі та й все. Звичайно, історія цього свят більш глибока та цікава.
Коли свято Масляна? Почнемо з того, що це не якийсь конкретний день, а цілий тиждень. Це час підготовки до Великого посту, хоча зараз відношення до цього може бути різним. Наші предки до цього ставилися більш однозначно та одностайно. В цей період можна розслабитися та не сильно слідкувати за тим, що стоїть на столі.
Млинці на маслі – смачна страва, яку наші предки не могли дозволити собі кожного дня. Також раніше цей тиждень символізував прощання із зимою та зустріч весни, що включало в себе певні обряди. Сьогодні теж говорять про це, але обрядовості майже не залишилося та все лише на словах.
Колись це свято було сповнене веселощів та обрядових дійств, які символізували очищення та оновлення. Можливо, десь це хоча б частково збереглося й до сьогодні, але це все не так масово. Давайте поговоримо на цю тему більш детально.
Що таке Масляна і коли її святкують?
Не складно догадатися, що назва свята походить від слова «масло». Це пов’язано з тим, що Масляна передує Великому посту, під час якого обмежується вживанням тваринної їжі, особливо м’яса та молочних продуктів. По суті, це період коли можна розслабитися, тому традиційно споживають молочні продукти, особливо масло. А які ж млинці та без масла?! Символічна й їх форма. Вони круглі та золотистого кольору. Що вам нагадує такий опис? Звичайно – сонце! Для предків сонце було дуже важливим. Саме воно з кожним днем ранньої весни починає гріти все сильніше і перемагає зиму.
Як вже було сказано вище, святкують протягом тижня перед Великим постом. Таким чином, це свято продовжується цілих сім днів. Звичайно, що назвати точні числа не вийде, бо кожного року вони змінюються. Якщо говорити загалом, то Масляна припадає на кінець лютого – початок березня. Все залежить від дати Пасхи, а вона кожного року різна.
Що означає свято Масляна?
Передусім, воно символізує перехід від зими до весни. Темний та холодний період закінчується, коли природа виглядає мертвою і починається весна, коли все оживає. Варто розуміти, що життя наших предків було більш тяжким ніж наше. Для них зимовий період був небезпечним. Не всім вдавалося його пережити. До цього потрібно було бути готовим. Звичайно, люди боялися зими. Якщо рік був неврожайним, то можна було навіть померти від голоду. Прихід весни радував інших предків, бо це значило, що найближчим часом життя стане простішим. Після весни завжди йде літо. Цей тиждень також символізує очищення та відновлення. Християнину його важливо сприймати саме як час підготовки до Великого посту, коли люди намагаються вибачитися за свої помилки, очистити душу і підготуватися до духовного зростання.
Масляна традиції
Якщо говорити про обряди на Масляну, то тут особливий кожен день.
1. Понеділок – «Зустріч» Масляний тиждень починається з дня, коли «зустрічають» свято. Саме в цей день важливо готувати млинці. Ними пригощають тих, хто цього потребує – нужденних.
2. Вівторок – «Загравання» Вівторок – день веселощів. Молодь прощалася з зимою. Катання на санях – традиційно для цього дня.
3. Середа – «Ласунка» В цей день тещі запрошували своїх зятів на млинці.
4. Четвер – «Розгуляй». З назви зрозуміло, що веселощів теж хватало. Традиційно це були кулачні бої, стрибки через багаття, залізання на стовпа, де зверху були якісь подарунки тощо. Якщо коротко, то всі гуляли та веселилися.
5. П’ятниця – «Тещині вечори». Тут вже навпаки зять звав до себе тещу та пригощав її.
6. Субота – «Посиденьки». Невістка запрошувала сестру чоловіка на частування.
7. Неділя – «Прощена неділя». Це останній день масляної. Прийнято просити вибачення у тих, хто на вас ображається. Говорячи про звичаї Масляної, цей день також примітний дечим особливим. Якщо вам було цікаво, що спалюють на Масляну, то зараз ви про це дізнаєтеся. Традиційно в цей день влаштовують ритуал спалювання опудала зими, що символізує остаточне прощання із зимою і зустріч весни. Сам обряд має очищувальний характер – спалювання негативу та зустріч нового життєвого етапу. Вогонь тут виступає символом очищення та відновлення.
Що робити на Масляну?
Одним словом, розслабтеся і отримуйте задоволення. Приділіть увагу покращенню сімейних стосунків. Запрошуйте гостей і не відмовляйтеся, коли вас запрошують. Будьте гостинними та щедрими. Не забувайте про випічку. Сьогодні різноманітність рецептів млинців вражає уяву. Цікаво експериментувати з різними начинками (інгредієнтами). Кулачних розваг немає, але за гарної погоди можна покататися на санчатах. Якщо у вашому місті є ярмарок, приурочений до цього свята, чому б не відвідати його?
Чого не можна робити в перший день Масляної?
Важливо розуміти, що перший день має важливе символічне значення. Є кілька рекомендацій, чого не можна робити. По-перше, не можна сваритися. У сім’ї має панувати любов і злагода. По-друге, максимально уникайте фізичної роботи. Замість цього приготуйте щось, щоб порадувати своїх близьких або просто проведіть час з сім’єю. По-третє, не забувайте про старших. Якщо у вас є бабусі, дідусі чи старші родичі, обов’язково відвідайте їх. Візьміть з собою щось смачненьке.
Підіб’ємо підсумки
Таким чином, попри те, що Масляна вважається періодом для радісних гулянь, це не зовсім лише про це. Зміст тут набагато глибший. Коріння свята походять у давнину. Святкування Масляної вчить нас цінувати родинні зв’язки та життя, а також шанувати природу й розуміти, що ми залежимо від нею, тому відноситися до неї треба з повагою. Потрібно не забувати про нашу культуру в традиції. Школа, що все більше про це свято забувають, а колись воно для наших предків було одним з основних.