В Луцьку знаходиться безліч цікавих місць для туристів. Це як цінні історичні будівлі, старовинні музеї, древні храми, так і сучасні митецькі галереї, оригінальні об’єкти архітектури. Є місця, які дотепер зберігають пам’ять про значущі події, вони є своєрідними носіями знань про культурну спадщину регіону. Найвідоміша така локація – будинок Косачів, в якому деякий час проживала знаменита українська поетеса Леся Українка. А сама споруда унікальна тим, що входить до складу історично-культурного заповідника ”Старий Луцьк”, і є важливою пам’яткою місцевого значення.
Будинок Косачів історія
Історія будинку Косачів починається ще задовго до переїзду Лесі Українки та її родини. На початку XIX століття споруду зведено на місці рову, що оточував Окольний замок. У стінах цього будинку спочатку знаходився костел святого Петра і Павла. Він заснований у XVIII столітті, проте історики вважають, що задовго до цієї дати тут розміщувався шпиталь від Ордена Єзуїтів, який був знищений внаслідок пожежі в 1781 році. Проте його відновили та передали під опіку католицької церкви. Вже на початку 1800-х років церква відійшла до міської казни. Пізніше на верхньому поверсі розмістився корпус військової адміністрації, а на нижньому – приватний драматичний театр.
Родина Косачів переїхала до мальовничого міста Луцьк в 1890 році. Для проживання було обрано саме цю будівлю, оскільки в західному крилі приміщення працював у канцелярії мировим посередником батько Лесі Українки – Петро Косач. Вони поселились на другому поверсі в одній із квартир. Сім’я Косачів в Луцьку прожила всього рік, але цей факт стане ключовим в історії цього будинку.
У XX столітті тут відкрили польську гімназію, адже після закінчення Першої світової війни вплив поляків на Волині поширився ще більше, особливо коли цей край опинився від владою Польщі. В 1921 році навчальний заклад перейменовано на державну школу імені Костюшка.
У часи радянської України будинок Косачів був перебудований під приміщення банку, а частину кімнат передали для розміщення екскурсійного бюро. У повоєнні роки сюди додались міські організації, які виконували найрізноманітніші функції. А в 1965 році на першому поверсі встановлено музейну експозицію, присвячену життю та творчості Лесі Українки.
Такими установами була зайнята будівля аж до 1985 року. За клопотанням міської ради та професійних краєзнавців об’єкту присвоїли статус важливої архітектурної пам’ятки та включено до складу заповідника ”Старий Луцьк”. До відкриття цінної, з історичного контексту, споруди підійшли серйозно та відповідально. Уже за рік два поверхи було обладнано по-новому: на першому розміщувалась дирекція заповідника, а на верхньому – адміністрація та архів.
Після здобуття Україною незалежності в будинку додатково відкрили меморіальну кімнату, яка називалась ”Лесина вітальня”. Тут зібрано найвизначніші зразки поезій, особисті речі, представлено новітні інсталяції кімнати. Головною фішкою приміщення є луцька етнографічна композиція, яку пов’язують із постаттю Лесі Українки. Це елементи декору, картини, меблі, фортепіано та дзеркало. В музеї час від часу проходять літературні зібрання, вечори поезій, присвячені видатній українській поетесі.
Так поступово, змінюючись та оновлюючись, доповнюючись новими експонатами, будинок Косачів став улюбленою пам’яткою для туристів на Волині, яка з роками стає ще популярнішою та широко впізнаваною серед гостей міста.
Архітектура будинку Косачів
Ця вишукана споруда являє собою двоповерхову кам’яну будівлю з чавунним балконом. За часів свого існування будинок неодноразово змінював власників, що значно відобразилось на архітектурі та його внутрішній забудові.
Будівля є яскравим прикладом стилю неоренесансу на західноукраїнських землях. Для цієї течії характерними є симетричність, рівність пропорцій, наявність елементів декорації. Обабіч будинку розкинувся затишний внутрішній дворик. Фасад наповнений різноманітними архітектурними деталями, такими як карнизи, ліпнина, що підкреслює авторитет сім’ї поетеси. Вікна створені дуже надійно – вони оснащені віконницями з дерева, які тримаються на міцних кованих навісах.
Вікна та двері обрамлені декоративними вставками: химерні сандрики, широкий фриз та карнизи. А в під’їзді наявні сходи з різьбленими перилами та дерев’яні стіни. Всі ці елементи фасаду ідеально підкреслюють епоху XIX століття.
І хоча пам’ятка є традиційною на той час повітовою будівлею, проте її оригінальна забудова вражає своєю неймовірною красою.
Цікаві факти про будинок Косачів
Дана архітектурна пам’ятка знаходиться за адресою вулиця Драгоманова, 23, в місті Луцьку.
Будинок Косачів – це не просто споруда або звичайний будинок, це справжній куточок української спадщини. Саме тут Леся Українка проживала з 1890 по 1891 рік, поки не вимушена була його покинути через важку хворобу. В цій будівлі вона, попри недугу, не покладала рук і продовжувала писати свої геніальні вірші та поеми, які пізніше обов’язково знатиме кожен українець.
Сам будинок станом на сьогодні є важливим історичним об’єктом, досить впізнаваний серед туристів. В 2007 році всередині приміщення відкрили тематичний музей – ”Лесина кімната”, де відвідувачі матимуть змогу ознайомитись із старовинними експонатами XIX століття, сфотографуватись та навіть доторкнутись до них, відчувши зв’язок з епохою. В основу інтер’єру будинку покладено саморобні меблі та деякі предмети побуту, зокрема люстерко Лесі Українки.
Сам раніше будинок був поділений на дві частини. У правій знаходився особистий кабінет батька Лесі, а в лівій – осередок родинного вогнища – вітальня, спальні кімнати.
Уже після відкриття музейного куточка краєзнавці зуміли практично повністю відтворити вітальний зал з усіма меблями, фотографіями, книгами, особистими речами Лесі Українки, які тривалий час зберігались, навіть після її від’їзду. Тут є все, починаючи від старої гасової лампи до чорнильної ручки та копій автографів поетеси.
В музеї часто проводять різноманітні культурні заходи, зокрема літературні вечори, виставки картин, науково-пізнавальні лекції, що дають можливість краще пізнати історію Волині, видатних осіб, які залишили помітний слід на сторінках історії краю. Центральною постаттю і є Леся Українка. Екскурсоводи та інші культурні діячі цього меморіального куточка неодмінно розкажуть відвідувачам захопливі факти з її життя, легендарні оповіді, та зачитають кілька найкращих віршів поетеси.
Екскурсії будинком Косачів
Окрім літературних посиденьок та виставок, в будинку Косачів організовують тематичні екскурсії. Екскурсійний супровід є обов’язковим, щоб потрапити всередину будівлі. Він коштує 150-200 гривень із однієї людини.
За проведення екскурсії варто домовлятися заздалегідь за номером телефону (0332) 72-45-88.
Музей працює щоденно з 10:00 до 19:00 (без вихідних) з квітня по вересень, а з жовтня по березень – з 10:00 до 17:00.
Дана інформація є актуальною на найближчий час, тому за більш детальну потрібно уточнювати на офіційному сайті музею або ж телефонувати: +380 66 552 0091.
Як дістатися?
Дістатися обраної локації можна кількома способами – на власному автомобілі, автобусі або ж маршрутному таксі.
Із залізничного вокзалу варто їхати до будинку Косачів на автобусі №4 та 4А. Виходити на вулиці Данила Галицького, біля костелу святих Петра та Павла по вулиці Кафедральній. Неподалік і буде знаходитись ця унікальна будівля.
На авто треба прямувати трасою М19/Н17, при цьому користуючись навігатором. По в’їзду в місто варто їхати вулицями Глушець Ковельській та Данила Галицького, до Кафедральної. Саме на перетині вулиці з Драгоманова і розташований будинок Косачів, а поруч й адміністрація місцевого заповідника ”Старий Луцьк”.
Як уже відомо, життя Косачів в Луцьку нерозривно пов’язане із ошатною повітовою будівлею кінця XIX століття, яка згодом буде носити назву власників. Будинок Косачів Луцьк є визначною історичною пам’яткою культури та мистецтв, оскільки в цьому куточку деякий проживали видатні майстри крилатого слова. З точки зору туристів цей об’єкт привертає увагу не лише через поетичну родину, а й завдяки неповторній архітектурі та оригінальній забудові. Відвідування будинку Косачів дасть змогу відчути себе в ролі гостя давньої епохи, зробивши невеликий екскурс у минуле.
Тож не зволікайте – приїжджайте до Луцька, щоб відпочити, провести час із користю, озброюючись новими знаннями про рідний край, а також залишаючи теплі спогади про перебування в цьому колоритному місті.