Типовим симптомом застудних хвороб вважається нежить, що ускладнює дихання носом. Причиною такої патології є набряк, наявність у носових пазухах продуктів запалення, вірусів, алергенів та частинок пилу.
Щоб полегшити самопочуття під час відповідного захворювання, усунути забитість верхніх дихальних шляхів та видалити зі слизової оболонки кірки, слід промити носові канали.
Детально про цю процедуру, про її ефективність, протипоказання до неї та про те, як правильно промивати ніс сольовим розчином, розповідає подальший текст.
Стаття також дає рекомендації щодо періодичності та тривалості відповідної методики з лікувальною й профілактичною метою.

Як допомагає при нежиті промивання носа?
Внутрішню система носових пазух можна умовно поділити на верхню, середню та нижню зону ходів. У цій області є ділянка дихальна, яку покриває війчастий епітелій, та нюхова.
Дрібні вії епітелію динамічно та постійно рухаються. У результати такої діяльності впродовж однієї доби по слизовій оболонці носа переміщається до 1 л слизу – суміші, що накопичує в собі велику кількість алергенів, інфекцій та різних шкідливих мікроорганізмів.
Частина такої насиченої патогенною мікрофлорою рідини віями переноситься до горла, а потім до органів системи травлення. У шлунку інфекції спалює шлунковий сік.
Необхідність очищення носа обумовлена тим, що водночас має місце осідання хвороботворних мікроорганізмів у порожнині цього органу. Вони викликають набряк, сприяють посиленому виробленню слизу, що набуває дедалі більшої в’язкості, перетворюючись на щільну суміш. Таку густу рідину вії епітелію вивести не спроможні. Тому відбувається накопичення слизу в носових проходах, і дихати носом хворому стає дедалі важче.
Для усунення даного симптому є актуальним зменшення набряку та видалення надлишків рідкого слизу. Набряклість зменшують за допомогою судинозвужувальних препаратів. А підвищити ефективність цих фармакологічних засобів дає можливість промивання носових пазух. Такий метод дозволяє також поліпшити засвоєння діючих речовин судинозвужувальних і полегшити носове дихання.

Чим рекомендується промити ніс в домашніх умовах?
Фахівці радять для цього використовувати аптечні розчини – вони є стерильними, випускаються з різною концентрацією мінералів, відповідною віковим особливостям хворого, та обладнані зручним клапаном, що забезпечує рівномірне розбризкування при час натискання.
Такі засоби, залежно від концентрації солі, можуть бути трьох видів:
- гіпотонічними – для них є характерною низька концентрація солі, що дозволяє усунути сухість та кірочки з носових ходів, але при сильному нежиті такий препарат не допоможе;
- фізіологічними – усім знайомий фізрозчин для ін’єкцій з концентрацією NaCl 0,9 % добре впорається з механічним видаленням слизу, усуне частинки пилу й алергени під час гострих ринітів та риносинусітів;
- гіпертонічними – це найбільш потужні засоби для промивання носа з найвищою концентрацією солі, що полегшують прохідність носових каналів без необхідності застосування судинозвужувальних препаратів.
Можна виготовити рідину для виконання такої гігієнічно-лікувальної процедури вдома і самостійно.
Як зробити сольовий розчин для промивання носа?
Для цього слід в одній склянці кип’яченої та охолодженої до 34-37 ° C або аналогічної температури дистильованої води розчинити 1 чайну ложку очищеної морської солі. Можна використати і нейодовану кухонну сіль.

Така концентрація підійде для дорослих та осіб підліткового віку. Для дошкільнят беруть чверть чайної ложки солі, для молодших школярів – половину.
Також можна додати дрібку харчової соди. Розчин слід ретельно розмішати. Осаду на дні не повинно бути.
Щоб промити ніс один раз, достатньо 200 мл відповідної рідини. Додатково для цього вам знадобиться чайничок, гумова спринцівка або шприц без голки. А можна придбати в аптеці флакон з ергономічними накладками.
Варто знати, що саморобний сольовий розчин для носа має обмежений термін зберігання – одну добу.
Він стане допоміжним засобом при комплексному лікуванні нежиті, гаймориту, алергічного риніту й інших патологій.
Як правильно промивати ніс: покрокова інструкція
За чверть години до початку промивання рекомендовано скористатися судинозвужувальним препаратом (краплями або спреєм).

Процедура виконується в такому алгоритмі.
- Нахиляються над раковиною, розташовуючи голову паралельно підлозі.
- З максимальною обережністю вводять наконечник пристрою в носовий хід.
- Повільно вливають розчин.
- Роблять вдих через рот, даючи можливість рідині витекти з нижньої ніздрі.
- Повторюють аналогічні дії з іншою ніздрею.
Під час промивання голову слід нахиляти тільки вперед, а не вбік, щоб дати можливість розчину вийти з ніздрів чи через носоглотку в область горла.
Процес промивання носа при застуді чи інших хворобах потребує одночасного контролю виділення слизу. Перекривати обидві носові канали одночасно не слід – це може посилити запалення. Рот краще тримати відкритим.
Варто стежити, щоб у повітряного потоку, який видихається через ніс, був вихід. У противному випадку не виключається вірогідність потрапляння частинок слизу з інфекцією в зону середнього вуха. Наслідком цього можуть бути ускладнення.
Позбуваються рідини в носі під час його очищення відповідним методом, дихаючи часто й переривчасто. Вона має виходити поступово, невеликими порціями.
Як промити ніс дитині?
Немовлятам промивають носик за допомогою ватних джгутиків, теплої кип’яченої води та чистої піпетки.
Малюка кладуть на спину і змоченими у рідині для промивання джгутиками видаляють засохлі кірочки в ніздрях.

Після цього в кожну ніздрю закапують по 1 краплі розчину. Виждавши пару хвилин, носика повторно витирають ватними джгутиками, акуратно провертаючи їх всередині кожного носового каналу.
Кращий час для проведення такої процедури – після годування або прогулянки, коли дитина в гарному настрої, не плаче й не капризує.
Як часто можна промивати ніс?
Якщо йдеться про лікування, така процедура має проводитися протягом одного або двох тижнів. Щодня слід полоскати носові канали 3 або 4 рази.
Медичні фахівці також радять вдаватися 1 раз на добу до промивання носа фізіологічним розчином з профілактичною метою. Якщо воно стане вашим щоденним гігієнічним ритуалом, ви будете рідше хворіти на застуду.
Цей метод є ефективним для видалення пилу й алергенів у період цвітіння та дозволить знищувати інфекції після контактів із хворими людьми та відвідування багатолюдних громадських місць. Але для полоскання носа існує кілька протипоказань. Не можна його робити особам із викривленою носовою перегородкою, при болях в області вуха чи отиті та під час поліпів, наявних на слизовій оболонці носа.