Одним із символів Києва є монумент Батьківщина-Мати. Це велична споруда, яку видно з багатьох ракурсів столиці. Вона дійсно вражає. Комусь пам’ятник надзвичайно подобається, а є люди, які вважають її апогеєм радянського несмаку та гігантизму. Але Батьківщина-Мати в Києві нікого не лишить байдужим.
Історія «Батьківщини-Мати»
До 1500-річниці створення Києва планувалося відкриття грандіозного монумента. Планувати зведення його почали ще у 70-х роках. Пам’ятник повинен був показати масштаби радянських досягнень. Але спочатку архітектори не думали, що зможуть створити щось подібне, адже монумент міг «перекрити» красивий ансамбль-сусідів: Видубицький монастир, Києво-Печерську Лавру, забудову Печерська. Але ця думка практично відразу ж була відкинута.

Ще у 1970-х роках проєкт Батьківщини-матері запропонував архітектор Євгеній Вучетич. Прообразом скульптури стала художниця Ніна Данилейко. Жінка розповідала, що у майстерню скульпторів вона потрапила випадково. Вона тоді вчилася у школі бджолярів і працювала сторожем у Ботанічному саду. Саме там її і зупинили художники, наголосивши на тому, що їм потрібна ця красуня. Молода жінка змушена була позувати по 3-4 години, поки художники старанно виліплювали кожну деталь. У дівчини дуже німіла рука, адже її потрібно було постійно тримати піднятою. Для позування Ніна одягала старовинну сорочку, яку взяли на кіностудії.
За проєктом Вучетича висота монумента повинна була бути 100 метрів, а біля неї мали бути барельєфи на 30 метрів і парадний вхід до річки Дніпро. У 1974 року скульптор помер і робота на якийсь час зупинилася. Керувати процесом став Василь Бородай. Він був дуже впливовим художником, зводив відомі пам’ятники, наприклад, саме Бородай автор знаменитого монумента засновникам Києва.
Під час роботи той образ, який запропонував Вучетич було трансформовано. Відмовилися від барельєфів, а також меншим зробили меч. Легенди про Батьківщину-Матір говорять, що до авторів звернувся київський митрополит. Він попросив зробити монумент нижчим за велику Лаврську дзвіницю. Він вважав, що якщо меч буде височіти на над хрестом як символом смиренності, то люди обов’язково втратять цю смиренність і розпочнеться війна. Скульптура і справді нижча за дзвіницю на 12 метрів.

Образ скульптури теж зазнав змін. Коли ліпили обличчя, то ніс був непропорційно коротким, тому його перероблювали. Жінка з мечем спочатку мала бути зовсім невойовничою. Планувався і лавровий вінок, і немовля, і чаша. Але саме Бородай запропонував щит і меч. Спочатку жінка мала просто виставити щит вперед, але пізніше було вирішено, що вона підійме догори руки, демонструючи тріумф і перемогу.
Працювали над проєктом відомі радянські скульптори: Василь Вінайкін, Віктор Єлізаров, Микола Фещенко, Фрідріх Согоян, Георгій Кислий.
Архітектура «Батьківщини-Мати»
Висота скульптури разом з монументом – 102 метри. Безпосередньо Батьківщина-Мати має 62 метри. Вага меча в одній руці – 9 тонн, довжина – 16 метрів, в іншій руці – щит з тризубом. Вага скульптури – 450 тонн. На глибині у 17,8 метра починається бетонний колодязь діаметром 34 метри. Звідти починається каркас. На щиті є оглядовий майданчик. Усередині є 2 ліфти. Ними можна піднятися до голови. Звідти можна потрапити на технічні майданчики. Піднятися реально у дві руки скульптури.

Велична статуя в Києві виготовлена зі сталі, яку виплавляли в Запоріжжі. Активну участь в цьому брала «Запоріжсталь». Всю конструкцію в єдине зібрали в Києві. Споруда є суцільнозварною, що робить її унікальною. Щоб зібрати споруду потрібно було використати кран на 100 метрів. Пізніше його було демонтовано.
Зварити скульптуру було дуже важко, тому зварювальники отримували по 50 карбованців за день, що могло дорівнювати практично місячній зарплаті деяких працівників. Але зварювальники «випалювали» собі очі, тому що працювали майже без перепочинку. За час монтажу на Батьківщині-Матері з’явилося 30 км монтажних швів.
Внизу скульптури знаходиться Музей війни.

Геодезична розвідка каже, що монумент може простояти 150 років, витримати землетрус до 9-ти балів.
9 травня 1981 року споруда була офіційно відкрита. Тоді приїжджав і Леонід Брежнєв. Історичні події, пов’язані з «Батьківщиною-Мати» – це перемога над німецькими загарбниками, тріумф радянської армії.
Сучасний стан
Архітектурні особливості «Батьківщини-Мати» включають у себе наявність щита із серпом та молотом. Довгий час після отримання незалежності на нього ніхто не звертав уваги. Але у 2018 році вже було заявлено про те, що монумент буде декомунізовано і радянські символи зникнуть. Голова Інституту національної пам’яті Антон Дробович у 2020 році сказав, що демонтувати серп і молот з технічної точки зору можна. Згодом знайшлися і меценати, які готові були профінансувати цю подію.

У липні 2022 року представниця Музею війни Катерина Липа сказала, що зняти радянські символи неможливо через технічні причини. Тоді ж у «Дії» відбулося голосування, де переважна більшість респондентів проголосувало за те, щоб замість серпа і молота встановити тризуб.
18 травня 2023 року учень Василя Бородая монументаліст Олексій Пергаменщик з командою розпочав роботу. Створювати проєкт макета йому допомагав Віктор Ющенко. Для цього використовували автентичні креслення. 13 липня 2023 року було офіційно дозволено демонтувати символи радянщини. Вартість проєкту – 28 мільйонів гривень.
6 серпня 2023 року на щиті був встановлений тризуб. Його виготовила компанія «Метінвест». Для цього був використаний бельгійський метал. Спочатку мав використовуватись метал із «Запоріжсталі», але спеціальна комісія його забракувала. Вага герба – 400 кілограмів, розмір – 4,5 на 7,5 метра. Гроші на проєкт виділяли різноманітні компанії, наприклад, такі як «Нова пошта».
Під час декомунізації велася мова про те, що Батьківщину-Матір потрібно демонтувати взагалі. Але Олексій Пергаменщик каже, що крім прославлення радянської держави монумент має від сил до класичного європейського мистецтва. Адже тут є риси античної скульптури, а жінка одягнена у давньоримський хітон. Є схожість зі скульптурами з Парфенону, за пропорціями подібна до Венери Мілосської. У руках жінка тримає короткий меч – акінак, яким відбивалися від ворогів давні українці.

У 2023 році Батьківщину-Матір стали порівнювати з Богоматір’ю – Орантою у Софійському соборі.
Після початку російсько-української війни багато хто помітив що голова монумента повернута на схід, а не на захід, звідки прийшли нацисти. Адже саме зі сходу приходили монголи, більшовики, росіяни. Кажуть, що під час відкриття монумента був анекдот про те, що Леонід Брежнєв спитав в очільника України Володимира Щербицького про те, чого жінка підняла меч на Москву. Але це лише вигадка. Але під час проєктування пам’ятника творці справді боялися, щоб монумент у столиці СРСР не трактували по-своєму.
29 липня 2023 року директор музею війни Юрій Савчук заявив, що монумент перейменують на Україну-Матір. Але пізніше виявилось, що таке рішення було поспішним.
Де знаходиться «Батьківщина-Мати»?
Монумент розміщений на території меморіального комплексу Національного музею історії України у Другій світовій війні. Знаходиться на високому березі річки Дніпро. Батьківщина-Мати Київ адреса якого вулиця Лаврська, 27 працює для відвідувачів з вівторка по неділю з 10.00 до 17.30. Каса зачиняється за 30 хвилин до закриття музею. Є пільги для військовослужбовців, дітей-сиріт, ліцеїстів та курсантів військових закладів. Довідки за телефоном 0442859457.
Є 2 оглядові майданчики:
- «Підніжжя» – на висоті 36,6 метра. Знаходиться по колу підніжжя монумента. Є військові біноклі, за допомогою яких можна помилуватися на краєвиди Києва. Відвідувати його можуть діти від 6-ти років. Вартість квитка для дорослих 100 гривень, для дітей – 50 (на листопад 2024 року).
- «Щит» – на висоті 91 метр. Це унікальний майданчик, адже з нього відкривається неймовірний вид. Також сюди досить екстремальний підйом за допомогою інструктора і спеціальної страховки. Потрібно мати спортивне взуття і зручний одяг, піднятися можуть лише повнолітні відвідувачі. Вартість – 500 гривень.
Оглядові майданчики працюють лише тоді, коли температура повітря сягає від 5 до 30 градусів, немає вітру.

Цікаві факти про «Батьківщину – Мати»
- Батьківщина-Мати вища за статую Свободи в США. Це найвища монументальна споруда Європи.
- Коли споруду змонтували, то помітили, що груди у жінки відрізняються одна від одної. Але архітектори пояснили це особливостями жіночого тіла: коли руки підняті, то груди розтягуються і мають різний розмір.
- Відразу після встановлення пам’ятник отримав назву – Вікторія Петрівна. За однією з версій – це від латинського «Вікторія», що означає Перемога. А за іншою — тому, що дружина Брежнєва була Вікторією Петрівною.
- Монумент стоїть на Лаврентіївському пагорбі. Кажуть, що це одне з геопатогенних місць Києва, «чорна гора». Цього місця уникають тварини і птахи. А всі поселення, які там зводилися, зникали за трагічних обставин.
- 8 травня 2015 року на жінці-Батьківщині з’явився вінок із червоних маків.
- У листопаді 2021 року була зареєстрована петиція, яка пропонувала замість Батьківщини-Матері встановити монумент Архистратигу Михаїлу.
- Під пам’ятником є велике приміщення, де може поміститися майже 500 людей.
Батьківщина-Мати – це споруда, яка, безсумнівно, є однією з найбільш впізнаваних в Україні. Її варто відвідати, адже вона дійсно того варта.