Сьогодні ми поговоримо про історію виникнення сучасної культурної столиці України, про місто, в якому баланс сучасності з відгуками минулого та завжди пахне кавою.
У цій статті ви дізнаєтесь про загадкову Білу Пані, лева, якому вже більше 400-ста років, та до чого тут Моцарт?
Як та коли виникло місто Львів?
Історики так і не дійшли до спільної думки щодо дати заснування міста Львова, хоча прийнято вважати що перша письмова згадка про Львів була у 1256 році. А ось стосовно того, хто заснував Львів існує ще більше суперечностей.
Існує кілька основних (найпоширеніших) версій щодо того, як, та під чиїм керівництвом з’явилось місто:
- Найбільш поширеною є версія, що засновником міста є князь Данило Галицький, хоча ця інформація ніде не була підтверджена;
- А ось інформація, яка була зафіксована у білорусько-литовських літописах зазначає, що заклав місто саме син князя – Лев Данилович;
- Інші ж джерела схильні до думки, що батько та син разом закладали фундамент майбутнього міста, а якщо бути точнішим, то Лев здійснював будівництво під керівництвом свого батька. Проте є суперечність, яка стверджує, що на той час Лев уже керував полком, а отже міг закладати міста й без батькової згоди.
- Найменш поширеною є думка, що Львів був збудований з нагоди весілля сина князя Данила.
Усі вище наведені гіпотези відбувались до першої письмової згадки, що як ми вже казали, датується 1256 роком, та все ж, ймовірно, що дата заснування Львова все ж – 1247 рік.
Варто зазначити, що у 1272 є згадки про те, що подальша доля Львова склалась наступним чином: після смерті короля Данила на його місце заступив не Лев, а його старший брат. Проте за пʼять років брат Шварно загинув і наступником все ж став Лев, котрий прийшовши до влади, зробив Львів столицею Галицько-Волинської держави, що було вимушеним кроком, в наслідок наростання польської загрози.
Leopolis – Lemberg- Lwow-Львів – походження назви
Усім хто хоч трішки знає про заснування міста стає зрозуміло, чому Львів так назвали. Львів – походить від імені Лев – так був названий син князя Данила Галицького.
Упродовж історії, у нелегкі для Галичини, а зокрема і для самого міста часи, його називали Lwow. Найбільш розповсюдженим варіантом назви міста, при згадках за межами України був Leopolis, а також у наслідок великого впливу громади Німеччини ширилась назва що звучала як «Lemberg».
Існують згадки про Львів у більш віддалених від нього регіонах, зокрема греки називали місто – Літвон або Літвада, а турки ж охрестили його назвами Ілі, Ілбот, Ілбов.
Зараз ж, самі львівʼяни та письменники порівнюють місто з такими назвами, як «столиця Галичини», «Бандерштадт», «маленький Відень», «маленький Париж», «місто Левів» – першовитоками цих назв є звісно історія міста, а також його культурна спадщина.
4500
Як думаєте, що означає це число?
В це складно повірити, але 4500 – це приблизна кількість зображень лева у місті – його можна зустріти буквально у всіх районах. Цей символ є надзвичайно важливим для місцевих, ось кілька цікавих фактів про нього:
- Найстаріша скульптура лева, що збереглась донині була створена у 1591 році;
- Найменший звір сягає всього лиш 2,5 сантиметри;
- Найбільший ж з них висотою близько 4 метрів.
Чи існують локальні загадкові легенди про Львів?
Це запитання сміливо можна охрестити риторичним, враховуючи кількість старовинних храмів, замків, палаців та музеїв, котрими насичене як місто, так і область. А щоб запевнити вас, нагадаємо скільки років місту Львів – 768 (станом на 2024р.).
Легенда про Білу Пані
Мабуть, найвідомішою є легенда про Білу Пані, котра блукає в Підгорецькому замку, в Золочівському районі області. Існує версія, що Біла Пані, а при житті Марія Жевуська, була заживо замурована в стіні своїм чоловіком. А тепер, багато відвідувачів цього замку залишають відгук про те, що бачили загадкову постать жінки, котра, немов повиснувши в повітрі, з’являється то в одному, то в іншому вікнах.
Легенда про хижого звіра
Ще однією є легенда про заснування Львова. За її повірʼям місто колись було купкою сіл, а гори покривались густими лісами. Коли на край робили ворожі наступи, сільчани втікали до лісу, та раптом і звідти зʼявилась небезпека – один за одним вони почали безслідно зникати. А опісля цих дивних подій поширились чутки, про хижого звіра, що блукає місцевістю та викрадає мешканців. Здолати його наважився хоробрий лицар, що в міцних обладунках спіймав лева на горі та відрубав йому голову. З тих пір гора отримала назву Лева, а навколо гори утворилось місто Львів.
Львів – осередок натхнення
За усю історію Львова тут спинились та творили безліч відомих постатей.
Їх надихала атмосфера міста, його ландшафти та вишукані архітектурні рішення. Давайте дізнаємось про кого йде мова, адже це представники творчих професій, можливо, деякі постаті в цьому списку вас навіть здивують.
- Франц Ксав’єр Вольфганг Моцарт – син відомого композитора довгий час проживав у місті Лева та працював тут вчителем для дітей сімей Чарторийських та Потоцьких. За час проживання тут Моцарт зробив великий вклад у розвиток музичного мистецтва західної України в цілому. А у відповідь українська культура також мала вплив на творчість Франца.
- Станіслав Лем – польський письменник фантаст, чиї твори вважають світовою класикою цього жанру, народився та зростав у Львові. За його словами, у ці роки він захоплювався лише футболом і лиш згодом, коли він зі своєю сім’єю покинули Україну і оселились в Польщі, розпочалась його творча карʼєра. І хоч творець уже не міг надихатись улюбленими вуличками, вітринами та колоритом, в його творах можна без зайвих намагань вловити чітку паралель між його вигаданими світами та світом його юнацтва.
- Ну і звісно ж у цю рубрику не міг не потрапити наш видатний український поет Іван Франко, котрий зі студентських років оселився у Львові, а згодом місто стало його рідною домівкою. У теперішні ж часи, будинок в якому проживав Франко є одним з головних предметів гордості містян, та функціонує під статусом музею.
Як бачите, Львів є містом з багатою та захопливою історією, що за ці довгі 7 століть вмістило у собі тисячі витворів мистецтва, стало прихистком та домівкою багатьох видатних особистостей у різні часи. Львівська історія продовжується, а місто продовжує стрімко розвиватись.