Обласний центр Житомирщини є дуже затишним куточком Правобережної України. А оскільки наразі він є й населений пунктом, віддаленим від зони бойових дій, це місто розглядають багато мешканців небезпечних областей Сходу й Півдня країни, які часто стають жертвами ворожих атак.
У даному зв’язку набуває актуальності вибір місцезнаходження потенційного житла у самому місті, міського регіону. Вирішити для себе й зробити висновки (сформувати рейтинг) про те, в якому районі Житомира жити найкраще, комфортніше та приємніше буде саме вам, допоможе інформація цієї статті. Текст також торкається теми цін на житлову нерухомість у цьому місті, залежно від обраного району.
Райони Житомира – огляд
На даний час офіційний адміністративно-територіальний поділ цього відносно невеликого облцентру включає всього дві частини – це райони Богунський та Корольовський. Вони приблизно однакові за площею, яка становить 30 км² та 31км² відповідно, але трохи різняться за кількістю населення.
За даними останнього перепису, у Богунському р-ні проживає близько 147 тисяч мешканців, а в Корольовському – приблизно 114 тисяч. Така статистика дозволяє зробити об’єктивний висновок про те, в якому районі Житомира живе найбільше людей та який із них є трохи густіше заселеним.
Цікаво, що існуючий на сьогоднішній день поділ міста відбувся ще в 1973 році, і він є так би мовити базовим.
Частина центральної, західна, північна та північно-західна міська зона відноситься до Богунії, а решта територій, зокрема східні землі, в якій зосереджена більшість визначних місць та архітектурних пам’яток, належать до Корольовщини.
Численні промислові підприємства, культурні та освітні, в тому числі вищі навчальні заклади, є в обох районно-адміністративних частинах міста.
А детально про окремі мікрорайони, назви та особливості яких відомі житомирцям та жителям передмістя, розповідає подальший текст.
Корбутівка
Якщо для вас у пріоритеті райони в Житомирі з великою кількістю житлових багатоповерхівок-новобудов, а також облагородженим парком вічної Слави й річкою, цей куточок для придбання чи оренди житла варто розглянути.
Той, кому пощастило мешкати на Корбутівці, має можливість проводити цікаво дозвілля в гідропарку. Місцеві віряни відвідують козацький храм Святого Юрія Переможця, зведений на території кладовища.
А ще Корбутівка вважається студентським регіоном. Серед навчальних закладів різного рівня акредитації, що знаходяться тут, варто назвати «Житомирську політехніку», та два коледжі – фармацевтичний і торгівельно-економічний.
Свою назву Корбутівка, де в Житомирі жити краще молоді, починає з епохи ХVІІІ століття. На той час вона була малесеньким хутором із шістьма дворами. Власником відповідного поселення селян-кріпаків був поміщик Пантелеймон Корбута.
Переваги даної місцевості, віддаленої від центру – близькість до природи й чисте повітря, маса парків та скверів та відносно недорога ціна нерухомості, що в середньому складає 13 тисяч гривень за квадратний метр. Недоліки – порівняно гірше розвинена інфраструктура.
Богунія
Так називають Богунський адміністративний район, про який уже йшлося вище. Значну його частину займає сучасний спальний мікрорайон, що складається переважно із досить щільно розташованих житлових кварталів.
Цікаво, що у місцевих прижилося інше найменування Богунії – «чулочка». Пов’язане воно з тим, що напередодні Другої світової війни тут працювало підприємство з виготовлення панчіх. За часів фашистської окупації в приміщеннях цієї фабрики розташовувався тапір для військовополонених, а після звільнення міста вони стали навчальним військом закладом, що змінював статус кілька разів. У наш час цю вищу освітню установу називають військовим інститутом імені С.П. Корольова.
Не всі райони Житомира мають настільки розвинену інфраструктуру, як Богунівський. Значимими об’єктами цієї території, на яких часто відбуваються загальноміські заходи, є майдани – Короленка, Перемоги та Визволення.
Житло тут коштує від 12 тис. грн. за м², можливо, тому що зелені й природи тут не особливо багато, натомість чимало промислових підприємств, які не найкращим чином впливають на екологію.
Мальованка
Цей мікрорайон є найкращим для тих, хто віддає перевагу тихому й розміреному життю в приватному секторі.
У ньому порівняно небагато багатоповерхівок, натомість переважають одноповерхові житлові будиночки та двоповерхові котеджі із затишними двориками, що в теплу пору року потопають у зелені й квітах.
Визначною локацією Мальованки для вірян-католиків є римо-католицька капличка. 2016 року біля неї був встановлений священний камінь, якій привезли сюди з Голгофи.
Якщо вас цікавить найменш заселений район Житомира, для якого є характерною практична відсутність міського шуму й гамору, варто звернути увагу на цю, західну частину міста.
Проте в минулому тут вирувало життя – спеціально обладнаний майданчик слугував місцем для проведення багатолюдних ярмарків, а неподалік нього височіла вежа пожежної частини. Колись цю споруду майже повністю знищив вогонь, проте 1909 року її успішно відбудували.
Транспортне сполучення Мальованки з іншими частинами центру Житомирщини налагоджене добре – тут курсує автобус №102 та маршрутки № 5, № 30 та № 58. Багато мешканців відповідного мікрорайону працевлаштовуються на фабрику «Крок», що випускає взуття.
Смолянка
Гарний вибір для тих, хто розглядає райони Житомира з водоймами та можливістю пляжного відпочинку. На території цього мікрорайону, що територіально відноситься до Корольовщини, є кілька річок. Називаються ці водні артерії – Тетерів та Велика Путятинка.
Центром цього куточка міста є Смолянський майдан. Відомо, що активно заселятися відповідна територія стала з середини позаминулого століття, після виділення міською Думою земельної ділянки для поселення колишніх військових, відправлених у відставку з причин інвалідності.
Інфраструктура на Смолянці є достатньо добре розвиненою для комфортного життя – на відповідній території є кілька банків та понад десяток банкоматів, безліч магазинів різного профілю, пара заправок для авто та три СТО, а ще медичні заклади й аптеки, два поштових відділення й інші локації, важливі для містян.
Крошня
Міський регіон, актуальний для тих, кому цікаво, які є райони в Житомирі тихі, зелені й затишні.
Цей куточок відноситься до Богунії й знаходиться північніше історичної частини обласного центру. Приєднаний до міста він був у 1971 році – до цієї дати Крошня мала статус селища міського типу.
У наш час в цьому житловому мікрорайоні знаходиться кілька освітніх закладів. Улюбленим місцем відпочинку його жителів є Крошенський парк, закладений 2016 року.
Зараз Крошня є територією, на якій ведеться активне будівництво. Тут зводиться комплекс багатоповерхівок та новий котеджний масив.
Це реальна можливість невдовзі придбати новеньке житло первинного фонду, щойно запущене в експлуатацію.
Серед найпопулярніших закладів громадського харчування в цьому мікрорайоні варто назвати кафе «Альбрехт», що працює в приміщенні колишнього пивзаводу.
Польова
Інша назва-топонім даної міської частини – Східний. Починаючи з 1981 року тут почав курсувати тролейбус. Визначними місцями Польової, що з’явилися тут ще за часів радянської епохи, вважають не так давно реставрований фонтан «Космонавт», що розташовується в скверику, та кінотеатр «Космос».
Житомирці поділяють Польову на Верхню та Нижню, хоча назвати саме Східний, відповідаючи на питання, який район в Житомирі найбільший, в жодному разі не можна.
Насправді площа цієї маленької адмінодиниці, що відноситься до Корольовського району, не займає й двох квадратних кілометрів.
Центральною частиною Східного є майдан Польовий , що до 1993 року носив назву імені 60-річчя СРСР. На Польовій знаходиться три міських ЗОШ і протікає річка Мала Путятинка.
Путятинка
Мікрорайон із майданом та розбитим на території колишнього Базарного майдану сквером, який отримав назву від тієї річки, що впадає в Тетерев. Родзинкою даного куточка є найвища в місті житлова висотка – будинок із 16 поверхами.
Між іншими міськими регіонами та Путятинкою, що вважається історичною частиною Житомира, налагоджене автобусне та трамвайне сполучення. Крім того, через його територію пролягає транзитний автошлях від Києва до Вінниці.
Ще Путятинка відома як місце розташування бізнес-центру, що став осередком ділового життя району та Господарського суду.
Тутешні мешканці мають можливість гуляти прилеглим до відповідної місцевості Ботанічним садом Житомирського національного агроекологічного університету, що є природоохоронним об’єктом всеукраїнського значення.
Хмільники
Так називають місцевість у межиріччі Кам’янки та Кокоричанки, основною вулицею якого є вул. Малікова.
Хмільники включаються всього декілька житлових кварталів. Купити квартиру в багатоповерхівках тут можна також на проспекті Миру, Польському бульварі та на вулиці Олександра Клосовського.
Період активної забудови Хмільників припав на 1980-1990-і роки. Зараз тут також триває будівництво. Останнім часом ведуться активні роботи з благоустрою центральної алеї Польського бульвару, яка поступово набуває більш цивілізованого та привабливого вигляду.
Плюсами Хмільників є значна кількість новобудов, наявність гарної інфраструктури та порівняно доступний цін на житлову нерухомість – до 14 тисяч гривень за квадратний метр.
Рейтинг районів Житомира
Центр Житомира, завжди багатолюдний, із численними торгівельними й іншими інфраструктурними закладами, стане відмінним вибором для прибічників активного й динамічного способу життя, що віддають перевагу постійному рухові. Але в цій міській зоні, де зосереджується ділове й культурне життя головного міста Житомирщини, житло є найдорожчим. Вартість одного квадратного метра в ньому стартує від 20 тисяч гривень.