Скільки районів в Тернополі? Про адміністративний поділ Тернополя офіційних відомостей небагато, зате умовно місто поділене на 5 крупних жил масивів і історичний центр. При чому згідно опитуванням журналістів видання «20 хвилин» перші місця за якістю життя займали райони в Тернополі Новий Світ і Дружба. Які є райони в Тернополі:
Аляска
Який район в Тернополі найбільший? Аляска один із найбільших і найцікавіших житлових масивів на північно-східних околицях. Назва походить від однойменного півострова через специфічний мікроклімат: зазвичай температура тут на декілька градусів нижча, ніж у середньому по місту. Здебільшого забудований у 1980–1990-х роках типовими багатоповерхівками, що були символом тогочасної архітектури. Станом на 2023 рік тут проживає приблизно 25 тисяч осіб. Середня вартість квадратного метра в новобудовах становить близько 22 000.
У південній частині планується створення нового парку на місці колишніх дач садівничого товариства «Ювілейне». Це зробить його більш екологічним і привабливим для відпочинку. На території вже діє кілька знакових об’єктів: греко-католицька церква Святого Петра, новий монастир Францисканів на вулиці Володимира Великого і пам’ятник святому Франциску. У перспективі планується встановлення пам’ятника видатному українському режисеру Лесю Курбасу на однойменній вулиці. Через «Аляску» курсують тролейбуси 3 і 8, численні маршрутні таксі, а також комунальні автобуси.
Серед основних переваг проживання – розвинена інфраструктура, близькість до природи і зручне транспортне сполучення. Має кілька шкіл (26, 27, 28, 29), що робить його привабливим для сімей із дітьми. Окрім цього, тут працюють супермаркети і торговельні центри. Найбільший торговельно-розважальний центр «Подоляни» на розі вулиць Леся Курбаса і Текстильної. У ньому є кінотеатр, магазини, кафе. Також тут працюють супермаркети мереж «Сільпо», «АТБ» і «Новус».
Дружба
Найстаріший житловий масив на правому березі річки Серет і Тернопільського ставу, який поєднує багату історію, зручну інфраструктуру і комфортне середовище для проживання. Має унікальне географічне положення і є важливою частиною міського простору.
Раніше територія, де зараз розміщений мікрорайон, мала назву «Загребелля». Ця назва з’явилася ще в XVI столітті, коли тут спорудили замок на березі ставу та побудували греблю. У той час Загребелля було малозаселеною місцевістю, але мало стратегічне значення завдяки Львівському тракту — важливому торговому шляху.
У радянський період район отримав назву «Дружба», яка символізувала братерство народів і інтернаціоналізм. Саме в цей час розпочалася активна забудова багатоповерховими будинками, розвиток інфраструктури і транспортного сполучення. Сьогодні у «Дружбі» живе понад 35 000 українців. Вартість квадратного метра у новобудовах становить близько 24 000.
Головною природною окрасою є регіональний ландшафтний парк «Загребелля», який приваблює любителів активного відпочинку і прогулянок на свіжому повітрі. Сад «Топільче», створений на місці колишніх боліт, також розташований поблизу. Тернопільський дендропарк, який знаходиться неподалік, є чудовим місцем для сімейного дозвілля. Архітектурно-історичні об’єкти представлені численними храмами: греко-католицький храм Святих Володимира і Ольги, храм Всіх святих Українського народу, православний храм Всіх святих Землі Української, церква Християн Віри Євангельської.
Вирізняється вигідним місцезнаходженням, адже розташований поблизу центру. Завдяки розвиненій забудові тут є все необхідне для комфортного життя: освітні заклади, магазини, парки і зручне транспортне сполучення. Підходить як для студентів, через наявність двох університетів, так і для сімей з дітьми, адже тут є найбільша кількість дитячих садків і шкіл. Крім того, має ринок,невеликі спеціалізовані магазини, «Сільпо», «АТБ», «Новус». Великі торговельні центри «Орнава» і «Подоляни», знаходяться у зручній транспортній доступності.
Канада
Найбільш впізнаваний квартал у центрально-східній частині. Завдяки своїй історії, зручним комунікаціям і комфортним умовам для життя, має популярність серед тернополян. Його забудова розпочалася наприкінці 1970-х — на початку 1980-х років і донині він залишається важливою частиною мегаполісу.
Назва має кілька цікавих версій походження. За однією з них, вона пов’язана з магазином, який колись функціонував у цій місцевості та спеціалізувався на продажу товарів із Канади. За іншою версією, багато жителів мали родичів у Канаді або самі часто їздили туди на заробітки. Незалежно від походження, назва швидко прижилася і стала невід’ємною частиною міської культури. У мікрорайоні нині мешкає 12 тисяч громадян. Такий компактний розмір дає йому статус затишного і зручного для проживання місця. Вартість квадратного метра у новобудовах сягає 23 000, тоді як на вторинному ринку ціна становить близько 20 000.
Попри переважно житловий характер, має цікаві зелені зони. Найближчим до «Канади» є парк «Топільче», що розташований за кілька хвилин їзди. У самому мікрорайоні знаходяться три храми: Костел Божої Матері Неустанної Помочі, кафедральний собор Віри, Надії, Любові і матері їх Софії, храм Святого Іоанна Богослова.
У «Канаді» облаштовані наземні паркувальні місця біля багатоповерхових будинків. У новобудовах передбачені підземні паркінги. Тут знаходяться дві школи, два дитячі садки, станція швидкої допомоги, відділення поліції і пошта.
Кутківці
Затишний і мальовничий квартал на західній околиці. Колись це було окреме село, але в 1958 році його офіційно приєднали до міста. Вирізняється спокійним ритмом життя, багатою історією і близькістю до природи. Сьогодні у Кутківцях живе приблизно 3 000 людей, то ж це найменш населений район Тернополя. Ринок нерухомості представлений переважно приватними будинками і невеликою кількістю багатоповерхівок. Середня вартість квадратного метра житла у приватних будинках становить 18 000–20 000.
Кутківці оточені регіональним ландшафтним парком «Загребелля», який є однією з головних природних окрас. Тут можна знайти лісопаркові зони, які є ідеальними для прогулянок, велопрогулянок і пікніків. У районі розташовані декілька культових споруд: церква Покрови Пресвятої Богородиці, яка була збудована у 1858 році, храм святого Миколая, зведений у 2001 році. Поруч із храмами знаходяться численні фігури святих і пам’ятні хрести.
Інфраструктура тут обмежена, що є як перевагою для тих, хто цінує спокій, так і недоліком для любителів активного життя. Є лише одна школа — загальноосвітня 25 і один дитячий садок 32. У мікрорайоні є Будинок культури «Кутківці», бібліотека, аптека, кілька невеликих магазинів і ресторан «Хутір». Окрему увагу варто звернути на клуб верхової їзди «Стара Підкова».
Новий Світ
Найживописніший квартал поблизу Тернопільського ставу. Його історія починається у 1937 році, коли частину місцевості, що раніше належала до гміни Великого Глибочка, офіційно приєднали до міста. Має зручне транспортне сполучення. Тут курсують маршрутні таксі 4, 6, 6А, 9, тролейбус 10.
Перші згадки про місцевість датуються 1920-ми роками, коли тут почали формуватися перші поселення. Назва, ймовірно, походить від популярного на той час уявлення про «Новий світ», пов’язане з еміграцією до Америки. У період радянської влади активно забудовувався, з’явилися багатоповерхові будинки, кінотеатр «Мир», готель «Чайка».
Характерною особливістю забудови є поєднання приватних будинків із багатоповерхівками. На сьогодні у мікрорайоні проживає близько 10 000 людей.
Оболоня
Назва походить від народного терміна «оболоня», яким позначали заплавні луки. В давнину була заболоченою через близькість до річки Серет. До Другої світової війни залишалася переважно незабудованою. Лише в 1909 році тут побудували міську бійню, яка стала важливим промисловим об’єктом того часу. Приміщення старої бійні на розі сучасних вулиць Шептицького і Оболоня, збереглося до наших днів, ставши пам’яткою архітектури.
Після війни почав активно забудовуватися, а згодом тут утворився один із найбільших міських ринків — центральний місцевий ринок, який сьогодні є важливим комерційним центром. Сьогодні тут проживає близько 6 000 мешканців. Ринок нерухомості в Оболоні різноманітний. Тут можна знайти багатоповерхові будинки і приватні житлові об’єкти. Середня вартість квадратного метра на вторинному ринку становить 19 000.
Хоча великих парків у самому районі немає, його межі знаходяться неподалік від ландшафтного парку «Загребелля» і зелених зон навколо Серету. Серед архітектурних пам’яток виділяються дві церкви: Успіння Пресвятої Богородиці і Святого апостола Андрія Первозваного. Також є дитячий садок, дві бібліотеки, юридичний факультет Західноукраїнського національного університету.
Сонячний
В якому районі Тернополя живе найбільше людей? Сонячний масив у північно-східній частині є одним із найбільших і найкомфортніших мікрорайонів в якому проживає більше 30 000 людей. Побудований у 1980-х роках, а його неофіційна назва «Бам» з’явилася завдяки порівнянню з форсованими темпами будівництва Байкало-Амурської магістралі.
Вирізняється швидкими темпами забудови, що відбувалася в радянський період. Основу його архітектури складають багатоповерхові залізобетонні панельні будинки, які забезпечили житлом тисячі містян. З моменту забудови набув репутації комфортного і сучасного місця для проживання. Ринок нерухомості представлений переважно квартирами в багатоповерхівках. Середня вартість квадратного метра у новобудовах становить 23 000.
Хоча в самому мікрорайоні великих парків немає, його мешканці можуть насолоджуватися відпочинком у близьких до масиву зелених зонах, зокрема у парку «Топільче». Пропонує високий рівень комфорту завдяки наявності великої кількості навчальних, культурних і релігійних закладів. У мікрорайоні функціонує декілька дитячих садочків, загальноосвітніх шкіл, технічний ліцей, музична і художня школи, навчально-реабілітаційний центр. Для вищої освіти доступний Технічний коледж національного технічного університету імені Івана Пулюя. Завдяки наявності основних магістралей, таких як вулиці Київська та 15 Квітня, мешканці мають зручний доступ до інших масивів. Парковки облаштовані біля багатоповерхових будинків і в новобудовах, але через велику кількість автовласників у години пік місць для автомобілів може не вистачати.
Центр
Де в Тернополі краще жити так це в центрі. Саме тут сформувалося ядро міста, навколо якого згодом розбудовували інші мікрорайони. Центральна частина відома старовинними вулицями, які зберегли дух минулого та вражають архітектурою. Від площі Героїв Євромайдану до Театрального майдану простягаються жваві магістралі, які й сьогодні є осередком міського життя.
Ціни на нерухомість є найвищими в місті. Середня вартість квадратного метра у новобудовах становить близько 30 000. Багатий на парки, площі і пам’ятки архітектури. Одним із головних місць для прогулянок є бульвар Тараса Шевченка, який веде до Театрального майдану — серця міського життя та цікавих місць Тернополя. У самому центрі розташовані Собор Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці, Церква Різдва Христового і Воздвиженська.
Близькість до адміністративних установ, банків, театрів, ресторанів і магазинів робить його зручним для роботи, навчання і відпочинку. Тут розташовано 10 шкіл, включаючи музичні, та 6 бібліотек. Через нього проходять більшість міських автобусних маршрутів, а також тролейбуси. Однак через високу щільність забудови і жвавий рух у центрі відчувається дефіцит паркомісць, особливо у робочі години.
У центрі зосереджені найбільші торгові точки і супермаркети. Серед популярних місць для покупок — центральний універмаг і численні бутіки, які пропонують товари на будь-який смак. Також тут є аптеки, кафе і ресторани. То ж в якому районі Тернополя жити найкраще відповідь очевидна.