Українська література має багато визначних постатей, що розвивали її своїми творами, словом та думкою. Письменник є постаттю, що сприяла розквіту літератури, духовному розвитку нації через бажання свободи та справедливості. Кожен твір пронизаний глибиною, реалістичністю і є актуальними і сьогодні, сприяють розвитку сучасної літератури і культури. Більше про життя і творчість письменника розповімо далі у статті.
Біографія
Михайло Коцюбинський народився у місті Вінниця у 1864 році. Сім’я митця була дружньою, батько займав посаду дрібного урядовця. Роки дитинства і юності минули на Поділлі, де жив Михайло Коцюбинський, так як батька відправили туди по службі на роботу.

Біографія письменника є цікавою і наповнена багатьма подіями, які доводилось проживати на шляху до успіху. Навчався у Барській початковій школі, а згодом у Шаргородському духовному училищі, саме там Коцюбинський проявляв великий інтерес до літератури, почав активно пробувати свої сили у поезії, перекладах, нарисах, а основною діяльністю та покликанням стала художня проза. З перших спроб та за допомогою своїх зусиль написав оповідання “Андрій Соловійко”, “Дядько та тітка”.
Творча діяльність
Вперше свої твори Михайло почав друкувати у дитячому журналі “Дзвінок”, де було опубліковано його перший вірш “Наша хатка”, цей рік став для письменника успішним, адже у Львові вдалось встановити творчі взаємостосунки з місцевими видавцями, письменниками, серед яких був Іван Франко. Також успішно було налагоджено контакти із західноукраїнськими видавництвами. У 1891 році митець переїздить у село Лопатинці, що на Вінниччині, де почав поєднувати роботу вчителя на дому і розпочинає серйозну літературну діяльність. За один рік праці вже виходять оповідання “Ялинка”, “На віру”, всі твори привертали увагу багатьох літературознавців, адже українська проза поповнилась ще одним талантом.
На початку 90-х років молода українська інтелігенція утворює організацію “Братство тарасівців”, куди входив Коцюбинський, така участь в угрупуванні відобразилась на творчості письменника, у творах активно описувалось значення просвітницької діяльності серед суспільства. Твори Коцюбинського увібрали в себе матеріал із життя після перебування на службі у Молдові та Криму, творчі здобутки виходили за межі звичайних проблем, серед відомих є “Посол від чорного царя”, “Відьма”, “На камені”, “У грішний світ”. Періодом зростання у творчій діяльності стала служба у філоксерній комісії, опісля Михайло приїздить до Житомира, де очолює різні посади у місцевих редакціях, зокрема у газеті “Волинь”.

Основні твори Коцюбинського спрямовані на психологічний аналіз, а еволюцією у художньому напрямку стало оповідання “Лялечка”, де зосереджується увага на психологічній колізії, що стає визначальною рисою письменника. Окреме місце відводиться творам про минуле українського народу, підносить стійкість, героїзм та працьовитість : “Дорогою ціною”, “На крилах пісні”, а новела “Цвіт яблунь” стає новим напрямком у художній літературі, до якої автор повертається ще не один раз, серед незавершених робіт “Intermezzo”. “Сон”, а оповідання “Fata morgana” стало проривом у період революції соціальної психології селянства, друга частина твору була опублікована у науковому віснику. Провідним жанром літератури стали соціально-психологічні новели, найвідоміші: “Невідомий”, “В дорозі”, “На острові” і “Тіні забутих предків”.

Михайло Коцюбинський добре знався на природничих науках, проникав у таємниці природи тонкою науковою літературою і особисто спостерігав за цікавими процесами. Саме це допомогло глибше сприймати навколишнє середовище і точніше відтворювати органічний зв’язок людини із світом.
Особисте життя
Найбільшою драмою у житті письменника було кохання. Першим коханням Коцюбинського стала Віра Дейша, авторка популярних статей з природознавства, одружилась пара у 1896 році, у сім’ї народилось 4-ро дітей, однак це не зупинило митця зв’язати стосунки з іншою жінкою, подейкують, що шлюб був нещасним. У 1902 році Михайло познайомився з колегою Олександрою Аплаксіною, вони разом працювали у статистичному бюро міста Чернігова, Саша брала активну участь у підпільній революційній боротьбі, згодом між ними виникає взаємна симпатія та спілкування.

Проте Аплаксіна не приймала такі жести залицяння, але серце жінки розтануло і пара почала таємно зустрічатись. Через роботу чоловік мандрував по всій Україні та поза її межами, звідки писав листи обом жінкам, Віру не міг покинути через дітей, а Олександру щиро кохав та освідчувався їй у кожному листі, через стан здоров’я парі так і не вдалось більше побачитись, Аплаксіна коли помер Михайло Коцюбинський, зберігала вірність йому, так і ніколи не вийшла заміж.
Михайло Коцюбинський та Ірпінь
Відомий прозаїк разом із своєю сім’єю часто відвідував і проводив літні канікули в Ірпені, у місці, де набирався сил та глибокого зосередження. Найбільше Михайло любив ранковий період, де в саду нікого не було, тиша, спокій, спів птахів, саме тут були створені відомі твори “Тіні забутих предків”, що стануть класикою в українській літературі.

Після смерті, будинком опікувалась його родина і в період, коли популярними ставали музеї, рідні вирішують передати будинок, де жив Михайло Коцюбинський передати у власність держави, де створили меморіальний музей. Відкриття музею стало важливою подією, адже це був центр популяризації української літератури, у закладі представлена не лише багатогранна композиція, але і проводяться наукові конференції, творчі зустрічі для молодого покоління. Цей музей, до речі, наразі належить до підбірки ТОП цікавих мість в Ірпені.
Вшанування пам’яті
Михайло Коцюбинський залишив після себе вагомий слід в історії, культурі, пам’ять про митця вшановується на державному рівні, адже на його честь називають музеї, бібліотеки, вулиці міст тощо.
- У Чернігові, де власне провів останні свої дні Михайло, створено літературно-меморіальний музей-заповідник, у якому знаходяться особисті речі письменника, документи, рукописи та багато інших цікавих речей пов’язаних із його творчістю.
- Вінниця також славиться музеєм Коцюбинського, в якості експонатів предмети тісно пов’язані із літературною діяльністю, в місті також встановлено пам’ятник для відомого письменника.
- У 2013 році випущено пам’ятну монету із зображенням прозаїка.
- Ірпінь також відомий музеєм Михайла Коцюбинського, який щороку відвідують тисячі туристів.
Цікаві факти
- Письменник володів 9-ма мовами
- Михайло не мав вищої освіти, проте він був дуже високо інтелігентним та делікатним
- Митець був знайомий з Іваном Франком, Лесею Українкою, Оленою Пчілкою
- Стрічка Ткачука “Родина Коцюбинських” присвячена була життєвому шляху письменника
- Прожив Коцюбинський лише 48 років
- У Чернігові, де проживав прозаїк посаджено було фруктовий сад, який доглядав сам творець.
Творчість Михайла Коцюбинського є яскравим прикладом комплексного підходу до розвитку української літературної мови. Митець, головним методом збагачення мови вважав оригінальні вислови, конструкції, новотворені слова літературна діяльність прозаїка є чудовим прикладом впевненості, стійкості, любові до всього українського багатьом поколінням молодих письменників.