З кожним роком лексика представників сучасного покоління українців поповнюється новими словами, багато з яких є сленговими, тобто жаргонізмами.
Саме такою лексичною одиницею, що наразі ввійшла в словник багатьох представників молоді та публічних осіб, є термін «чиназис». Про значення та зміст цього дивного, зрозумілого далеко не всім нашим співвітчизникам слова, йдеться в подальшому тексті.
Також пропонована стаття викладає інформацію щодо різних версій походження поняття «чіназес», його ідеї та сенсу.
Що значить слово «чиназес», який його сенс?
На думку фахівців, що спеціалізуються на вивченні тенденцій молодіжної лексики, це слово суто теоретично можна замінити багатьма синонімами. Наприклад: задоволення, захват, відмінний відпочинок. Воно може розцінюватися також як констатація факту, що все проходить бездоганно, ідеально.
Іноді словом «чиназес» виражають свою вдячність, подяку. Актуальне воно і для висловлення яскравих позитивних емоцій: захвату, радості, приємного подиву, захоплення.
А в багатьох випадках це новомодне, незвичне й загадкове для багатьох слівце харизматичні підлітки та молоді люди застосовують вищу оцінку, як похвалу.
Всупереч тому, що чимало скептиків вважають таке словечко абсурдним, воно завзято продовжує ширитись просторами інтернету. Деякі стрімери та блогери повторюють «чіназес» багато разів, за нагоди, а часом навіть без неї. Можливо, таким чином ці ведучі трансляцій та каналів, що мають попит у всесвітній мережі, прагнуть виглядати модними, бути в тренді та підкорювати нові вершини популярності.
Наразі слово «чиназис» стало своєрідним мемом в інтернет-мережі, так само як і «чина», «урде санчо» й «саунтрес».
Звідки взялося, як з’явилося таке слівце?
Дати однозначну відповідь на питання про походження слова «чиназес» неможливо. Після появлення цього слова в Українському просторі, звісно появились різні теорії. Найти правду вочевидь складно, але ми перешукали всі теорії та припущення, що поширюються інтернетом. Право на існування, вочевидь, має кожна з них, хоч велика частка інтернет-користувачів схиляються до блогера Боярського, але підтвердити придумав він це слово чи десь почув – немає можливості.
- Слегнове словечко пішло від англійського «Cheese», що перекладається на українську як «сир». Тут варто згадати, як фотографи просять вимовити «Cheese» тих, кого вони знімають, бо під час відповідної вимови розташуванням губи ніби відтворюють усмішку, добру й позитивну. Тому терміном «чіназес» іноді називають людей, об’єднаних спільними хобі. Вони комунікують між собою та розширюють коло однодумців і прихильників, ділячись власними світлинами й відеороликами позитивного змісту.
- Асоціація з назвою узбецького міста Чиназ. Найменування цього містечка в англійській вимові звучить як Chinese, а дослівний переклад його – як «китайський». У певних колах вважають, що виникнення слова «чиназес», як атрибут молодіжної субкультури, якось пов’язане з цими географічними термінами.
- Існує вид жаргону, в якому це слівце означає два споріднених поняття: насолоду та відпочинок. Точніше, воно констатує, що людина відчуває величезне задоволення під час дозвілля та розваг. Промовляючи «чиназис», вона ділиться зі співбесідниками власними позитивними емоціями, отриманими за відповідних обставин, прагне повідомити про них. А ще мета такого вислову – передати власний піднесений настрій співрозмовнику, дохідливо донести його до слухачів.
- Походження слова від мов народів Кавказу. Зокрема, вірмени таке слівце вживають у значенні «успішний», «сприятливий», характеризуючи результат певної ситуації або події. Цим же словечком горяни називають чудовий настрій. Історія слова «чиназис» у кавказців давня, хоча назвати його дуже широковживаним у даних етнічних спільнот теж не можна.
Так чи інакше, зміст цього слівця в слензі пов’язаний із жартами, дозвіллям та є аналогічним словосполученню «все якнайкраще».
Хто з популярних блогерів говорить «чіназес»?
У соціальних мережах почути відповідний мем можна доволі часто.
Існує думка, що вперше його під час спілкування з аудиторією своїх слухачів та підписників став використовувати один із відомих блогерів – Андрій Боярський. Принаймні ще в 2020 році цей завсідник інстаграму та власник відомого ютуб-каналу, що є водночас художником, дизайнером, танцюристом, перукарем, охоронцем, артистом, бізнесменом, продавцем, коміком, шоу меном, ведучим, аристократом, доктором наук, плейбоєм та інші ролі які використовував Андре Боярський – застосовував таке слово точно.
Присутній такий колоритний мем і в лексиконі іншого знаменитого організатора блогерських трансляцій – Міші Лебіги. Він відомий як стример, що веде блоги українською мовою. Його прямі ефіри часто є розгорнутими коментарями різних шоу та інтерв’ю. Примітно, що свою відео-хвилю Михайло використовує для збору коштів для потреб ВСУ, причому з неабияким успіхом.
Не цурається новомодного слівця «чиназис» і інший інфлюенсер – Олександр Волошин, що, завдяки просуванню рашистських наративів, здобув репутацію скандаліста. За даними джерел, зараз цей блогер, у якого залишається своє коло шанувальників, втік із країни.
Вживання відповідного слова психологи пов’язують з бажанням публічних людей демонструвати своїй аудиторії, що включає знайомих та зовсім незнайомих людей, власну успішність та крутість.
Чому молодь використовує слово «чиназес», з чим це пов’язане?
Іноді вживання такого незрозумілого для багатьох слівця просто означає бажання бути в тренді, мати власну харизму, виглядати сучасно та оригінально.
Деякі промовці таким чином плекають та тішать своє самолюбство, коментуючи вигуком «чіназис!» власний ремонт, авто, туристичну подорож, лук тощо.
Є також коло дівчат та хлопців підліткового віку й старших, які вживають це слово, розповідаючи про випадки неочікуваного везіння, приємні сюрпризи долі, високо оцінюючи стиль вбрання друзів чи, наприклад, частування, яким їх пригостили.
Примітно, що деякі сучасні філологи вважають слово «чиназис» не помилкою та не лінгвістичною цікавинкою, а креативною мовною прикрасою. На думку таких мовознавців, воно додає лексиці яскравого емоційного забарвлення, самобутності й колоритності.
Однозначно, цей словесний мем має позитивний зміст, а позитив у житті, особливо в наш складний час, у жодному разі не буває зайвим. Ділитися ним з оточуючими можна і робити це варто однозначно!