Відвідуючи такі заклади людина стає частиною мистецтва, покращує своє сприйняття зовнішнього світу та інших людей. Емоції, отримані в музеї, залишають глибокий слід в пам’яті і дозволяють поглянути на звичайні речі через призму світових та історичних шедеврів. Знання про історію різних речей, науку значно розширюють кругозір.
А скільки в Тернополі музеїв? Їх зовсім небагато, незважаючи на те, що файне місто дуже гарне, колоритне та відоме своїми архітектурними та культурними пам’ятками. Найстарішим з них є Тернопільський замок, збудований у 1540-1548 роках.
Не слід забувати, що у місті народилися або працювали видатні вчені які варті поваги і пам’яті, Олександр Брюкнер, Іван Пулюй, Іван Горбачевський, Степан Рудницький, Михайло Юрків та багато інших наукових діячів.
У цій статті розглянемо всі музеї в Тернополі та області які дійсно варто відвідати, дізнаємося всю необхідну інформацію, щоб весело та з користю провести час.
1. Історико-меморіальний музей політичних в’язнів
Це один з найкрупніших музеїв в Україні даної тематики. Знаходиться він на території колишнього слідчого ізолятора та складається з 28 камер, де раніше утримували в’язнів.
Це велична пам’ятка, яка нагадує та доказує про репресії та знущання над справжніми українськими патріотами. Кожен може завітати та побачити на власні очі свідоцтво про національно-визвольну боротьбу.
Багато хто вже побував тут вважає місце моторошним, тому прийти з маленькими дітьми сюди не зовсім гарний варіант. А ось дорослі люди відкриють для себе багато цікавої інформації, зможуть доторкнутись до історії власноруч, адже макети дуже реалістичні, збережені речі побуту та одяг, який був у той час, відтворені в деталях умови карцеру та методи знущань.
У першій камері збереглись двері з тих часів, до яких торкалась рука карателів та в’язнів. Є спеціальна експозиція, як розповідає про придушення та покарання діячів культури та письменників, наприклад, Ліна Костенко, Василь Стус, В’ячеслав Чорновіл та інші.
Тривалість екскурсії складає 45 хвилин, та починається з розповіді про створення та реалізацію такого страшного режиму, а потім відвідувачі ходять по всім камерам. Навіть якщо спочатку всі експоната здадуться простими, слід пам’ятати, що за кожним ховається справжня доля людини, яка боролась у той час за свої принципи, духовність та наміри. Неможливо пройти повз демонстрації камери смертників байдужо. Такі музеї в Тернополі дуже рідкісні тому варті уваги при подорожі по місту.
- Адреса: вулиця Коперника, 1.
- Режим роботи: ВТ, ЧТ, ПТ з 10 до 17 години.
- Контакти: +38 (0352)431215.
- Вартість квитків треба уточнити в адміністрації, або при особистому візиті, вхід позиціонують вільним, але є можливість зробити благодійні внески на підтримання музею.
2. Обласний художній музей
Раніше тут працювала картинна галерея, а у 1991 році відкрили унікальний музей. Всі експонати представлені у трьох залах, а самий цікавіший на 4 поверсі. Там проходить виставка видатних творів. Можна бачити комп’ютерні копії Вермеєра Дельфтського та М. Реріха, друковану графіку Рембрандта, писанки та листівки І. Гречки, художні та живописні копії творів Е. Бергера, Г. Герасимьонка, Ґерети.
Заклад дійсно належить до категорії музеї Тернополя, які варто відвідати. Завітати можна усією родиною всім буде цікаво.
Перша зала присвячена саме українському мистецтву та поділена на декілька секцій. Графіка та різьба Галичини, сакральне мистецтво 18-19 століть, експозиції відомих художників країни, й також місцевих творців.
А західноєвропейська графіка доступна у другому залі. Представлені картини відомих художників з Франції, Італії, Німеччини та інших іноземних країн.
Третій зал – це меморіали. Тут знаходяться дуже цінні експонати різних талановитих майстрів.
Прийти та роздивитись можна все самостійно або замовити екскурсовода, який проведе вас повз витвори та розповість про них дуже багато цікавої інформації. Вартість екскурсії для дітей 20 грн, а для дорослих 30 (при самостійному візиті 5/8 грн).
- Розташування вулиця С. Крушельницької, 1.
- Телефони для довідок: +38(0352)52-80-72, +38 (0352) 25-48-40.
- Графік роботи: 9:30-17:30, перерва на обід 13:00-14:00, субота вихідний.
3. Краєзнавчий музей
Це сучасні музеї Тернополя які пронесуть вас крізь віки. А даний заклад являється найстарішим в області, урочисте відкриття відбулось у 1913 році. Окремо споруджений будинок у самому центрі міста з прощею 1800 м2. Тільки уявіть сьогодні у музеї Тернополя знаходиться понад 170 тисяч історичних та культурних пам’яток, тому цей краєзнавчий заклад визначений, як найкращій в країні.
- Стародавні друкарні експонати.
- Зброя та одяг різних століть.
- Рідкісні документи та фотографії.
- Колекції філателістки та нумізмату.
- Антикварні речі.
- Спеціальні зали з геології, палеонтології, ботаніки, біології та мінералогії.
- Чучела рідких тварин й птахів.
- Різноманітні особливості ландшафту краю та його природи.
На третьому поверсі весь зал присвячений стародавній історії. Тут можна ознайомитись з поселеннями та культурою, яка була ще у 1600 роках, а також побачити діораму «Зборівська битва 1645 року».
Четвертий поверх вже розповідає нам про новітню історію минулого століття. Неймовірно захопливі та цікаві екскурсії. Якщо ви шукаєте музеї Тернополя для дітей, то цей буде безпрограшним варіантом.
З гідом мандрувати крізь роки буде набагато цікавіше, вартість екскурсії складає 45 гривень. А квиток на самостійне перебування коштує 20 грн для дітей та 35 для дорослих
- Знаходиться навпроти торгівельного центру «Гранд» площа Героїв Євромайдану, 3.
- Працює з 10 до 17:30, вихідні дня понеділок та середа.
- Контакти: +38(0352)52-44-77, +38(0352)25-14-59.
4. «Вагон-Самогон»
Досить молодий музей, який заснували у 2013 році. Його власних викупив списаний вагон залізничного потяга та влаштував у ньому тематичну виставку.
Тут представлено 19 різних самогонних апаратів різних років, а також й ті, котрі використовують зараз. Крім цього можна подивитись на всю додаткову атрибутику, яку використовують щоб добути самогон та перелік продуктів. Дізнатись про рецепти 18-19 століть та загальну історії розвитку самогоноваріння. До речі експонати не тільки з нашої країни, а й з багатьох іноземних.
- Вулиця Збаразька, 3.
- Контакти: +380(35)223-58-23.
- Вартість квитка та години роботи треба уточнювати в адміністрації.
5. Меморіальний музей Соломії Крушельницької
Це видатна оперна українська співачка, яка народилась у 1872 році. У будинку присвяченому її пам’яті вона проживала з 1902 року й до смерті.
Померла вона у 1953 році, а вже у 1962 у цьому будинку відкрили музей, де можна побачити, як жила камерна співачка, її особисті речі побуту, меблі та одяг з тих часів.
- С. Біле Тернопільської області, вулиця Крушельницької, 47.
- Вартість квитка від 10 гривень.
- Телефони для інформації: +38(0352)29-91-36, +38 (0352) 29-95-36.
6. Печери Вертеба
Тернопіль музеї знаходиться у підземеллях області міста. Унікальне геологічне походження яке розташоване посеред поля та має невеликий вхід. Це одна величезна зала на глибині 10 метрів, а тримають її декілька спеціальних колон. Є багато різних заплутаних лабіринтів й вузьких ходів.
Цікавий факт, що в цих печерах проживають декілька видів летючих мишей, які занесені у червону книгу. Існує інформація про знаходження тут підпільної типографії під час другої світової війни.
Визначною пам’яткою виступає діорама, яка знайомить з побутом та життям Трипільського народу, є скульптури та глиняний посуд з тих часів.
Самостійно відвідувати печери забороняється, можлива екскурсія тільки з групами під наглядом. Не завадить з собою взяти ліхтар, теплий одяг та необхідну кількість питної води. Не можна самостійно заходити за огорожу, лізти у вузькі ущелини!
Екскурсія триває понад годину, за цей час треба пройти більше одного кілометра під землею.
- Село Більче-Золоте, Борщівський район, Тернопільська область.
- Контакти: +38 (097) 289-16-49.
7. Шумський краєзнавчий музей
Здатен повернути в епоху наших предків. Заклад часто запрошує школярів на відвідування та розповідає про старовинне життя даного краю. Працівники показують, як випікали хліб у печах декілька століть тому та яке приладдя використовували, виявляється це був дуже складний й відповідальний процес.
Тут зібрані меморіали та експонати з історії культури краю. Містить у собі чотири зали: природнича зона, новітня історія та сьогодення, давня історія Київської Русі. Тут можна ознайомитись з творами та картинами видатних особистостей області.
- Майдан Незалежності, буд. 7, м. Шумськ.
- Вартість квитка для дорослих 60 грн, для дітей 50.
- Контакти: +38(0355)820171.
8. Зборівська битва
Заснували музей у 1993 році. Фундамент цієї будівлі ще закладено у 1895 році, а сама вона складається з двох залів.
У першому гості побачать саму діораму протистояння у 1649 році, горельєфи, статую відомого козака Івана Підкови та полковника І. Богуна.
Другий зал розвідає про діяльність Січових стрільців, які були спрямовані проти окупації, самовіддана боротьба за свою волю, націю та незалежність України.
Сьогодні тут успішне поповнення експозицій та повна локалізація битви.
- Місто Зборів, вулиця Козацька,13.
- Телефон: +38(0352)42-14-73.
- Працює з 9 до 18 години, крім понеділка й середи.
9. Музей Богдана Лепкого
Входить до категорії безкоштовні музеї в Тернополі та присвячений видатному українському письменнику, художнику, перекладачу, літературознавця й культурного діяча. Це своєрідний хранитель спадщини Б. Лепкого.
П’ять залів які освітлюють життя розвиток та досягнення діяча. Можна побачити його письменні видання, 56 малярних робіт, ознайомитись з його дитинством, та навіть побачити свідоцтво про хрещення того часу.
Старовинні меблі, речі побуту перенесуть вас далеко у минуле, тут все дихає історією.
- Бережани, площа Ринок, 1 у будівлі Ратуші.
- Режим роботи з 10 до 18 кожного дня.
10. Почаївський історико-художній музей
Заснували його у 1959 році та заклад виступав як атеїстична пропаганда тих років. Після набуття незалежності України назву музею змінили й зробили багато духовних та культурних доповнень. Головна експозиція – це «Сакральне мистецтво Волині». Є зал, який називається «Людина та космос», що викликає цікавість та інтерес молоді. Під час екскурсії можна ознайомитись з життям та перебування у Почаєві Тараса Шевченка. А загальна кількість картин та історичних експонатів налічує більше 40 тисяч.
- Вулиця Банківська, 1, Почаїв.
- Екскурсія для дорослих коштує 20 грн, а для дітей 10.
- Телефон: +380(3546)61798.
Кожен сам вирішує який музей в Тернополі найцікавіший індивідуально. Відвідування таких місць дуже корисно, особливо для дітей. Вивчення історії є важливим аспектом розвитку кожної людини, оскільки воно не тільки дає нам можливість усвідомити свою ідентичність та культурні корені, а й дає уроки з минулого, допомагає розуміти сучасні події, зберігати культурну спадщину і розвивати аналітичне мислення.
Ця інформація також дає можливість орієнтуватися в поточних політичних ситуаціях й розуміти значення своєї країни в світі та світовій історії.