У порівнянні з іншими райцентрами Івано-Франківщини Надвірна є досить молодим містечком. Історія цього населеного пункту не налічує й шести століть.
Перша згадка про нього датується 1578 роком. Саме тоді за розпорядженням польського монарха Стефана Баторія на узбережжі ріки Бистриця Надвірнянська був закладений наріжний камінь міста Краснодвору.
Не дивно, що принадні для мандрівників визначні місця Надвірна має у великій кількості, а ще більше їх у підпорядкованому цьому містечку районі.
Давні храми у м.Надвірна
1. Римо-католицький костел Святої Трійці

Найстарішою культовою спорудою в місті є римо-католицький костел Святої Трійці (вул. Грушевського, 7, тел. +38(03475)2-72-05). Будівництво цього храму тривало десятиліття, з 1599 по 1609 рік. На початку XVIII століття ця святиня зазнала перебудови, а теперішнього вигляду вона набула 1937 року.
З початку 1940-х років аж до здобуття Україною Незалежності костел, зачинений радянською владою, не діяв. 2009 року перед входом до цього костелу, що нині має назву церкви Успіння Пресвятої Богородиці, з’явилася монументальна скульптура. Зображує даний пам’ятник Папу Римського Іоанна Павла Другого, а приурочений він до 400-ї річниці римо-католицької парафії храму.
2. Храм Воздвиження Чесного Хреста
Туристам варто знати, що подивитись у Надвірній можна й іншу старовинну сакральну будівлю – дерев’яний храм Воздвиження Чесного Хреста (вул. княгині Ольги). Відомо, що ця церква раніше знаходилася в Манявському монастирі й називалася храмом Пресвятої Богородиці. Перенесли її 1793 року.

У 1840 році церкву перебудували за проектом відомого архітектора Михайла Молота. У 1914 році її споруда була знищена пожежею, але згодом храм відновили. Нині він має первісний вигляд та демонструє стиль, характерний для народного гуцульського зодчества.
3. Костел в Делятині
Ще один костел, зведений в 1882 році, знаходиться на території Надвірнянського району, в населеному пункті Делятин. Відомо, що до його спорудження був причетний сам імператор Франц Йосиф. Він ініціював будівництво римо-католицької святині, власноруч заклав її наріжні камені, а в кути майбутньої споруди щедро насипав золота. Архітектура цього храму є симбіозом стилю готичного й романського. Він вирізняється вузьким фасадом довжиною понад 30 метрів та характерним для готики високим шпилем.
З приходом влади «совєтів» святиню закрили, а в 1990-і роки богослужіння в ній відновилися. Наразі даний костел має статус пам’ятки сакрального зодчества.
Музейні заклади у Надвірній і поблизу
Пропонує місця для туристів Надвірна та підпорядкований їх район і такі, що розповідають про її історію, культурну спадщину, видатних земляків.
1. Музей історії Надвірнянщини
Один із відповідних об’єктів – музей історії Надвірнянщини (майдан Шевченка, 43, тел. (03475) 2-48-14). Відкриття цієї установи, що зараз працює щодня, крім суботи з 9.00 до 17.00 (а в неділю з 11.00 до 15.00) відбулося 1995 року. Заклад розташовується в на кількох поверхах. У цокольній його частині в період з 1939 по 1956 рік працювали різні каральні структури. Спочатку це був НКВД, у роки Другої світової – гестапо, а після війни – КДБ.

Відвідувачі музею можуть оглянути експозиції часів визвольної боротьби та експозицію-світлицю, що демонструє зібрання старовинних предметів галицького побуту. У трьох залах експонується колекція, присвячена митцю Володимирі Луціві, бандуристові й співакові, що здобув міжнародну славу.
Відвідати село Пнів, що неподалік Надвірної, варто задля ознайомлення з музеєм нафтопромислів Галичини (контактний номер – +38 099 791 4894). Заклад цей молодий – розпочав роботу він 2012 року. Ця локація дає можливість познайомитися з нафтовими об’єктами та оригінальним і зменшеним старовинним обладнанням, що допомагало в минулі часи добувати «чорне золото».
Екскурсоводи цікаво розповідають про колишні принципи видобування нафти, про бурильні установки. А ще в музеї нафтопромислів можна побачити експонати інтерактивні, які показують принципи використання нафтовидобувного обладнання наочно.
2. Історичний музей у Делятині

У Делятині, на вул. 16 липня, 247 з 2013 року працює щодня, крім понеділка й середи, історичний музей (тел.+38 (067) 250-03-65). Його фонд включає чимало старовинних творів іконопису, полотен живописців та скульптурних виробів. Окремі колекції демонструють предмети національного вбрання галичан та давнє начиння. Родзинкою інституції є розділ, присвячений талановитому митцю – Осипу Васьківу. Колись цей художник виставляв свої картини разом із творами легендарного Казимира Малевича.
Привертає увагу відвідувачів і нова музейна експозиція – галерея світлин, присвячена АТО. Її автор – фотохудожник Михайло Мигович.
Замки й інші пам’ятки архітектури
Місцеві мешканці знають, що цікавого є в Надвірній та Надвірнянському районі багато знайдеться для людей допитливих, небайдужих до містики й таємниць.
1. Рештки Надвірнянського замку

До таких об’єктів можна віднести рештки споруди Надвірнянського замку. На думку істориків, ця споруда зводилася приблизно в період XIV-XVII століть. Її початковими власниками були представники графської династії Потоцьких. Згодом об’єкт перейшов у власність роду Куропатвів, пізніше його придбав граф Цетнер.
Руїни цього замку, що знаходяться в історичній частині містечка, в парку Івана Франка, мають відношення до утворення цього поселення, яке в минулому носило назву Краснодвір.
2. Фортеця в с.Пнів
Інша старовинна фортеця району, що збереглася не набагато краще, знаходиться в селищі Пнів. Забудова її датується другою половиною XVI століття. Цей замок первісно належав феодалам Куропатвам і колись був для ворогів неприступною цитаделлю. У далекоглядних планах місцевої влади – реконструкція та дослідження замку. Проте поки що для реалізації таких ідей бракує коштів.
3. Маєток Николайчука
Існує багато відповідей на питання, де погуляти (Надвірна), щоб побачити витвори архітектурного зодчества минулих століть. Наприклад, неподалік центру міста, на вулиці Мазепи, височіє колишній маєток Николайчука (в. Міцкевича, 5). Фасад цієї споруди прикрашає вишукана ліпнина, зокрема, елемент оздоблення у вигляді коронованої маски. Фахівці цей оригінальний елемент декору, наділений демонічними рисами обличчя, бородою та іклами, вважають оберегом особняка.

Відомо, що даний будинок колись належав Миколі Николайчуку – громадсько-політичному діячеві та адвокату. Наразі відповідна перлина західноукраїнського зодчества конче потребує реставрації.
Об’єктом початку ХХ століття з високими арковими дверима, виконаним у стилі сецесії, є міська рада (вул. гетьмана Мазепи, 20). Зводилася вона як споруда повітового староства і зберегла первісний статус адмінбудівлі дотепер.
Надвірна любителям природи
1. Заповідник «Ґорґани»
Частину Надвірнянського району займає заснований 1996 року природний заповідник «Ґорґани». З 2005 року він має статус державного. Це мальовнича місцевість зі своєрідним ландшафтом і фауною та особливою структурою рослинного покриву. Визначні місця заповідної території – Перевал Легіонів висотою 1110 метрів над рівнем моря та кладовище легіонерів часів Першої світової війни.
2. Дендропарк “Високогірний”

Біля села Бистриця знаходиться дендропарк всеукраїнського значення «Високогірний». Він ж єдиним у країні дендрологічним парком, розташованим вище 1 тисячі метрів над рівнем моря. На відповідній території зростає понад 2 сотень видів дерев місцевих та екзотичних, у тому числі кілька різновидів сосни кедрової.
3. Водоспади
Надвірнянщина є краєм водоспадів. Кожен із цих водограїв по-своєму прекрасний. Один із них, заввишки 8 метрів та завширшки 1-2 метри, знаходиться в урочищі Бухтівець села Букового. Місцеві мешканці розповідають, що вода Бухтівецького водоспаду має цілющу силу. Кажіть, буцімто якщо людина ввійде в неї босоніж, упродовж року вона не хворітиме.
Недалеко від цього водограю знаходиться ще один – Дзвінка. Дійти до нього можна лише пішки, пробираючись крізь хащі та орієнтуючись на русло невеликого струмка. Підказати шлях можуть місцеві мешканці.
Ще одна гідрологічна пам’ятка в цьому ж районі – Крапельковий водоспад. Течія його зовсім не бурхлива, утворена маленьким потічком, спадаючим зі скелі десятиметрової висоти і каньйон річки Бухтівець. Коли довго немає дощів, вода починає стікати краплями – звідси назва локації.
4. «Морське око»

А в селищі Делятин знаходиться красива водойма із загадковою назвою «Морське око». Це озерце з усіх боків обступають порослі лісом гори, а по його центру розташовується плаваючий острів, здатний мандрувати між берегами. Назвали так озеро через схожість його форми з оком людини.
Актуальна інформація для мандрівників
Даний райцентр має багато актуальних місць для тих, хто подорожує всією родиною. Є чимало варіантів, куди піти з дітьми в Надвірній – наприклад, можна на вулиці Гетьмана Мазепи, 4/2-в відвідати ігрову кімнату «Бебі Ленд» (тел. +38 (095) 221-47-73). Працює вона щодня з 10.00 до 19.00. Тут чекають малечу веселі розваги, батути, костюми й інший реквізит та професійна няня.
А на 3-му поверсі ТЦ «Престиж» (вул. Гетьмана Мазепи, 4-а, тел. +38 (096) 820 61-70) розташовується студія особистісного розвитку діток «Kinder». Педагоги цього закладу займаються з малюками від 1 до 5 років у ігровій формі.
Зупинитися туристам можна в готельно-відпочинковому комплексі «Забава» (контактний телефон для резервації номера +38 (098) 462 02 92). Тут мандрівників чекає смачне харчування, банкетна зала для святкувань, комфортні апартаменти за помірними цінами, сауна. Надаються послуги дитячих аніматорів.
Альтернативний варіант для ночівлі – готель із ліфтом, рестораном та паркінгом «Смарагд» (вул. Чорновола, 11, тел. +38(03475)2-60-27).
Дістатися до Надвірної можна залізницею або мікроавтобусом – маршрутним таксі. Потяги та автобуси сюди курсують із Івано-Франківська (дорога займає від 40 до 50 хвилин).
Власним авто через обласний центр до Надвірної їдуть дорогою Н-09.