Одним із районних центрів Одеської області є Ізмаїл – містечко, яке від державного кордону з Румунією відділяє повноводний Дунай. Науковці вважають його малодослідженим, а деякі туристи – важкодоступним.
Проте в цьому місті та підпорядкованому йому регіоні неодмінно слід побувати. Що подивитись Ізмаїл пропонує своїм відвідувачам та які варті уваги мандрівників локації знаходяться поблизу відповідного населеного пункту – про це розповідається далі.
Сакральні пам’ятки
1. Свято-Покровський собор
У міському саду, на проспекті Незалежності, 31 височіє головна святиня містечка – Свято-Покровський собор. Церква, побудована 1831 року, демонструє архітектурний стиль ампір з ознаками класицизму. Триярусна дзвіниця у цієї культової споруди з’явилася пізніше, в 1848 році.
За даними джерел, раніше на місці відповідної локації знаходився турецький храм. Творцем проекту Свято-Покровської ізмаїльської церкви став архітектор Аврам Мельников, а фінансувалося її будівництво на кошти відомого графа Михайла Воронцова, купців та вірян місцевої громади.
2. Свинцева мала мечеть
За середньовічної доби в місті було багато храмів, більшість яких слугували й оборонними укріпленнями. До нашого часу вдалося зберегтися лише одній святині тих часів. Тим, хто збирається відвідати найбільш цікаві місця Ізмаїлу, варто оглянути цей побудований в далекому XVI столітті шедевр сакрального зодчества – Свинцеву малу мечеть.
Вона є найдавнішою місцевою пам’яткою, відповідає стилю класичної османської архітектури. Адреса даної локації – проспект Незалежності, 51.
3. Костел Непорочного зачаття Діви Марії
У готичному стилі збудований римо-католицький костел Непорочного зачаття Діви Марії (вул. Покровська, 43). Відкриття цього храму на місці колишнього молитовного дому для місцевих вірян-католиків відбулося в 1849 році.
На початку 2000-х років святиня зазнала масштабного оновлення – фундамент та стіни її укріпили, вікна замінили. На місці пласкої стелі з’явився купол, дзвіницю реставрували та добудували до комплексу п’ять веж.
4. Свято-Миколаївський монастир
Обходячи визначні місця Ізмаїла, пов’язані з його духовним, релігійним життям, слід звернути увагу і на зведений у візантійському стилі Свято-Миколаївський монастир, історія якого починається далеким XVII століттям. Адреса даної локації, в якій зберігається цінна реліквія – ікона Божої Матері, що зцілює, – вул. Матроська, 23.
Є в даному райцентрі Одещини й інші святині, побудовані в позаминулому столітті, зокрема Свято-Успенський храм (1841), церква Святих Жон-Мироносиць (1897) та храм Різдва Богородиці (1897).
Музейні заклади й історичні парки
Таких установ у даному містечку Одеської області, що розповідають про його минуле життя, декілька.
1. Військовий музей
Найбільш привабливі місця для туристів Ізмаїла – музей військової історії, що вулиці Торговій, 37, та музей Українського Дунайського пароплавства, на вулиці Аврамівській, 28 (колишній Червонофлотській).
Військово-історичний музейний заклад, заснований в 1946 році, працює з 9.00 до 17.00. Його контактний номер – +38-048-41-22-680. Фонд цієї установи налічує понад 30 тисяч експонатів, у тому числі зібрання холодної та вогнепальної зброї, а також колекцію тематичних полотен образотворчого мистецтва, експозицію старовинних предметів побуту та монет.
Цікавою є сама споруда, в якій працює музей військової історії – у минулому вона була маєтком очільника міста, Іоана Авраамова.
2. Музей Українського Дунайського пароплавства
Відкриття музею Українського Дунайського пароплавства відбулося в 1984 році. Його фонд включає документацію, карти та світлини, присвячені судноплавству по річці Дунай. Тут можна оглянути моделі теплоходів, старовинні предмети обладнання цих суден та особисті речі ветеранів пароплавства. Телефон даного закладу, куди піти з дітьми в Ізмаїлі можна на екскурсію – +380 (4841) 6-71-26.
3. Парк-музей «Фортеця Ізмаїл»
Туристичною родзинкою містечка є розташований просто неба парк-музей «Фортеця Ізмаїл». До нашого часу збереглися лише залишки цього колись могутнього турецького оборонного укріплення часів XVI—XIX століть. Тут можна оглянути земляні вали та рів 11-метрової глибини, побачити частину опорної стіни, що збереглася.
4. Парк мініатюр Ізмаїла
А на проспекті Незалежності, 51 відвідувачів чекає унікальний парк мініатюр Ізмаїла. Локація демонструє зменшені копії архітектурних об’єктів епохи Середньовіччя в місті та фрагменти бастіонного форту. Багато з цих макетів зображують вид будівель, що до сучасності не дійшли, бо зазнали руйнувань.
Місця для прогулянок
У відповідному райцентрі Одещини є де погуляти – Ізмаїл, колоритний та гостинний, має багато затишних зелених зон для відпочинку з мальовничими краєвидами.
- Побачити чудову панораму морського порту можна, прогулюючись Дунайським бульваром. У ясну погоду з нього навіть видно румунське село, розташоване на протилежному березі ріки.
- Дендрологічного пам’яткою місцевого значення вважається міський сад, закладений понад століття тому. Площа цієї зеленої локації з облагородженою територією невелика – вона складає півтора гектари.
- Родзинкою містечка є алея сакур, яка з’явилася в ньому сім років тому. Висадили півсотні цих дерев, що неперевершено квітують навесні, неподалік Будинку культури, поруч із Театральною площею.
- Містяни обирають для прогулянок вихідного дня також Березовий гай з видом на річку і так званий парк Пам’яті.
- А рекомендуючи місця для туристів (Ізмаїл), підходящі для тривалих піших маршрутів, слід згадати ландшафтний парк «Ізмаїльські острови». Ця зона є унікальною острівною екосистемою, розташованою в дельті річки Дунай.
Вона вражає своєрідністю та багатством флори і фауни, в тому числі червонокнижної, а також неповторними ландшафтами. Відвідувачі цього незайманого куточка природи можуть безкінечно милуватися первозданною красою озер та заплавних лісових масивів. Любителі мандрів мають можливість приєднатися до екскурсії «Стежками дикої природи» у супроводі гіда-провідника.
- Інший місцевий лісовий масив площею в 500 гектарів – ландшафтний заказник Баранівський ліс. Його вирізняє різноманітність деревних, кущових та трав’янистих рослин, птаства та диких звірів.
Ізмаїльський район: де варто побувати?
Якщо ви вже оглянули все, що цікавого є в Ізмаїлі, вирушайте за його межі – неподалік від цього містечка знайдеться чимало дивовижних об’єктів, про які навіть мешканці Одещини знають не всі.
- Наприклад, у двох десятках кілометрів від нього розташоване найбільше на території нашої країни природне озеро – Ялпуг. Довжина даної водойми сягає близько 40 км, а ще в ньому водиться багато риби, тож сюди можна вирушати любителям «тихого полювання».
- Ще одна місцева цікава локація – Дунайський заповідник. Містечко Вилкове, що біля нього, називають «українською Венецією». Сюди проводяться екскурсійні тури з Одеси, що включають відвідування острівної садиби «Квакенбург», рибальські пікніки, піші та водні маршрути на прогулянкових суднах. Замовити відповідний захоплюючий екскурсійний тур можна за телефоном +38 096 321 0 123.
- Між Ізмаїлом та Вилковим знаходиться Кілія – містечко, засноване ще в доісторичну епоху, яке вважають найдавнішим містом України.
- А фанати пляжного відпочинку отримають насолоду, побувавши в Затоці та Приморському. Для курортників тут є чимало турбаз та готелів.
Актуальна інформація для мандрівників
Місто теж має декілька готелів, в яких туристи можуть зупинитися. Серед них варто назвати:
- готельчик «Green Hall» (проспект Незалежності, 37-а, тел.+38 068 277 7277);
- готельний заклад «Бесарабія» (поруч з автовокзалом, проспект Незалежності, 2, тел. +38 067 444 8771);
- готель-бутік «Zeytun» (вул. Транспортна, 35-а, контактний номер +38 098 345 5577).
Звісно в Ізмаїлі є й де смачно поїсти. Славу топових здобули ресторани міста:
- Avenue 25 (проспект Миру, 25);
- Картопляна хата (проспект Миру, 25-б);
- Red Chili (вул. Шевченка, 1-в);
- «Марлін» (Садова, 8).
У цих закладах готують найсмачніше!
Як дібратись до Ізмаїла?
Щоб дістатися до Ізмаїлу, слід спершу приїхати в Одесу. Зі столиці гумору раніше сюди ходив залізничний транспорт, зокрема, електропоїзд «Дунайський експрес». Зараз через військовий стан у країні відповідний електропотяг тимчасово не курсує.
Але можна дістатися з Одеси автобусом. Такі регулярні автобусні маршрути відбуваються з центрального одеського автовокзалу.
Власним авто до Ізмаїлу їдуть шляхом Одеса-Рені. Займає відповідна дорога від 3,5 до 4 годин.