Сьогодні, коли мова заходить про відпочинок, у більшості випадків люди думають про комп’ютерні ігри, перегляд серіалів чи похід до ресторану, але чомусь часто забувають про такий формат, як кемпінг. Сучасна людина дуже мало часу проводить на природі. Це не кращим чином впливає на самопочуття та стан здоров’я. А ви давно були десь за межами міста, де чисте повітря, багато зелені, спів пташок?
У цій статті ми пропонуємо більш детально поговорити про такий варіант дозвілля, як ночівля на природі або ж кемпінг. Організувати такий відпочинок можна як на спеціально призначеній для цього території, так і десь в більш диких умовах. Все залежить від вашого місця проживання, можливостей та бажання. У будь-якому випадку дуже важливим моментом є підготовчий етап. Тільки так можна розраховувати на те, що відпочинок пройде класно і усі учасники будуть задоволені.
Як організувати кемпінг? Про це ми і розповімо у цій статті. Тут будуть практичні поради для кемпінгу, які особливо корисними будуть для новачків, хто стикається з цим вперше, але дещо може виявитися цікавим і для більш досвідчених у цьому контексті людей.

Кемпінг для новачків: що знадобиться?
Ви маєте бути готовими до певних витрат. Далеко не у всіх вдома є все необхідне для того, щоб організувати класний відпочинок на природі, тому вам, скоріше за все, доведеться відвідати кілька магазинів, щоб придбати все необхідне. Що потрібно для кемпінгу? Перший виїзд на природу з наметом може викликати багато запитань, тому пропонуємо до ознайомлення кемпінг обладнання список:
- Намет – краще з двошаровою конструкцією для захисту від дощу та вітру;
- Спальний мішок – обирайте за сезоном (літо/всесезон);
- Каремат або надувний матрац – ізолює від холоду землі;
- Ліхтарик чи налобний світильник;
- Похідний рюкзак – зручний для транспортування спорядження;
- Каструля, пальник або туристична плита, газовий балон;
- Миски, кружки, ложки, ніж, дошка для нарізання;
- Запальничка, сірники в герметичному пакеті;
- Вода та фільтр або таблетки для її очищення;
- Аптечка – обов’язково з засобами від алергії та для обробки ран;
- Засіб від комарів і кліщів, сонцезахисний крем;
- Сміттєві пакети, вологі серветки, туалетний папір;
- Одяг по погоді – кілька шарів, включаючи водонепроникний.
Звісно, це лише загальний список того, що потрібно взяти з собою в кемпінг. Від нього просто потрібно відштовхуватися. У кожному конкретному випадку за потреби він може бути доповнений тими чи іншими речами.

Як підготуватися до кемпінгу?
Безпосередній процес вашої підготовки є не менш важливим, ніж покупка всього необхідного. Перш за все, рекомендуємо спробувати поставити намет ще до походу, а також поспати, або хоча б полежати у спальному мішку. Якщо ніколи не ставили намет, то знайти інструкцію можна в упаковці − вона йде в наборі, а також можна пошукати інформацію в мережі Інтернет. Стосовно спальника – може виявитися так, що він для вас замалий чи просто дана конкретна модель вам виявиться незручною. Краще дізнатися про це завчасно, а не вже десь у лісі.
Перевірте ліхтарик. Не зайвим буде взяти з собою запасні батарейки чи акумулятори. Переконайтеся, що газовий балон підходить до пальника.
Якщо планується кемпінг з дітьми, приділіть увагу комфорту та безпеці: візьміть улюблені іграшки, аптечку, перекус, запасний одяг. Дітям важливо створити позитивне перше враження.
Як вибрати місце для кемпінгу в Україні?
Вибір підходящої локації – це теж дуже важливий момент. Якщо вам пощастило і ви живете десь недалеко від хороших природних краєвидів, які ви добре знаєте, то можна вирушити туди. Якщо ж ні, то доведеться зайнятися пошуком. Можливо доведеться їхати не за один десяток кілометрів, а то й більше. Найкраще буде поцікавитися цією інформацією на спеціалізованих сайтах та форумах. Там вам точно підкажуть класні місця у вашому чи іншому регіоні.

Будьте обережні у випадку з лісами півночі та півдня нашої країни. Там водяться хижаки, як-от ведмеді та вовки. Дикий кабан та лось – теж небезпечні звірі, з якими в умовах дикої природи краще не зустрічатися. Якщо не хочете, щоб ваш відпочинок перетворився на фільм жанру Horror, то краще триматися ближче до цивілізації та не забрідати далеко в ліс.
Щодо вибору місця, то ось основні критерії:
- Рівна поверхня, не в ямі, не на схилі;
- Віддаленість від водойм – мінімум 50 м, щоб уникнути підтоплення і комах;
- Наявність природного укриття від вітру;
- Відсутність слідів диких тварин;
- Мінімальний ризик обвалу дерев або каміння;
- Місце, де дозволено розміщення намету (перевіряйте правила територій парків або заповідників).
Як безпечно ночувати в наметі?
Вище вже було сказано про хижаків та інших великих тварин, але навіть якщо ви будете у тій місцевості, де вони не водяться, все одно дуже важливо пам’ятати про певні нюанси, аби зробити відпочинок безпечним. Які правила безпеки під час кемпінгу? Ось головне:

- Завжди закривайте вхід намету – і від дощу, і від комах. Слід пам’ятати і про плазунів, а також гризунів, які можуть перелякати вас вночі;
- Тримайте їжу поза наметом, краще в герметичних контейнерах. Це особливо важливо у тих регіонах, де є ведмеді, адже вони можуть відчути запах їжі за десятки кілометрів і зроблять все, аби дістати її;
- Зберігайте ножі, сірники та інші небезпечні речі окремо;
- Уникайте розташування біля стежок, по яких можуть ходити інші люди або тварини;
- Не використовуйте відкритий вогонь поруч з наметом.
Як підготувати їжу в умовах кемпінгу?
Плануйте просте, поживне меню. Іншими словами, віддавайте перевагу ситним продуктам, які легко та швидко готуються, або ж вже придатні до вживання. Ідеально – крупи (рис, гречка), макарони, консерви, сушені овочі, сухофрукти, горіхи. Можна взяти з собою протеїнові батончики чи білково-вуглеводні коктейлі. Батончики вже придатні до вживання, а для приготування коктейлю достатньо змішати суміш з водою, соком чи молоком. Якщо будете брати з собою молоко, то воно має бути ультрапастеризованим – воно зберігається без холодильника. Візьміть спеції у маленьких контейнерах. Хліб, тверді сири в маринаді, як бринза, сирокопчена ковбаса – тримаються без холодильника кілька днів.
Готуйте на пальнику або в казані над багаттям (якщо дозволено). Обов’язково розподіліть продукти так, щоб у вас був запас ще мінімум на 1 день, окрім запланованих. Це важливо на випадок непередбачуваних обставин. Стосується це і води. До речі, не зайвим буде взяти із собою солодкі газовані напої. Звісно, назвати їх корисними складно, але вони калорійні та дають багато енергії, а це саме те, що потрібно на свіжому повітрі.
Як зберігати їжу та воду під час кемпінгу?
Загальні рекомендації полягають у тому, щоб продукти не зіпсувалися та не забруднилися. Після завершення приготування та трапези вони не повинні бути на відкритому повітрі. Основні правила приблизно такі:

- Вода – в пляшках або каністрах, бажано з фільтром;
- Продукти – в герметичних мішках або боксах, зберігати у тіні;
- Не залишайте їжу відкритою – це привертає комах та тварин;
- Не забувайте щодня перевіряти запаси.
Як уникнути комарів, кліщів та інших комах під час кемпінгу?
У розділі, де говорилося про те, яке спорядження необхідне для кемпінгу новачку, одним із пунктів списку були засоби від комах. Це справді важливо! Перш за все, в дикій природі дуже багато комарів та кліщів, а вони своєю присутністю легко можуть зіпсувати відпочинок. Також їх укуси не лише неприємні, а й досить небезпечні, адже комахи можуть бути носіями збудників небезпечних хвороб. Наприклад, кліщі можуть заразити енцефалітом чи хворобою Лайма. Краще не ризикувати! Обов’язково купіть спреї-репіленти та москітні сітки. Також дотримуйтеся наступних правил:
- Розпилюйте репеленти на шкіру і одяг;
- Спіть у закритому наметі з москітною сіткою;
- Уникайте високої трави та чагарників;
- Щодня оглядайте тіло на наявність кліщів;
- Паліть ароматичні спіралі або використовуйте фумігатори (на відкритому повітрі).
Ще кілька корисних рекомендацій
По-перше, обов’язково повідомте родичів чи друзів про те, куди ви зібралися та на який період часу. Краще за все дати точні координати того, де ви будете.
По-друге, будьте обережні з вогнем. Пам’ятайте, що це стихія і без нагляду залишати багаття не можна, якщо ви не хочете спричинити пожежу. Навіть зелена трава через певний період починає горіти, тому уважно обирайте підходяще місце для розведення багаття. На ніч його слід загасити. По можливості обкладіть це місце каміння.

По-третє, ні в якому разі не пийте воду з відкритих джерел без очищення, навіть якщо вона здається вам кришталево чистою та без неприємного запаху. До речі не зайвим буде на всякий випадок взяти із собою спеціальні таблетки для знезараження води.
По-четверте, візьміть із собою повербанк.
По-п’яте, старайтеся не смітити та прибирайте за собою.
Підсумок
Відпочинок на природі може подарувати масу приємних спогадів та вражень, але вкрай важливо до нього відповідним чином підготуватися. Тепер ви знаєте, як правильно організувати кемпінг своїми руками, щоб все пройшло гладко та без проблем.