Черкащина не має слави розкрученого туристичного регіону, проте цілком заслуговує на відповідний статус. Кожне тутешнє містечко та підпорядкована йому територія громади має чимало пам’яток архітектурних природних, локацій для допитливих мандрівників та претендентів на комфортний відпочинок і розваги.
Пропонований текст розповість читачам про цікаві місця Сміли – наддніпрянського міста Черкаського району, в якому розташований найбільший залізничний вузол області. За часів свого існування (а перша згадка про нього датується 1542 роком) це поселення було місцем різних знаменних для історії України подій. Про нього складені легенди, а ще тут є старовинні храми, варті уваги туристів.
Сакральні споруди м.Сміла
1. Свято-Покровський храм
Архітектурною перлиною та одним із символів Сміли вважається Свято-Покровський храм, що гордо височіє на вулиці Мічуріна, 5.
Побудований був цей об’єкт 1859 року, а фінансували його спорудження місцеві меценати, представники графської династії Бобринських.
Архітектурний проект святині має очевидну схожість з Покровською церквою Петербурзької Благовіщенської лейбгвардії кірасирського полку. Проте відмінностями тієї локації, що подивитись у Смілі можна в північній частині цього міста, є більший розмір та наявність єдиного центрального купола.
Будівля демонструє вишуканий візантійський стиль з арковими вікнами і нині є місцем проведення православних богослужінь.
2. Костел Успіння Пресвятої Діви Марії
Інший відомий храм міста – костел Успіння Пресвятої Діви Марії. Його адреса – вул. Черкаська, 31-а, а телефон – +380 97 847 4643. Цей об’єкт культової архітектури будувався в період з 1818 по 1827 рік. Його звели в стилі неокласицизм. Відомо, що за радянської епохи представники влади безбожників позбавили святиню центральної башти та дзвіниць, перетворивши її приміщення на будинок культури, а пізніше – на бібліотеку.
2003 року даний об’єкт був переданий місцевій громаді вірян римо-католиків. Наразі триває процес його реставрації.
3. Храм Різдва Святого Івана Хрестителя
Поряд з древніми церквами, має релігійні визначні місця Сміла й цілком сучасні, але не менш величні на вигляд. Наприклад, п’ять років тому завершилося будівництво храму Різдва Святого Івана Хрестителя на вул. Соборній, 72-б.
Для цієї святині заввишки 28 метрів, зведеної з червоної цегли, архітектори обрали український бароковий стиль, прикрасивши її трьома назвами, п’ятьма золоченими банями та іконами, розташованими на різних боках фасаду. Контактний телефон храму – + 38 04733 20485. Для прихожан він доступний щодня, крім понеділка, з 9.00 до 13.00.
4. Церква святого Миколая
Цікавий дизайн вирізняє й нову, невелику смілянську церкву святого Миколая, що на Переяславській вулиці відкрита щодня з 8.00 до 18.00. Її особливості – яскравий фасад жовтого кольору, прикрашений іконами, розписи на стінах та дзвіниця оригінальної форми зі сріблястим верхом.
Ще одне святе місце знаходиться на вул. В’ячеслава Чорновола (колишній Щорса) – це капличка воїнів-інтернаціоналістів.
Музеї в м.Сміла
1. Краєзнавчий музей
Туристам, які хочуть довідатися, що цікавого є в Смілі та якою була історія цього міста Черкащини, варто завітати до місцевого краєзнавчого музею.
Знаходиться цей заклад, який експонує фонд чисельністю понад 3,5 тисяч одиниць, на вулиці Соборній, 98. Відчинений він щодня, крім неділі, – 9.00 до 18.00, в суботу – з 10.00 до 16.00.
Контактний номер даної інституції, заснованої 1967 року, – +380 4733 42 442. Вартість квитків для її відвідувачів чисто символічна – дорослий має заплатити за вхід 8 гривень, а школяр – 5 гривень. Екскурсії коштують відповідно 15 або 7 гривень з особи.
Споруда, в якій знаходиться цей музей, була зведена на початку минулого століття. Вона відповідає архітектурному стилю провінційний модерн. Музейна колекція включає експонати, що розповідають про колишніх власників міста, знахідки археологів регіону та інші автентичні речі.
Найціннішими експонатами Смілянського краєзнавчого музею вважають висячий замок середини ХІХ століття та шкатулку, виготовлену майстрами ювелірної справи Італії близько трьох століть тому.
2. Музей в Плескачівці
Інший музей, що продовжує розповідь про місця для туристів (Сміла й прилеглий район), знаходиться в селі Плескачівка. Відкриття його відбулося в 2009 році, а фундатором цього закладу став краєзнавець Сергій Тимофієв.
На авто дістатися до Плескачівки зі Смілої можна за півгодини маршрутом Н01 (їхати слід у східному напрямку). Також до цього населеного пункту курсують з АС-2 Смілої автобуси.
Завітавши до нього, можна оглянути експозицію музею українського побуту та народних ремесел, що включає понад півтори тисячі експонатів. Його гордість – зібрання старовинних рушників та різноманітного хатнього начиння й реманенту мешканців Черкащини минулих часів. Екскурсії проводяться за попередньої домовленістю (тел. +38 097-871-66-88).
Пам’ятки природи Сміли
Чудова локація, де погуляти в Смілій можна з друзями чи рідними та навіть влаштувати пікнік, знаходиться в самому центрі цього містечка.
1. Центральний міський парк
Це – центральний міський парк на вулиці Перемоги, 37. Його ще називають парком Самойлових. Даний зелений масив адаптований для повноцінного відпочинку. На його території два ландшафтних рівні сполучаються сходами й терасами, а ще є декілька мальовничих водойм із пішохідними місточками.
Улюблені куточки відвідувачів парку – фонтан, безкоштовний мотузковий парк, спортивні майданчики з тренажерами та зони для фотосесій.
2. Нижній парк
Інший парковий заклад, куди піти з дітьми в Смілі можна вихідного дня або в будень – це Нижній парк на вулиці Дніпровській, 61. Він чистий, доглянутий. Біля річки Тиси, що протікає тут, є можливість порибалити.
Можна туристам відвідати також центральну міську набережну з зоною відпочинку «Галактика», тиром, басейном та оглядовим майданчиком, що відкриває мальовничий річковий краєвид. Тут в теплу пору року можна орендувати човен або катамаран. Вартість прокату таких воднотранспортних засобів – 30 гривень на півгодини.
3. Озеро Графське
На вулиці родини Бобринських, 121 погляд відпочивальників милує озеро Графське з обладнаною пляжною зоною. Поруч із ним знаходиться стадіон «Авангард».
4. Гранітний кар’єр (Мала Смілянка)
А менше ніж у 10 км на південь від Сміли знаходиться село Мала Смілянка (дістатися сюди за півгодини можна й громадським транспортом, що їде до Малої Яблунівки). А вирушають до неї туристи й мешканці Черкаської області для відпочинку біля Гранітного кар’єру. Глибина затопленого котловану, в якому велося видобування граніту в середині минулого століття, сягає 80 метрів.
Місцевість біля цього штучного озера настільки красива, що не залишає байдужим нікого. Деякі науковці вважають, що на відповідній території в прадавні доісторичні часи знаходився вулкан.
Актуальна інформація для мандрівників
Між Смілою та іншими українськими містами налагоджене регулярне автобусне й залізничне сполучення.
Готелі в цьому містечку для зупинки на ночівлю або кількаденного перебування також є.
- Гарну репутацію та позитивні відгуки має готельний комплекс «Хуторок», що на вулиці Гетьмана Опари, в кількох кілометрах від міського центру. Телефон для бронювання номеру – +38 098 529 0029. Ціна номера за добу в ньому стартує від 900 гривень.
- Ще один затишний готельчик з відмінним сервісом розташований в селі Плескачівка (вул. Перемоги, 47, тел.). Називається він «Козацька фортеця» (тел. +38 044 332 7747).
Серед найкращих закладів громадського харчування мешканці Сміли називають:
- ресторан «Честер» (вул. Пилипа Орлика, 2, тел. + 38 093 283 87 39), що працює щодня з 10.00 до 22.00;
- «Гостинний двір» (вул. Перемоги, 39-а, тел. +38 (097) 446-52-52), графік роботи якого щоденний з 10.00 до 21.30.
*Наведені в статті відомості дійсні на момент її опублікування.