Західноукраїнський регіон завжди славився гостинністю та неповторним місцевим колоритом. У ньому кожне містечко має власні, принадні для мандрівника, родзинки.
Ця стаття розповість про найбільш цікаві місця Коломиї – одного з райцентрів Івано-Франківської області. У даному населеному пункті, який називають центром покуття та мальовничою місцинкою між Гуцульщиною у Буковиною, знайдуться об’єкти, що сподобаються туристам із різним колом захоплень та уподобань.
Локації-символи міста Коломия
Символічне значення для даного населеного пункту є міська ратуша з трьома годинниковими циферблатами. Звели цю старовинну вежу, яка демонструє архітектурний стиль неоренесанс, 1877 року на місці, де раніше розташовувався знищений в результаті пожежі магістрат.
Балкон, що є складовою такої ратуші, раніше слугував для того, щоб можна було зразу помітити пожежу та попередити про це лихо всіх мешканців.
Заслуговують на увагу гостей і такі визначні місця Коломиї як монастир Урсулянок (вул. Івана Франка, 19) та проспект Чорновола.
У колишній триповерховій монастирській споруді, що вражає монументальністю та була зведена в 1907 році, зараз розташовується освітній заклад – гімназія імені Грушевського. А в минулому в її стінах навчали черниць молитвам та садівництву. Пишний сад, що і нині оточує даний ліцей, був закладений дбайливими руками сестер-усрулянок.
Проспект Чорновола є головною пішохідною вулицею містечка. Він привертає увагу численними старовинними будівлями, зведеними понад століття тому. Крім того, на відповідному проспекті встановлений пам’ятник Івану Франку.
Споруди, побудовані в 70-х роках ХІХ століття, прикрашають і площу Відродження, яка раніше називалася площею Ринок. Тут можна побачити пам’ятник Тарасові Шевченку.
Ще один майдан, що подивитись в Коломиї крім старовинних двоповерхових будиночків пропонує ефектний світломузичний водограй, встановлений з нагоди 775-річниці міста, – площа Шевченка.
Пам’ятки сакральної архітектури
У місті нові храми сусідують з перлинами древнього культового зодчества, і кожний із цих осередків духовності по-своєму прекрасний.
Найстаріша із коломийських церков – Спаська, або Благовіщенська, була збудована багато сторіч тому, 1587 року. Цій овіяній легендами святині вдалося пережити навіть татарську навалу, хоча її побудували без єдиного цвяха. Знайти відповідний храм, невеличкий, але з самобутньою архітектурою, можна на вулиці Карпатській, 2. За даним джерел, цю церковицю відвідував колись легендарний гетьман Богдан Хмельницький, а деякі розписи, що прикрашають її інтер’єр, були зроблені в XVII столітті.
Інший старовинним храмом даного населеного пункту є церква Святого Йосафата, що на вулиці Гетьмана Мазепи, 2. У минулому святиня носила назву костелу Діви Марії. Творцем її проекту став італійський зодчий Бернард Меретин. Спорудження величного храму в бароковому стилі завершилося в 1726 році. Нині дана церква, в якій зберігається декілька священних реліквій, зокрема мощі святого Василія Великого, Миколая Чудотворця, святої Ріти, а також Покровителя храму мученика Йосафата Кунцевича, є діючою. Вона доступна для вірян щодня з 7.00 до 17.00.
Пропонує святі, сакральні місця для туристів Коломия і ті, що з’явилися в ній вже за часів Незалежної України. Такою локацією є Катедральний собор Преображення Христового на вулиці Театральній, 31. Його будівництво тривало з 1999 по 2012 рік. Церква має 52-метрову висоту, а її просторе приміщення, що вражає вишуканим декором візантійського-українського стиля, здатне одночасно вмістити 5 тисяч прихожан.
Заклади культури та мистецтва
У містечку є кілька музеїв різної специфіки, що заслуговують на увагу кожного допитливого мандрівника.
Одна з цих інституцій – національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття. За два роки даний заклад, що знаходиться в Народному домі (вул. Театральна, б. 25, тел. (03433) 2-79-78) відзначатиме свій столітній ювілей. Відвідати цю локацію можна в будь-який день, крім понеділка, з 10.00 до 18.00. Вартість повних та пільгових квитків сюди на відвідування експозицій становить 65 та 50 гривень відповідно, а для ознайомлення з виставками – 25 та 20 гривень. Наразі відповідний заклад внесений до Королівської енциклопедії Великої Британії.
На питання, що цікавого є в Коломиї для її гостей, містяни, найімовірніше, в першу чергу назвуть музей Писанки, що на проспекті В. Чорновола, 43/б. Ексклюзивною є навіть форма його будівлі – вона являє собою велетенське, оздоблене орнаментальним розписом пасхальне яйце заввишки 13,5 метрів та з десятиметровим діаметром. Вартість вхідних квитків до музею писанкарства стартує від 30 гривень, а екскурсійного обслуговування – від 120 гривень. Графік роботи закладу – з 10.00 до 18.00, з вівторка по неділю.
Є у даному райцентрі Івано-Франківщини і музей історії міста, яке в прадавніх джерелах уперше згадується 1241 року. Фонд його налічує близько 20 тисяч експонатів, чимало з яких є унікальними. Адреса локації вул. Романа Шухевича, 80. Відчинена вона з 9.00 до 18.00 щодня, крім понеділка. Зателефонувати сюди можна за номером +38 (03433) 2-55-29.
Поціновувачам мистецтва української вишиванки варто відвідати Коломийський ринок вишиванок, що на вулиці Атаманюка. Цей унікальний торгівельний майданчик – місце, куди піти з дітьми в Коломиї ви зможете хіба що рано-вранці. Адже він працює переважно вночі, лише раз на тиждень, із середи на четвер. Розпочинається торгівля приблизно о другій годині ночі, а вже до 9 ранку вона завершується.
Вишивані сорочки, рушники, запаски й інші оздоблені вишивкою вироби, а ще українські дівочі віночки тут продають майстрині, які виготовили ці речі власноруч. Діапазон цін на коломийські вишиванки величезний. Вироби з найпростішим декором можна купити за 50 гривень, а вартість вишиванки, розкішно прикрашеною бісером, нерідко перевищує 2500 тисяч гривень.
Театрали отримають задоволення, завітавши до міського драмтеатру (площа Вічевий майдан, 7, тел. 096 651 03 82), – найстарішого в Галичині.
Фундатором цього театру, що відкрився 1849 року, став Іван Озаркевич – відомий культурний діяч. Головною виставою, яку показують місцеві актори своїм вдячним глядачам вже понад століття, є драма-містерія «Гуцульський рік».
Де погуляти в Коломиї?
Зеленою відпочинковою зоною цього міста є парк культури імені Трильовського (вулиця Паркова), внесений до всеукраїнського реєстру пам’яток садово-паркового мистецтва. Локація, історія якої починається ХІХ століттям, вражає багатством флори.
У парку зростає багато екзотичних видів дерев, найстаріше серед яких (японське гінго дволапове) висаджено було понад сто років тому. Привертає увагу відвідувачів цей мальовничий парковий масив великою кількістю скульптур. Зображують вони як видатних людей (пам’ятники Кирилу Трильовському, Адаму Міцкевичу), так і казкових персонажів (кіт Ґудзик).
А найкращим місцем для релаксації біля води та риболовлі стане коломийське озеро. У холодну пору року містяни перетворюють його на ковзанку.
Туристичні місця Коломийщини
На території підпорядкованого Коломиї району знайдеться також чимало цікавих для мандрівників куточків.
Наприклад, можна відвідати внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО храм Різдва Пресвятої Богородиці в селі Нижній Вербіж. Наріжний камінь цієї церкви був закладений у 1756 році.
Варто побачити монастирські комплекси – один із них знаходиться в селищі Отинія (це Спасо-Преображенський монастир), а інший – у селище Гвіздець (Бернардинський монастир).
У селі Голосків росте тисячолітній дуб заввишки 35 метрів, який називають Карпінським. Діаметр стовбура цього старезного дерева перевищує 7 метрів.
Туристичною перлиною вважається село Спас – воно славиться смачною карпатською кухнею, музеєм, давнім храмом. А взимку тут за ініціативи місцевих скульпторів-аматорів відбувається фестиваль крижаних скульптур.
У селі Рунгури можна зустрітися з народним майстром Олексієм Бондаренком та оглянути галерею його скульптурних композицій, яку називають «Кам’яним садом».
А поблизу села Княждвір знаходиться ботанічний заказник державного значення площею понад 200 гектарів. Близько третини цієї заповідної гірської території поросло ягідним тисом, а ще тут зростає чимало занесених до Червоної книги дерев та чагарників. У тисовому Княждвірському заповіднику є музей карпатської фауни та флори.
Це далеко не повний перелік локацій, якими зацікавить гостей Коломийський район Івано-Франківщини.
Дістатися до Коломиї можна транспортом залізничним або автобусом. Тут зупиняються потяги, що прямують зі Львова на Чернівці та з Чернівців до польського Перемишля. Автобусне сполучення налагоджене й між центром Коломийського району та сусідніми райцентрами – Косовим та Яремче.