Мандруючи Вінничиною, неможливо оминути мальовниче місто Хмільник, яке відоме на всю Україну як лікувально-оздоровчий курорт державного значення. В місті є необхідні умови для відпочинку та медитації: чудовий клімат, багато рослинності, водойм, а також знаменита мінеральна вода, торфові грязі, які використовують в оздоровленні. Багато туристів з різних куточків України обирають цей курорт завдяки невисоким цінам та неймовірно красивій природі.
Коротка історія Хмільника
Перша згадка про Хмільник датується 1362 роком, а назва міста походить від хмелю, який рясно ріс на околицях. Із середини XV століття містечко перейшло під владу Польщі, як і більшість міст Поділля, а вже через два століття тут осіли турки, а після їх панування владу знову здобули поляки. За всю історію існування Хмільник неодноразово був спалений, проте кожного разу всіма зусиллями тутешніх жителів його відбудовували та вдосконалювали.
Визначні місця в м.Хмільник представлені великою кількістю архітертурних споруд та природних пам’яток краю. В роки радянської України при дослідженні однієї скважини тут виявили радонову воду з високим вмістом марганцю. І вже за кілька років місто стало масовим лікувальним курортом. Але на цьому його цікавинки не закінчуються.
Хмільник цікаві місця: ТОП локацій
Говорячи про Хмільник, у багатьох виникає асоціація з курортами та санаторіями з цілющою водою, живописною природою та мішаними лісами навколо. Мало хто знає, що це місто є важливим осередком історичної бувальщини. Дійсно, тут розміщено чимало об’єктів, які мають історичну цінність та користуються популярністю серед туристів. Отож, давайте розглянемо цікаві місця в Хмільнику, які варто відвідати, завітавши до цього чарівного містечка.
Палац графа Ксідо
Найвідоміша пам’ятка Хмільника. Один із найоригінальніших зразків замків доби пізнього Середньовіччя в Україні. Незвичайною є його побудова – палац зведений ще в XIV столітті на фундаменті. Замок належав графу Ксідо, якому за певних обставин так і не судилося жити в ньому. Господар маєтку був греком за походженням, служив офіцером у Хмільнику в піхотному полку. Саме в цьому краї він і одружився з літньою пані, яка була страшенно багатою – у її розпорядженні було кілька сіл, родовий маєток та кілька заводів. Костянтин Ксідо одразу після одруження задумав побудувати свою резиденцію із величезним замком в центрі.
До XVI століття вежа збереглась в гарному стані, адже в часи турецької влади служила мечеттю. Замок було реконструйовано, перебудовано на пагорбі гори Замкової. Споруда збудована за принципом литовського оборонного замку на річці Південний Буг. Зведенням нового замку займався відомий архітектор Іван Фомін, який склав план в стилі неокласицизму. Всього було створено два фасади – парадний та садовий, що збереглись до наших днів. Однак будівництво тривало до початку Першої світової війни, доки власники маєтку не виїхали в Європу.
Станом на сьогодні палац Ксідо постає перед туристами як велична фортеця та розкішний маєток. Він є унікальним зразком контрастів: передній фасад являє собою об’ємну колонаду, інші ж споруди дещо простіші та менші за величиною. Спершу складається враження, що весь комплекс – це єдина споруда з різними забудовами. Проте якщо придивитися пильніше, видніється різниця в плануванні та композиції. Палацу Ксідо характерне нагромадження різностильових елементів. Кам’яна вежа є символом замку, улюбленим місце для фотосесії серед відвідувачів.
Нещодавно тут відкрили краєзнавчий музей з метою зберегти видатну архітектурну пам’ ятку та зробити її відомою широкому загалу. Відчинений палац графа Ксідо цілодободово. Додатково за інформацією з приводу екскурсій варто телефонувати за номером: +380 4338 25 220.
Дістатися палацу можна громадським транспортом або власним автомобілем. На авто потрібно прямувати по проспекту Свободи – автодорогою Т0610. Біля пам’ ятника афганцям поверніть на вулицю Шевченка, де поруч там ви побачите палац Ксідо та ввесь його комплекс – вежу та костел. Із залізничного вокзалу можна доїхати автобусами та маршрутними таксі. Відстань від залізниці становить 3 кілометри.
Адреса: вулиця Шевченка, 1, місто Хмільник.
Костел Пресвятої Трійці
Один з перших та найбільших храмів на Поділлі. Заснований в 1603 році, уже під кінець XVII століття став осередком протестантизму на Правобережжі. Костел був дерев’яним, побудований в стилі бароко. Після приходу на українські землі турків та татар, будівля значно постраждала та втратила свою оригінальність. Відновленням споруди займався меценат Михайло Зелеський. Він освятив костел на дав йому назву Усікнення голови Івана Хрестителя.
З 1728 року будівля набула сучасного вигляду – кам’яний собор тосканського бароко з елементами олійного живопису. Останню реконструкцію проведено в XX столітті, а після удосконалення приміщення радянська влада облаштувала тут ковальню. Таким чином, костел перестав бути місцем для молитв та важливих церковних подій.
Дивовижно, але саме німці поновили роботу споруди. Після Другої світової війни всередині храму вже правилися служби з нагоди великих церковних свят. Місцева влада потурбувалася про встановлення органу, привезеного з Латвії.
Костел Пресвятої Трійці – справжня архітектурна окраса міста, яка не втратила свого значення і працює до наших днів. Відчинений щоденно, з 08:00 по 19:00 (понеділок-четвер, субота) та з 09:00 по 16:00 (п’ятниця).
Костел Пресвятої Трійці розташований на вулиці Шевченка, 7, в місті Хмільник. Телефон: +380 4338 22 512.
Храм Різдва Богородиці
Цей храм – яскравий приклад козацького бароко на українських землях. Кам’яну церкву засновано в 1810 році, на місці попередньої дерев’яної, яка згоріла вщент внаслідок пожеж в передмісті. Це була вишукана споруда з чудовим фасадом – два куполи з білосніжною канонадою ідеально контрастували з довколишніми забудовами. Урочистий вигляд надавав триярусний іконостас всередині, що робило святиню місцем духовного порятунку для прихожан.
Цікаво, що церква в усі часи свого існування користувалася популярністю та мала неабияку прихильність серед містян – вони збирали кошти на відновлення та оздоблення будівлі, покращували зовнішній вигляд після стихійних лих та поповнювали колекцію ікон чи фресок.
Нині тут відкрили недільну школу для дітей. Кілька років тому в стінах храму відбулося урочисте святкування його двохсотріччя. Сьогодні церква працює – проводить богослужіння та урочисті церемонії.
Відкрита локація для вірян щоденно, з 07:00 по 19:00 – проходять Святі Літургії, а з середи по п’ятницю – Молебень до Богородиці. В залежності від сезону графік роботи та богослужінь може змінюватися, тому за детальнішою інформацією варто звертатись за телефоном: +380 4338 25 347.
Храм Різдва Богородиці знаходиться за адресою вулиця Столярчука, 6, місто Хмільник.
Музей ”Черевичок”
Що цікавого є в Хмільнику, окрім історичних споруд та архітектурних будівель? Якщо ви хочете відвідати якесь унікальне місце з особливою атмосферою, яке значно відрізняється від усіх попередніх, наступна локація вам обов’ язково сподобається. Музей ”Черевичок” – оригінальне місце в Хмільнику, де зберігається найбільша колекція сувенірного взуття в Україні. Число експонатів дивує – понад 8500 одиниць з 70 країн світу!
Черевички, виговлені зі скла, кришталю, фарфору та шкіри становлять Національний рекорд України з кількості декоративного взуття. В нашій державі немає жодного аналога колекції музею. Заснувала видатний куточок корінна мешканка міста Неля Рибак. До відкриття музею численні експонати зберігались в будинку жінки. За розповідями Нелі, все почалося з 2009 року, коли вона активно подорожувала Європою і займалась улюбленою справою – колекціонуванням декоративного взуття.
Колекція налічує види італійської фабрики Каподімонте, богемний кришталь з Чехії. Найстаріші вироби датуються XVIII століттям, але більшість виготовлені в XX столітті. На вході стоїть яскрава новорічна ялинка, усіяна іграшковими черевичками. Улюбленим експонатом гостей є черевик-акваріум, зроблений із муранського скла.
Відвідати музей можна з понеділка по неділю з 11:00 – 16:00. Помилуватися досконалою колекцією обійдеться в 100 гривень для одного дорослого, школярам – всього за 50 гривень.
- Телефон: +380 93 480 7669.
- Адреса: вулиця Соборності, 6Є – вхід з боку вулиці Слобідської.
Де погуляти в м.Хмільник?
Як ви вже переконалися, в Хмільнику є чимало культурних місць, вартих уваги відвідувачів. А куди піти в Хмільнику з дітьми, щоб провести час на природі, милуючись навколишніми краєвидами? В місті є кілька локацій, де можна чудово розслабитись та погуляти, подарувавши дитині незабутні враження відпочинку серед зеленого оазису Вінницького краю.
1. Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва Хмільник
Великий красивий парк з алеями, пішохідними доріжками, фонтанами, дитячими атракціонами та ігровими майданчиками. В парку є зоокутучок, де дітям буде цікаво подивитися на диких і свійських тварин. Справжня окраса куточка – фазани та павичі, яких дуже полюбляють діти за їх незвичне різнобарвне оперення.
2. Кафе ”Ecotown”
Розглядаючи місця для туристів в Хмільнику на природі, варто звернути увагу не тільки на природні локації, а й на кафе та ресторани. Одним з найкращим закладів громадського харчування в місті є кафе ”Ecotown”. В меню подані вишукані закуски та гарячі напої. Заклад входить до складу цілого комплексу під однойменною назвою, який містить тренажерний зал, фітнес зал, салон краси та сауну.
Знаходиться на вулиці 1-го Травня, 40. Відчинений з понеділка по суботу з 07:00 та в неділю з 09:00 по 23:00.
3. ”PANORAMA Lounge”
Зона для відпочинку з басейном та шезлонгами. Наявність басейну робить цей заклад ще більш привабливим для сімейного відпочинку. Додатково тут є дитячі ігрові майданчики та кафе, де можна скуштувати фаст-фуд та холодні напої.
Комплекс відкритий щоденно з 10:00 по 19:00. Телефон: +380 73 002 33 88. Адреса: вулиця Рильського, 1а, Хмільник.
4. Дитячий розважальний центр ”Kidsburg”
Відпочивальний комплекс, який включає в себе кілька ігрових зон, батути, а також кінотеатр та кафе. Ціна одного батута варіюється від 60 до 80 гривень з одної дитини. Дітлахи мають змогу не лише пограти в улюблену гру, а ще й перекусити після захопливих забавок.
5. Прогулянка вздовж річки Південний Буг
Чудова варіант, щоб зібратись всією сім’ єю після напруженого робочого дня та влаштувати похід на річку. З собою можна взяти їжу для пікніка, мангал і намет для кількаденного відпочинку. Гарною розвагою буде рибалка, адже в річці водиться багато риби – карась, короп, окунь, краснопірка та товстолобик. Діти оцінять ідею спільного проведення часу.
6. Місцевий аквапарк
Він розташований в оздоровчому комплексі ”Букова гора” і має кілька басейнів, гірки та інші розваги для дітей. Варто відвідати це місце, щоб покупатися та влаштувати фотосесію на фоні аквапарку.
7. Музей мініатюр ”Країна мрій”
Досить великий музей, яки вміщує невеличні копії відомих українських та світових пам’яток. Це такі об’єкти, як церкви та храми, карпатські замки, інсталяції озер та річок Карпат.
Хмільник – духовна скарбниця історичної пам’яті, видатних подій, які колись проходили на подільських землях. Історикам, дослідникам, студентам – в цілому всім шукачам пригод, цінителям культури та любителям відпочинку на природі радимо неодмінно відвідати це місто. Ви вже знаєте, що подивитись в м.Хмільник, однак для незабутнього проведення часу за спогляданням цінних архітектурних пам’яток або ж просто прогулянки зеленими доріжками мішаними лісами та набережною Південного Бугу, варто якнайскоріше приїхати на Вінничину в місто Хмільник. Цікавої подорожі та захопливих відкриттів!