На колоритній, гостинній та мальовничій Львівщині свої родзинки для туристів має кожне містечко, навіть якщо воно є невеличким райцентром. Пропонована стаття розповість, що цікавого є в Самборі – населеному пункті Галичини, віддаленому від міста Лева приблизно на 75 кілометрів.
Зі Львова, а також з Ужгорода, Івано-Франківська й Трускавця сюди можна дістатися на автобусі. Із Дрогобича до Самбору курсують електропоїзди, а з Києва, Хмельницького та Вінниці – пасажирські потяги.
Відповідне місто має багатовікову історію, що підтверджують літописні джерела давньоруської епохи. Воно є малою батьківщиною багатьох видатних людей – письменника Андрія Чайковського, режисера Леся Курбаса, композитора Миколи Колесси та лідера музичного гурту «Скрябін» Андрія Кузьменка.
Пам’ятки архітектури
Поціновувачів перлин старовинного зодчества потішить, що подивитись в Самборі можна чимало архітектурних шедеврів, які здебільшого є сакральними спорудами, зведеними кілька століть тому.
Костел Єзуїтів
Один із відповідних об’єктів знаходиться на вулиці Адама Міцкевича, 5. Ця велична будівля – костел єзуїтів, споруджений у першій половині XVII століття. Вона демонструє вишуканий бароковий стиль, що вражає розкішшю декору. Нині в приміщеннях колишньої святині знаходиться училище культури. Крім того, єзуїтсько-бернардинський костел запрошує поціновувачів камерної музики – в його стінах розміщений органний зал.
Церква святого Пантелеймона
Заслуговує на увагу мандрівників і церква святого Пантелеймона. Адреса цієї пам’ятки середньовічного зодчества – вулиця Шпитальна, 12. Дана будівля, відома під назвою мисливського будиночка Стефана Баторія, була споруджена приблизно півтисячі років тому.
Капітальна реконструкція відповідного об’єкту, під час якої фахівці відновили його дах, стіни та інтер’єр, відбулася в 1990-х роках. У результаті відповідних робіт будинок переобладнали під храм для проведення богослужінь.
Костел святого Іоанна Хрестителя
Продовжуючи розповідь про цікаві місця в Самборі з точки зору їх архітектурно цінності, не можна обійти увагою костел святого Іоанна Хрестителя, що на вулиці Петра Сагайдачного, 7 (колишній вул. Пушкіна).
Вона є водночас найдавнішою, найвищою та найвеличнішою спорудою даного містечка і вважається пам’яткою всеукраїнського значення. Про дату початку зведення цієї святині красномовно свідчить надпис на її фасаді – 1530. Будівля демонструє симбіоз готичного стилю й ренесансу. Головний неф храму, що оновлювався після пожежі 1637 року, вражає красою ліпного декору. Зараз костел перебуває у власності місцевої римо-католицької громади. У ньому відбуваються богослужіння.
Церква Різдва Пресвятої Богородиці
На вулиці Церковній, 5 височіє церква Різдва Пресвятої Богородиці. Спорудження відповідного храму, в якому архітектори оригінально поєднали монументалізм із бароко, фінансували українські магнати Комарницькі. Нині дана церква є діючою. У ній зберігаються цінні реліквії, зокрема, Чудотворна ікона Богоматері початку XVIIІ століття та автентичні мощі легендарного святого Валентина.
Локації для допитливих
Райцентр Львівщини, Самбір, цікаві місця може запропонувати мандрівникам, небайдужим до краєзнавства, історії та культури.
Музей «Бойківщина»
Одним із відповідних об’єктів є музей «Бойківщина», який можна знайти на площі Чайковського, 4. Базова тематика експозицій цього закладу, що працює щодня, крім суботи, – культурна спадщина етнічної спільноти бойків. Завітати сюди з понеділка по четвер можна з 9.00 до 18.00, а в п’ятницю та неділю – з 11.00 до 17.00 години. Заснована дана інституція була ще в 1927 року, проте за часів радянщини вона мусила на кілька десятиліть припинити своє існування.
Вартість вхідних квитків сюди складає 40 гривень для дорослих та 20 гривень для відвідувачів дитячого віку. Ціна екскурсій залежить від кількості екскурсантів у групі.
Музей режисера-реформатора Леся Курбаса
Інші варті уваги місця для туристів в м. Самбір – музей режисера-реформатора Леся Курбаса (вул. Л.Курбаса, 1) та театр імені Леся Курбаса, знаменитого уродженця цього галицького міста.
Відповідний музейний мистецький заклад, розташований неподалік міської Ратуші, є філією Національного Львівського музею Шептицького. Працює він із понеділка по суботу з 9.00 до 17.00. За вхідні квитки та екскурсії сюди передбачається чисто символічна плата від 3 гривень.
Театр
Буквально поряд розташовується театр, що теж носить ім’я славнозвісного митця та є унікальним методологічним центром, який у 2007 році здобув також звання академічного. Нещодавно стартував його 37-й сезон. Квитки на вистави можна придбати онлайн або в касі, що працює в дні вистав з 16.00 до 18.00. Вистави розпочинаються завжди о 18.00. Контактний телефон театру – +38-032-255-38-45.
Музей в селі Кульчиці
Ще один місцевий музей знаходиться в 7 км від Самбору, в селі Кульчиці. Даний населений пункт є батьківщиною славнозвісного гетьмана Петра Сагайдачного та не менш відомого Юрія Кульцицького, яким була завезена на Львівщину кава. Експозиція цього закладу знайомить відвідувачів з життям та епохою цих історичних особистостей. А поруч знаходиться кав’ярня, в якій ароматний напій готують за старовинними рецептами. Контактний номер музею – +38-067-375-58-73.
Локації для відпочинку
Відпочити в Самборі можна як доволі пасивно, так і надзвичайно активно. Цікаві місця для різного виду відпочинку тут точно є!
Самбірський парк
Найбільшим зеленим масивом міста є Самбірський парк. Адреса цієї садово-паркової пам’ятки всеукраїнського значення площею в 15 гектарів – вулиця Шашкевича, 78.
Така затишна зона природи у райцентрі Самбір, де погуляти, насолоджуючись мальовничими пейзажами, приємно о будь-якій порі року, була закладена близько трьох століть тому.
Відкритий для відвідувачів даний парк, який місцями доглянутий, а деінде нагадує незайманий таємничий ліс, цілодобово.
Туристична зона «Самбір»
На вулиці Шашкевича, 78 також обладнана спеціальна відпочинкова, туристична зона «Самбір». Тут є можливість покупатися у водоймі або в басейні з підігрівом, влаштувати пікнік з барбекю та порибалити, наловити карасів або навіть спіймати коропа.
На території комплексу, що запрошує відпочивальників щодня з 11.00 до 21.00, є мангали, футбольне й волейбольне поле, гойдалки, альтанки та зручні лавочки. Вхід сюди для дорослий коштує 130 гривень, для дітей від 4 років – 70 гривень. Оренда альтанок відпочивальникам обійдеться в 150 або 200 гривень. Контактний телефон для довідок – +38- 096-919-72- 55.
BMX Dirt Park
Любителям катання на скейтах та тварин можна порадити відвідати BMX Dirt Park – у ньому доступна відповідна розвага, а також є звіринець, в якому мешкають довготелесі страуси, горді павичі, екзотичні копитні та багато інших симпатичних представників фауни.
Це улюблена локація фанатів активних та екстремальних розваг. Зателефонувати до представників її адміністрації можна за номером +38 0 68 750 3198. Знаходиться даний екстрим-парк у центрі міста.
Бази відпочинку
В околицях Самбору є пара чудових відпочинкових комплексів. Один із них, інфраструктура якого включає готель, спортивні та дитячі майданчики, розташовується в селі Дубрівка та має назву «Діброва» (тел. +38-067-75-98-250).
Місцезнаходження іншої бази відпочинку, «Озера», що пропонує сервіс бронювання альтанок (вартістю від 500 до 900 гривень) та риболовлю, – село Рудня. Контактний номер цієї локації – +38-068-368-42-88.
Ферма страусів
У найближчому передмісті, на виїзді в західному напрямку з міста Самбір, знаходиться ферма, на якій вирощують страусів. Називається це господарство, в якому також утримують оленів та дрібне птаство, «Білаки». Вхід для відвідувачів сюди є безкоштовним. Пристойний готель для ночівлі та кафе зі смачною кухнею знаходиться поруч.
Куди піти в Самборі з дітьми
З маленькими і допитливими дітлахами в Самборі теж є куди піти. Локації для відпочинку з дітьми щодня приймають сотні маленьких туристів.
Міський народний дім
Родинам, що подорожують разом із малечею, можна також вирушити до Міського народного дому, що на вулиці Коперніка, 6. Працює така локація, де проводяться численні дитячі розважальні заходи, концерти та вистави, з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 18.00. Дізнатися про її програму можна за телефоном +38-03-236-3-44-95.
Комплекс розваг «Карамель»
Популярним у місцевих дітлахів є комплекс розваг «Карамель», що знаходиться на другому поверху торгівельного центру «Атлант» (вул. Торгова, 62, контактний номер +38-067-580-48-08).
Тут щодня з 11.00 до 20.00 маленьким відвідувачам доступна величезна ігрова зона з батутною ареною, ніндзя-парком, лабіринтом та кафе з дитячим меню. Юні кіберпортсмени можуть пограти на Play Station, а любителі пригод – побродити химерним лабіринтом. Відзначити день народження малюка можна в одній зі спеціальних, стилізованих кімнат «Карамелі». Одна з них називається «Морська, а інша – «Посіпаки».
Розважально-пізнавальний центр «Теремок»
Розваги та свята за участі аніматорів, а також чудову ігрову зону з лабіринтами й батутами діткам пропонує розважально-пізнавальний центр «Теремок». Адреса цієї локації – вулиця Шевченка, 44. Графік її роботи в будні дні з 10.00 до 18.00, у вихідні вона розпочинає приймати відвідувачів на годину пізніше. Зателефонувати сюди можна за номером +38-096-443-56-99.
Де поїсти: кращі ресторації та кав’ярні
Якщо ви, обходячичисленні визначні місця м. Самбор зголодніли, втамувати голод можна у місцевих закладах громадського харчування, яких тут явно не бракує.
“Каштан”
Відмінним варіантом для ситного обіду або романтичної вечері стане ресторація «Каштан», що стрічає клієнтів відносно невеличким банкетним залом на 50 посадкових місць, а увечері – виступами місцевих музичних колективів.
Меню цього ресторанчику, телефон якого +38-097-227-75-40, робить акцент та класичні страви домашньої кухні, а сервіс його передбачає адресну доставку їжі. Знаходиться «Каштан» неподалік залізничного вокзалу і парку імені Івана Франка.
“Стефані”
Одним із найкращих у містечку вважається кафе-бар «Стефані» (вулиця Міцкевича, 12). Графік роботи його – з 11.00 до 22.00 без вихідних. Телефонують сюди для бронювання столика за номером +380 97 659 5394. Відвідувачі «Стефані» позитивно відгукуються як про якість обслуговування та дружню атмосферу даного закладу, так і про відмінні смакові якості його страв. Фішкою його є різноманітна коктейльна карта.
«Palermo»
Любителям вишуканої італійської та традиційної української кухні варто зазирнути до ресторації «Palermo», що на площі Ринок, 27. Працює відповідне кафе-піцерія з 10.00 до 21.30. Його фірмовими стравами, доставку яких можна замовити за телефоном +38 (097) 130-40-30, є стейки з різних видів м’яса та овочі-гриль.
«Old City Pub»
До вподоби вибагливим гурманам і ресторація «Old City Pub», доступна для відвідувачів щодня з 10.00 до 21.30. Її перевагами є різноманітність асортименту та високі смакові якості страв, пропозиції комплексних обідів, помірні ціни та відмінне морозиво власного виробництва. Додатковий плюс локації – зручне розташування на вулиці С. Бандери, 15.
Де зупинитися?
Якщо ви подорожуєте і місцем вашої зупинки на ніч є Самбір, то розгляньте найкращі варіанти, де можна зупинитись в цьому містечку.
Готель «Імперіал»
На території прикарпатського міста Самбір є готель «Імперіал». Знаходиться цей заклад, що відкритий для постояльців цілодобово, на площі Ринок, 4 – в центральній, історичній зоні райцентру.
Готельна споруда є шестиповерховою, обладнаною ліфтом. Її фонд включає 24 номер на різну кількість осіб та з різним рівнем комфортності, від бюджетних «стандартів» до елітних «апартаментів». Забронювати номер в «Імперіалі» можна за телефоном +38 03236 20465.
Готельно-ресторанний комплекс «Соната»
За адресою вул. Сонячна, 6 на гостей чекає готельно-ресторанний комплекс «Соната» (тел. +38- 096 971 1702). Його родзинками є оригінальний інтер’єр та незвичайне, дворівневе планування номерів.
Готелі за містом
Багато готельних комплексів розташовані поруч із містом. Серед них гарні відгуки отримує мотель «Аквамарин», що на автошляху до Мостиська, «Saltzbork» (Хутір Папрочизна, 10) та «Elefant» (Старий Симбір, вул. Коновальця, 17).
Загалом Самбір справляє на мандрівників враження чистого, привітного та тихого містечка з незвичайною архітектурою давньої Австро-Угорщини. Історики його називають містом королів, князів та лжецарів, а місцеві гіди з захопленням розповідають про непростий шлях Самбору, який отримав магдебурзьке право в далекому 1390 році. Герб цього багатовікового містечка зображує гордого оленя серед густих лісів.
Якщо приїдете на Львівщину, приділіть хоча б один день для візиту сюди – він залишить тільки добрі спогади та приємні враження.