Сучасну багатоповерхівку складно уявити без ліфта. Це стосується не лише жилих будинків. Комерційні будівлі, наприклад, ТРЦ, офісні центри, а також споруди іншого призначення, до прикладу, лікарні теж часто обладнані ліфтовими системами. Ні для кого не секрет, що їхня надійність та довговічність напряму впливають на комфорт та безпеку користувачів. Що потрібно для того, щоб вони не ламалися та функціонували без якихось нарікань? По суті, це всього дві речі: використання, дотримуючись рекомендацій та правил від виробника, а також своєчасне технічне обслуговування. Саме про ТО ми й пропонуємо поговорити в цій статті більш детально.
Чому регулярне технічне обслуговування є важливим?
Ліфт працює у складних умовах – щоденні навантаження, вплив температурних коливань, вологість та знос матеріалів роблять його вразливим до несправностей. На жаль вічної техніки, яка могла б працювати без нагляду і ніколи не виходити з ладу, на сьогоднішній день не існує. Все має свій робочий ресурс. Зношування тих чи інших деталей, а особливо це стосується рухливих елементів, є цілком нормальним явищем, уникнути якого не вийде. Саме тому регулярне технічне обслуговування є ключовим фактором, що дозволяє забезпечити безперебійну роботу ліфтів, знизити ризик виникнення аварійних ситуацій та подовжити термін експлуатації обладнання.
А що буде, якщо не приділяти цьому увагу? Наслідки можуть бути дуже серйозними – ліфт стане джерелом потенційної небезпеки. Хтось може отримати травму. Своєчасне технічне обслуговування ліфтів дозволяє вчасно виявляти проблеми на ранніх стадіях і вони не будуть розвиватися далі. По-перше, це дозволить не допустити нещасних випадків, а по-друге, дасть можливість зменшити витрати на ремонт. Не варто забувати й про норми і стандарти експлуатації ліфтового обладнання. В них чітко зазначено, що таке ТО та як часто його потрібно проводити.
Вплив на довговічність ліфтового обладнання
Звичайно на довговічність ліфта впливають користувачі. Якщо постійно порушуються обмеження ваги, то нічого хорошого з цього не вийде. Не варто забувати й про двері ліфта – вони теж можуть зламатися. Коротше кажучи, користуватися ліфтовим обладнанням потрібно акуратно.
При цьому знову-таки багато що залежить і від техобслуговування. Професійний догляд значно збільшує термін служби ліфтової системи. Окрім цього це мінімізує ризик виникнення критичних поломок, які можуть призвести до повного виходу з ладу обладнання і тоді ремонт обійдеться вже набагато дорожче.
Приклади типових несправностей, які можна запобігти завдяки обслуговуванню
- Знос канатів, тросів та інших механічних елементів. На ці елементи постійно йде велике навантаження. Звичайно з часом вони можуть втрачати свою міцність і техніка приходить в несправність.
- Пошкодження електричних компонентів. Важливо не забувати, що ліфт – це техніка, яка працює від електрики. Будь-які збої в електромережі можуть спричинити поломки.
- Несправності дверних механізмів. Поломки роликів, треків чи електроприводів можуть спричинити заклинювання дверей або їхнє неправильне відкриття, наприклад, лише до половини.
- Проблеми з гідравлікою чи електронікою. Будь-яка гідравліка потребує періодичної заміни рідини та перевірки герметичності. Дане обладнання не є виключенням.
- Забруднення та корозія деталей. Метал, що не має захисного покриття, піддається процесам окислення і виникає корозія. Вона не тільки заважає роботі механізму, а й може з часом повністю зруйнувати матеріал.
- Проблеми з системою управління. Поломки в системі управління можуть вплинути на точність зупинки кабіни або викликати неправильне функціонування кнопок і дисплеїв. Все залежить від моделі техніки. Старіші моделі мають більш просту, але при цьому й надійнішу систему, а сучасне обладнання складніше, тому і шансів на поломку в системі управління більше.
Рекомендації щодо частоти обслуговування
Звичайно, частота напряму залежить від того, що це за модель та в яких умовах вона використовується. Як правило, до кожного ліфта є свої норми від компанії-виробника. При цьому є загальні рекомендації, що будуть актуальні майже завжди. У середньому, рекомендується проводити технічний огляд щомісяця, а повне профілактичне обслуговування – раз на пів року. Якщо мова йде про обладнання у громадських будівлях, де дуже великий потік людей, то графік обслуговування може бути щільнішим.
Чому технічне обслуговування варто довіряти експертам?
Важливо наголосити, що техобслуговуванням мають займатися виключно профі. Чому? Бо це гарантує безпеку та тривалу експлуатацію техніки. Ліфтові системи – це складні механізми. Для їх обслуговування та ремонту потрібні спеціальні знання, навички та вміння. Не обійтись і без спеціальних інструментів. Цьому потрібно вчитися.
Якщо потрібна допомога, то можна звернутися за допомогою у компанію ЛМ Ліфтмеханіка. Вона працює на ринку вже понад 17 років і є однією з лідерів у цій сфері. Фірма спеціалізується на складних та нестандартних рішеннях у сфері ліфтового та підіймального обладнання. Спеціалісти компанії пропонують комплексне обслуговування ліфтових систем, використовуючи обладнання виключно від провідних європейських виробників, таких як Schindler, ThyssenKrupp, Kone, Orona, Otis та інші.
Висновок
Таким чином, роботоздатність та довговічність ліфтового обладнання безпосередньо залежить не лише від дотримання норм використання, а й від технічного обслуговування, яке має бути не лише регулярним та систематичним, а й професійним.