Війна завжди була частиною людського життя. Політичні, економічні, соціальні чи релігійні інтереси завжди змушували чоловіків і жінок вбивати один одного. На жаль, ситуація не тільки не покращилася, але й військові технології завжди були одним з провідних аспектів економічно потужних країн. Люди є фахівцями у створенні дедалі потужнішої зброї, здатної вбивати більше людей з меншими зусиллями.
Війни світу
Записи, що сягають 2200 року до н.е. розповідають, що відбулася війна між гуті та шумерами, двома найдавнішими культурами, яких виявили історики. Якщо ми знайдемо цивілізацію, яка передувала шумерам, вона також матиме певні записи про війну. За всю історію людства відбулося понад 12 000 битв, а всі війни світу не перелічити.
Так, за всю історію людства відбулася незліченна кількість воєн, які забрали життя мільярдів людей по всьому світу. Це невдача для людства, яке не здатне вчитися на власних помилках. Пропонуємо перелік найважливіших і найкривавіших воєн в історії, але ми почнемо з найкоротших війн в історії.
Найкоротші війни в історії
1. Англо-Занзібарська війна
Мабуть, в категорії “Швидкі війни”, є лідером. Тривалість – 45 хвилин. Війна між Великою Британією та Султанатом Занзібар (африканська острівна держава, яка зараз входить до складу Танзанії), що відбулася 27 серпня 1896 р. Вона тривала три чверті години і тому вважається найкоротшою війною в історії. Бойові дії були спровоковані зіткненням інтересів між британською колоніальною адміністрацією та новим султаном, який здійснив державний переворот. О 9 ранку того дня потужний британський флот розпочав бомбардування султанського палацу (на фото) і одразу ж нейтралізував його оборонну артилерію. О 9.45 повстанці здалися. П’ятсот занзібарців було вбито, а британці втратили лише одного пораненого моряка.
2. Шестиденна війна
Тривалість: 6 днів. Відбулася з 5 по 10 червня 1967 року і зіштовхнула Ізраїль з арабською коаліцією у складі Єгипту, Йорданії, Іраку та Сирії. Відома арабам як червнева війна 1967 року. Спусковий гачок — вимога Єгипту до ООН вивести війська з Синаю. Наслідки цього конфлікту ми відчуваємо і сьогодні, оскільки Ізраїль здобув вирішальну перемогу та анексував Синайський півострів, сектор Газа, Західний берег річки Йордан, Голанські висоти та Східний Єрусалим (включно зі Старим містом).
3. Індо-пакистанська війна
Тривалість: 13 днів. Почалася 3 грудня 1971 року і закінчилася 16 грудня 1971 року. Це була третя велика війна між прикордонними державами Індією та Пакистаном у 20-му столітті, після 1947 та 1965 років. Фітиль запалила попередня Війна за визволення Бангладеш: індійці виступили на підтримку сторони, що виступала за незалежність. США втрутилися на боці Пакистану, а СРСР допоміг Індії, яка врешті-решт перемогла. Конфлікт призвів до загибелі 13 000 людей з обох сторін і мільйонів біженців.
4. Сербсько-болгарська війна
Тривалість: 14 днів. У 1885 році анексія Східної Румелії (провінції під османським васалізмом на півдні Болгарії) Князівством Болгарія була сприйнята Сербією як порушення політичної рівноваги на Балканах і зазіхання на її інтереси. Як наслідок, 14 листопада 1885 року Сербія оголосила війну Болгарії, але вже через два тижні, 28 листопада, зазнала поразки та була окупована. Мир був підписаний у 1886 році в Бухаресті і приніс міжнародне визнання об’єднання Болгарії.
5. Грузино-вірменська війна
Тривалість: 24 дні. Це була прикордонна суперечка 1918 року між Демократичною Республікою Грузія та Демократичною Республікою Вірменія за контроль над провінціями Лоррі, Джавахеті та Борчало, які історично були грузинськими, але з 19-го століття були переважно заселені вірменами. Наприкінці Першої світової війни, після відходу османських військ з регіону, спалахнув збройний конфлікт: бойові дії тривали з 7 по 31 грудня 1918 року, і жодна зі сторін не здобула остаточної перемоги. Британці домоглися припинення вогню і спільного грузинсько-вірменського управління регіоном, яке тривало до встановлення радянської влади у Вірменії в 1920 році.
Найдовші війни
Але звернімося до більш тривалих воєн, яких, на жаль, набагато більше.
1. До п’яти десятиліть конфлікту
Виходячи з цих передумов, дві з найдовших війн античності відбулися в Елладі. У 5 столітті до нашої ери на грецькому півострові відбулася Пелопоннеська війна, яка зіштовхнула грецькі міста-держави один проти одного і тривала 27 довгих і кривавих років. Ця цифра майже подвоїлася незабаром після цього, під час Медонських війн. Це була боротьба між грецькими полісами з одного боку та Перською імперією з іншого, яка тривала п’ять десятиліть.
Знадобилося багато століть, щоб цей показник, п’ятдесят років, був перевершений. Наприклад, якщо ми звернемо увагу на знамениті Пунічні війни між римлянами та карфагенянами, то вони тривали “лише” 43 роки, що на сім років менше, ніж Серединні війни.
2. Майже два століття війни
15 століття стало свідком двох жахливо тривалих подій: Війни троянд і Столітньої війни. Перша відбулася між домом Ланкастерів і домом Йорків і тривала трохи більше трьох десятиліть. Столітня війна закінчилася в 1453 році, особливо плідному на історичні події: саме в цьому році турки взяли Константинополь і саме в цьому році з’явився друкарський верстат.
Незважаючи на свою назву, Столітня війна тривала не століття, а 116 довгих років. Вона зіштовхнула Францію та Англію через суперечку за французьку корону та феодальні інтереси у вигляді великих територій, які англійські королі утримували на території Галлії та не бажали від них відмовлятися. У цей час відбулося багато битв, можливо, одна з найвідоміших — при Кресі (1346), в якій англійські лучники випустили понад 72 000 стріл.
Однак ця цифра видається смішною у порівнянні з Хрестовими походами, однією з найтриваліших воєн в історії. Вони спонсорувалися Папою Римським між 1096 і 1291 роками — сто дев’яносто п’ять років — і мали на меті відвоювати Святу Землю, яка на той час перебувала в руках невірних.
3. Сімсот років війни без жодного пострілу
Між 1651 і 1986 роками тривала так звана Триста тридцятип’ятирічна війна — мирна війна між Нідерландами та Нормандськими островами біля південно-західного узбережжя Сполученого Королівства.
Це була, безсумнівно, одна з найдовших воєн в історії, хоча в ній не пролунало жодного пострілу. Продовженням конфлікту, як здогадався не один читач, стала нездатність голландців офіційно оголосити мир аж до 1985 року, коли історик Рой Дункан — голова Ради островів Сорлінг, написав до голландського посольства листа, в якому нагадав про початок конфлікту більш ніж триста років тому.
4. Найдовша війна в світі
Незважаючи на затяжний характер усіх цих конфліктів, «почесне» звання найдовшої війни в історії дісталося Піренейському півострову під час Реконкісти. Конфлікт, що тривав понад сімсот років, під час якого християнським монархам вдалося відвоювати у вестготів територію, завойовану мусульманами в першій чверті восьмого століття.
Це була війна з особливою ідіосинкразією: не було перемир’я, кордон перебував у постійному русі, і вона закінчилася, коли католицькі монархи, правителі королівства, яке не існувало на початку війни, захопили Насрідське королівство Гранаду (1492).
Найкривавіші війни
1. Перша світова війна: конфлікт, що поклав край чотирьом імперіям
Результатом (1914-1918), стала перемога сторін, очолюваних західними державами: Антанти. Велике значення мав вступ у війну Сполучених Штатів у 1917 році. У людському і матеріальному плані наслідки були руйнівними. Значна частина Європи залишилася в руїнах, а людські втрати досягли безпрецедентного рівня: у Першій світовій війні загинуло 16 мільйонів людей (цивільних і військових).
Відбулася значна політична, економічна і територіальна реконфігурація на постраждалих територіях. Припинили своє існування чотири імперії: Німецька, Австро-Угорська, Османська та Російська (де в 1917 році відбулася Російська революція). Німеччина не лише втратила свої колонії та багато європейських територій, але й була зобов’язана виплатити військові репарації, що викликало обурення націоналістичних груп.
2. Друга світова війна
Друга світова війна виділяється як конфлікт з найбільшою кількістю жертв. За оцінками, 50 мільйонів людей загинули в цій війні між 1939 і 1945 роками. Під час Великої війни відбулася битва з найбільшою кількістю жертв в історії: Сталінградська битва, жертвами якої стали понад два мільйони людей.
Сталінградська битва вважається найкривавішою битвою в історії. Вона стала квінтесенцією Великої Вітчизняної війни СРСР і переломним моментом у Другій світовій війні. Вона відбувалася з серпня 1942 року, по лютий 1943 року. Це були 200 днів війни, де смерть чекала на кожного і була невблаганною. Тривалість життя радянського солдата в Сталінграді становила заледве 24 години. В будь-якій іншій армії, солдати здалися б у полон або дезертирували.
Багато радянських солдатів загинули ще до того, як дійшли до Сталінграда. Переправа через Волгу, яку постійно обстрілювали нацисти, була нерозважливою дією. Але солдат, який наважився відступити або дезертирувати, міг бути навіть розстріляним власними офіцерами згідно з радянським наказом, спрямованим проти боягузів і зрадників.
Радянські війська зіткнулися з німецькою технічною перевагою та тисячами й тисячами солдатів. Нацистська авіація перетворила місто на руїни, а трупи з обох боків розкладали атмосферу. Температура -18°C призвела до поширення таких хвороб, як тиф і дизентерія. Чума, голод, холод і постійні атаки спустошували війська, які зазнали найбільшої кількості втрат за всю історію боїв.
Висновок
Як би сумно це не звучало, але реальність така, що більша частина людської історії вивчається через війни. Вони слугують поворотними точками та петлями, за допомогою яких ми перестрибуємо з одного історичного етапу на інший.