Сьогодні досить велика кількість людей зовсім не уявляє свого життя без комп’ютера/ноутбука. Комусь він потрібен для роботи, комусь – для розваг, а є й ті, хто в рівній мірі використовує його як для першого, так і для другого. Незалежно від того, що саме користувач на ньому робить, а це може бути перегляд кінофільмів та серіалів, спілкування в соціальних мережах, пошук різноманітної інформації та загалом серфінг в Інтернеті, відеоігри, робота з документами, праця в різних графічних програмах та багато іншого, він зацікавлений у тому, щоб користуватися технікою було максимально зручно. Від чого це залежить? Насправді факторів, котрі на це впливають багато. Зокрема, це операційна система.
Загалом найбільш популярними сьогодні є три наступні ОС: Windows (Win), macOS та Linux. Що з них краще? Це складне питання, на яке не вийде дати однозначну відповідь, бо кожен з перелічених варіантів має свої переваги. Саме тому всі вони користуються популярністю та мають своїх фанатів.
Операційна система – це серце комп’ютера. Вона визначає, які програми ви зможете використовувати, наскільки стабільно працюватиме ваш пристрій, і навіть наскільки комфортно вам буде ним користуватись. Вибір безпосередньо впливає на ефективність роботи, навчання, творчості чи відпочинку. Саме тому пропонуємо у цій статті поговорити про кожну з них більш детально, щоб вам було простіше вирішити, що підійде саме вам.
Windows: переваги та недоліки
Сумісність з програмами та іграми
Багато для кого головним аргументом на користь цього варіанту є його поширеність. Річ у тім, що на сьогодні Windows досі залишається найпоширенішою OS у світі. Це у свою чергу гарантує широку сумісність, бо розробники різного софту враховують даний факт, тому знайти продукти під Вінду досить просто, незалежно від того, для яких цілей ви шукаєте програму. Щодо ігор, а багато для кого це теж важливо, адже сьогодні в них грають не лише діти/підлітки, а й дорослі, то більшість сучасних іграшок з максимальною графікою та підтримкою драйверів для відеокарт без проблем йдуть на Віндовс.

Популярність і підтримка пристроїв
Вона встановлюється на більшість ПК і ноутбуків, що робить її універсальною. Практично будь-яке «залізо» підтримується з коробки, тому не потрібно окремо витрачати час на пошук драйверів вручну. Це об’єктивно є суттєвим плюсом.
Мінуси: вразливість до вірусів, ліцензійна вартість
Звичайно, є у Win і свої недоліки. На жаль, без них обійтися не вдається. Один з них полягає в тому, що Віндовс достатньо часто стає мішенню для хакерів і вірусів. Вони можуть створювати чимало проблем. Звичайно, є антивіруси, які борються з хакерським ПО, але більшість з них не є безкоштовними. Ті, що безплатні – працюють не так ефективно. Окрім того, і сама Вінда не безкоштовна. Ліцензія коштує від кількох десятків до сотень доларів. А як же піратські версії? Це незаконно, вони часто є нестабільними і супроводжуються рядом проблем.
MacOS: переваги та недоліки
Стабільність, дизайн, інтеграція з екосистемою Apple
Сьогодні всі добре знають, що техніка від Епл – це якість, стильний дизайн та сучасні рішення. Вона асоціюється у людей з хорошим смаком. МакОС створена спеціально для комп’ютерів Apple. Багатьом вона здається більш зручною, ніж попередній варіант. Працює вона швидко, без збоїв, і тісно інтегрується з іншими «яблучними» пристроями – iPhone, iPad, Apple Watch.

Ідеальна для дизайнерів, музикантів, відеомонтажу
Якщо техніка вам потрібна в основному саме для роботи і через свою професію вам доводиться працювати в різних сучасних програмах, то є сенс обрати саме МакОС через високоякісне програмне забезпечення.
Мінуси: висока вартість техніки, обмежена сумісність зі стороннім залізом
На жаль, без недоліків не обійшлося і тут. Епл-комп’ютери – дорогі. Це особливо актуально, якщо говорити про Україну. Тут не кожен житель може дозволити собі таку техніку. Не вийде й просто встановити macOS на будь-який ноутбук. Потрібен саме пристрій з яблучком і ніяк інакше.
Linux: переваги та недоліки
Безкоштовність і відкритий код
Є й третя альтернатива, про яку чомусь багато хто забуває. Ця ОС має свої суттєві переваги. Перш за все, Linux – це безкоштовно. Погодьтеся, цей плюс досить важливий. Окрім того, її можна вільно редагувати й адаптувати під себе. У кожного своє розуміння того, якою має бути ідеальна operating system, так чому б підлаштувати все саме під себе? Напевно, саме так подумали розробники.

Гнучкість, налаштування, підходить для програмістів
Це також прекрасне рішення для профі різних професій. Зокрема її дуже люблять розробники. Їм подобається, що Лінукс також менш вимогливий до ресурсів, ніж інші.
Мінуси: складніший інтерфейс для новачків, обмежена підтримка програм
До зовнішнього вигляду доведеться звикнути. Також може виявитися, що звичних програм немає. Наприклад, це актуально для Adobe Photoshop або Microsoft Office. Доведеться шукати аналоги та вчитися ними користуватися.
Порівняльна таблиця
Якщо ви не дуже добре сприймаєте текст, то ми пропонуємо вам до ознайомлення невеличку таблицю з перевагами кожного рішення, яка допоможе вам швидко проаналізувати особливості кожного варіанту та зробити висновки про те, який з них є для вас найбільш вдалим.
Критерій | Windows | macOS | Linux |
1. Зручність використання | ★★★★☆ | ★★★★★ | ★★☆☆☆ |
2. Безпека | ★★☆☆☆ | ★★★★★ | ★★★★☆ |
3. Вартість | ★★☆☆☆ | ★☆☆☆☆ | ★★★★★ |
4. Підтримка програм | ★★★★★ | ★★★★☆ | ★★★☆☆ |
5. Ігрові можливості | ★★★★★ | ★★☆☆☆ | ★★☆☆☆ |
6. Для кого підходить | Для всіх | Дизайнерам, музикантам, відеомонтажерам | Розробникам та технарям |
Наведена в таблиці інформація базується на відгуках/коментарях від використання, які були описані користувачами, тому цілком нормально, якщо ваша думка не збігається з тим, що ви в ній побачили. Сприйняття продукту – це багато в чому про суб’єктивне бачення, тому цілком очікувано, що кожен має свою думку. Хай там як, але у більшості випадків користувачі мають саме такі враження, та й самі творці OS часто заявляють, що їх продукт більше підійде тим чи іншим категоріям людей, тому сміливо можете відштовхуватися при виборі від представленої тут інформації.
Як зробити вибір: практичні поради
Звісно, остаточний вибір – це рішення кожного. Зрештою обирати потрібно саме під себе, дослуховуючись до загальних позицій, але не базуючись виключно на них. Щоб зробити вибір було простіше, рекомендуємо враховувати кілька важливих факторів.

По-перше, ви маєте виокремити головну ціль використання. До прикладу, якщо ПК/ноутбук потрібен для ігор/офісної роботи – варто обрати Віндовс. Для творчості, особливо пов’язаної з графікою/музикою – macOS. Якщо ж ви розробник або хочете глибше зрозуміти, як працює operating system – спробуйте максимально адаптивний Linux.
По-друге, вибір безпосередньо залежить від бюджету. Всі ми маємо різні фінансові можливості. Не кожен готовий платити «яблучному» виробнику. Для декого ідеальним рішенням є безплатний софт. Linux – безкоштовний, але потребує більше технічних знань. Mac – найдорожчий варіант. Win – компроміс.
По-третє, важливо враховувати й те, з якими програмами ви працюєте. Наприклад, якщо ви дуже звикли до конкретного продукту, то поцікавтеся, на якій ОС він є. Те вам і підійде.
По-четверте, багато що залежить і від рівня досвіду, а він у кожного свій. Загалом початківцям краще обрати Windows або macOS. Linux – для тих, хто не боїться командного рядка й самостійного налаштування системи.
Висновки
До вибору OS ми рекомендуємо підходити відповідально. Не варто квапитися. Уважно проаналізуйте пропозиції та подумайте, що сам є для вас важливим. Дослухайтеся до думок інших, але лише загалом. Остаточний вибір робіть на користь того, що здається найбільш вдалим саме вам.
Також рекомендуємо до уваги статтю про – Найкращі альтернативи Photoshop: Огляд безкоштовних програм