Більшість людей знають, наскільки це важливо, але не всім вдається пити достатньо щодня. Якщо важко випивати рекомендовану кількість рідини, є простий метод, який навчить, як пити воду правильно. Наповніть склянку водою, піднесіть склянку до рота, проковтніть — готово. Процес споживання рідини не є складним.
Тим не менш, багато людей в Україні п’ють занадто мало. Згідно з результатами дослідження, присвяченого питтю, лише семеро з десяти дорослих вважають, що п’ють достатньо щодня, щоб задовольнити потребу в рідині. З-під крана, мінеральна, столова — незалежно від того, що ви любите найбільше, вода є ідеальним засобом втамування спраги. Але чому так важлива гідратація організму?
Важливість води
Вода для організму є життєво важливою, оскільки більше половини його складається з цього вологого елемента. Вона входить до складу всіх клітин і рідин організму, є важливим компонентом метаболічних процесів і біохімічних реакцій, допомагає регулювати температуру тіла. Ми також повинні забезпечувати організм водою, щоб нирки могли виводити продукти метаболізму з сечею. Вона також виводиться через травлення, повітря, яким ми дихаємо, і піт.
Чому пити важливо? Щодня, втрачаючи від двох з половиною — трьох літрів рідини, ми повинні компенсувати цю втрату за допомогою їжі та пиття, щоб усі функції організму могли підтримуватися належним чином.
Організм як гідроелектростанція. Тіло на 50 відсотків складається з води, воно ще й постійно виробляє її. І в дивовижних кількостях: одні лише слинні залози виробляють 1,5 літра слини щодня, шлунок – 2,5 літра шлункового соку, а печінка — півлітра жовчі. Як і кров, вода транспортує кисень і поживні речовини до органів і відводить від них відпрацьовані продукти життєдіяльності. Організм постійно виробляє її, виводить та відновлює. Ця «переробка» називається резорбцією. В організмі це переважно роблять нирки, шлунок і кишечник.
Кожні п’ять хвилин нирки фільтрують і очищають кров в організмі людини. Це близько 1800 літрів крові за 24 години: вони видаляють з неї воду і продукти життєдіяльності. У результаті цього процесу утворюється 180 літрів так званої первинної сечі, тобто води, змішаної зі шкідливими речовинами, які можна було б вивести.
Очевидно, що це дуже багато. Щоб компенсувати таку величезну втрату рідини, людина повинна випивати сім літрів на годину. Здорові нирки перетворюють 99 відсотків первинної сечі назад у воду та поживні речовини, які організм може використовувати.
Мозок спалює 20 відсотків нашої щоденної енергії. Але наші нирки потребують стільки ж енергії. Вони постійно фільтрують, очищають, реабсорбують і концентрують. Зрештою, залишається 1,5 літра сечі. Шедевр, який виконується потайки щодня.
Першим тривожним сигналом, який посилає організм, окрім падіння працездатності та концентрації, є спрага. Мозок постійно контролює всі функції організму.
Іншими ознаками зневоднення можуть бути проблеми з кровообігом, головний біль, сухість шкіри, темний колір сечі та закрепи. У людей похилого віку, зокрема, відчуття спраги вже не таке виражене, а зневоднення пов’язане зі сплутаністю свідомості трапляєтеся частіше. В екстремальних випадках нестача рідини може навіть призвести до небезпечної для життя серцево-судинної та ниркової недостатності.
Яку норму води потрібно пити вдень?
Кількість рідини, яку ви повинні пити, залежить від різних факторів: вік, маса тіла, фізичні навантаження, температура. Однак фахівці рекомендують здоровій людині випивати близько 1,5 літрів на день. Організм отримує решту з їжею. Вода в раціоні є, наприклад, у фруктах, овочах.
Найкращий спосіб підтримувати організм у гідратованому стані — пити невеликими порціями протягом дня. Лише від 0,5 до 0,8 літра на годину може всмоктуватися шлунково-кишковим трактом. З іншого боку, пиття «про запас» не працює. Організм не може зберігати воду і виводить її надлишок. Краще регулярно пити маленькими склянками, та прислухатися до своєї спраги.
Немовлята, малюки та діти потребують значно більше рідини, ніж дорослі. Діти, зокрема, забувають регулярно пити, коли граються, і їм слід нагадувати. Спортсмени також повинні пити більше рідини, щоб залишатися у формі та бути ефективними. Люди із захворюваннями нирок або серцево-судинної системи, повинні обговорити щоденну норму рідини зі своїм лікарем.
Чому не можна пити багато води? Занадто багато рідини негайно виводиться з організму: організм не може зберігати рідину. Кожен, хто п’є пиво, знає це. Він саморегулюється, маючи мету: підтримувати постійний баланс рідини та компенсувати її втрату. Випивати 1,2 – 1,5 літра — непогана ідея.
Міфи та правда
- Кава зневоднює організм
Довгий час існувала теорія, що інгредієнти кави та зеленого або чорного чаю зневоднюють організм. Однак виявилося, що кофеїн і теобромін не є настільки сильним сечогінним засобом, як вважалося раніше. Це означає, що чашка кави або чаю за сніданком і в другій половині дня є частиною рідинного балансу, як і склянка води. Проте, кава, зелений і чорний чай є стимуляторами і не втамують спраги. Однак три-чотири чашки на день — це нормально.
- Питна вода запобігає старінню шкіри
Це правда, що шкіра втрачає еластичність, якщо ми п’ємо занадто мало. Однак це, як правило, не впливає на старіння шкіри.
За утворення зморшок відповідають інші зовнішні впливи, такі як УФ-випромінювання під час тривалого перебування на сонці або шкідливі звички, такі як куріння і генетична схильність. З віком, кількість структурного білка колагену зменшується, зморшки стають помітними.
Цьому процесу не можна запобігти навіть збільшенням споживання рідини. Краще протидіяти старінню шкіри за допомогою хорошого захисту від сонця та догляду за шкірою.
- Не можна пити під час їжі
Цей міф ґрунтується на застарілому припущенні, що рідина розбавляє травні соки. Насправді все відбувається навпаки. Організм потребує рідини, щоб правильно використовувати всі поживні речовини з їжі. Абсолютно безпечно випивати склянку води або фруктового соку під час їжі.
- Негазована вода корисніша за газовану
Це більше стосується особистого смаку, ніж користі здоров’ю. Пити негазовану чи газовану — вирішувати вам. З точки зору надходження поживних речовин, це не має ніякого значення. Однак люди з чутливим шлунком можуть переносити негазовану воду краще, ніж газовану мінеральну.
Трохи науки
Водопровідна вода
Вода, яка тече з крану, повинна бути звичайною питною. Вона є найважливішим продуктом харчування і, окрім споживання, підходить для приготування їжі, напоїв, а також для прибирання та особистої гігієни. Зазвичай вона складається з очищеної прісної води з високим ступенем чистоти.
Столова
Столова вода — це промисловий, а не природний безалкогольний напій. Як правило, це звичайна питна, збагачена добавками: кухонна сіль, мінеральні солі або вуглекислий газ. На відміну від мінеральної води, вона не потребує офіційного дозволу і може бути змішана та розлита в пляшки будь-де.
Мінеральна
Це природна підземна вода первозданної чистоти з особливими властивостями. Під час свого формування, вона поглинає мінерали та вуглекислий газ з землі та фільтрується відповідними шарами гірських порід і землі. Її якість і склад регулюються положеннями Постанови, встановлюючи суворіші стандарти щодо дотримання мікробіологічних обмежень. Вона також повинна бути офіційно визнана, перш ніж її можна буде продавати. Джерело та інгредієнти повинні бути вказані на упаковці.
Лікувальна
Це особлива природна мінеральна вода, яка має переваги для здоров’я. Завдяки своїм інгредієнтам вона має лікувальний, заспокійливий або профілактичний ефект. Літр лікувальної води повинен містити щонайменше грам розчинених мінералів або мікроелементів. На упаковці повинна бути вказана точна інформація про інгредієнти та спосіб дії. Вона розливається в пляшки на місці та повинна мати дозвіл Державного департаменту з медичної продукції та виробів медичного призначення.
Що ви п’єте?
Найкращим засобом для підтримки водного балансу була і залишається вода. Здорової людини не має значення, яку воду ви віддаєте перевагу — водопровідну, мінеральну, столову, джерельну чи лікувальну. Однак, всі види води гарантують, що організм буде адекватно забезпечений рідиною без калорій.
Ви також можете віддати перевагу несолодкому фруктовому або трав’яному чаю. Можна приготувати чудовий чай з льодом, наприклад, влітку. Спринцери з фруктовим соком також є смачним способом втамувати спрагу, але їх слід вживати лише в помірних кількостях — вони містять цукор. Також переконайтеся, що ви п’єте більше води, ніж фруктового соку.
Напої з високим вмістом цукру, такі як безалкогольні напої, кола або чисті соки, не підходять для втамування спраги. Молоко або змішані молочні напої також не задовольняють потреби в рідині. Ці напої мають дуже високий вміст енергії, тому ви споживаєте занадто багато калорій на стороні.
Напої, що містять алкоголь, слід вживати помірно і завжди запивати склянкою води. Алкоголь забезпечує виведення рідини та мінералів з організму. Звідси ж походить і «спрага після», якщо ви випили зайвий келих.
Висновок
Вода — це основа життя, і наш організм не може функціонувати без неї. Кожна клітина потребує води, щоб підтримувати здоров’я, енергію та працездатність. Щоденне споживання води — не просто звичка, а ключовий фактор, який визначає наше самопочуття. Від забезпечення нормальної роботи органів до підтримки терморегуляції — роль води важко переоцінити.
Рекомендовані норми споживання залежать від індивідуальних потреб, але важливо пам’ятати, що навіть легке зневоднення може негативно вплинути на концентрацію, обмін речовин та стан шкіри. Тому слід прислухатися до свого тіла: спрага — перший сигнал про те, що організму не вистачає вологи. Створіть просту звичку тримати пляшку поруч, додайте скибочку лимона чи листочок м’яти для смаку, і піклуйтеся про себе щодня. Пам’ятайте, що це не просто напій, це — еліксир життя, який варто цінувати.
Також рекомендуємо до вашої уваги статтю – Сон як основа здоров’я. Скільки спати, як налаштувати режим сну.