Щодня, споживаючи їжу ми отримуємо певну кількість поживних речовин та вітамінів, та чи задумувались ви щодо того, чи достатня кількість необхідних елементів надходить до організму з вашим звичним раціоном? У цій статті ми розповімо вам про один з найважливіших для здоров’я людини елементів – вітамін D.
Користь вітаміну D
Головна функція, яку виконує вітамін D – допомагає фосфату та кальцію добре засвоюватись в організмі, а також підтримує здорову функціональність імунної системи.
Окрім цього, дослідження довели, що достатня кількість вітаміну D може:
- Знизити ризик виникнення розсіяного склерозу.
- Понижує ймовірність серцевих захворювань.
- Регулювати настрій та зменшувати, рівень стресу.
Також існують гіпотези щодо того, що люди з достатнім вмістом вітаміну D в організмі мають менші ризики захворіти на COVID 19.
Дефіцит вітаміну Д
Найчастіше дефіцит вітаміну D мають люди, що проживають у великих містах з висотками – де сонячне світло не потрапляє до поверхні землі сповна, проводять більшість часу в приміщення (вдома чи на роботі), а також ті, що надмірно використовують SPF креми.
Також люди з темною шкірою можуть отримувати недостатню кількість вітаміну в літній період (виключно від сонячного світла).
Ще, до дефіциту схильні всі вікові групи населення у період так званого “авітамінозу” – восени та взимку. У цей період люди рідко перебувають під прямими сонячними променями, до того ж споживають менше свіжих овочів та фруктів – які є одним з основних джерел отримання корисних елементів.
Як зрозуміти, що не вистачає вітаміну Д ?
Ось кілька потенційних симптомів нестачі вітаміну Д в організмі, проте пам’ятайте, що найкраща та найдостовірніша діагностика – це консультація з лікарем та здача необхідних аналізів, що визначають точний вміст.
- Втома
- Біль у кістках та суглобах
- Біль у ногах, стегнах та тазу
Якщо аналіз виявить дефіцит вітаміну – лікар додатково може призначити рентген, аби перевірити кістки на міцність.
Коли треба приймати вітамін Д?
До фактору ризику низького вмісту вітаміну Д належать наступні групи захворювань:
- Ендокринні і метаболічні.
- Порушення опорно-рухового апарату.
- Захворювання печінки та нирок.
- Шкірні захворювання.
- Тривалий прийом медикаментів.
- Злоякісні новоутворення.
- Психічні розлади.
- Серцево-судинні захворювання.
Навіть якщо у вас немає прямих підозр, варто для профілактики здати аналіз. Його роблять фактично у всіх приватних лабораторіях. Також ви можете отримати скерування у сімейного лікаря та знайти лабораторію приватного типу, що заключила договір з НСЗУ та робить аналізи різних типів безкоштовно, згідно з програмою медичних гарантій.
Навіщо вітамін D дітям?
Немовлятам та дітям молодшого віку цей вітамін ще більш необхідний, аніж дорослим, адже в них тільки формуються кістки, зуби. До того ж, достатня кількість вітаміну D попереджає ризик захворювання на рахіт у немовлят.
Рахіт – це хвороба що виникає у грудних дітей, та дітей раннього віку. Виникає через порушення обміну мінералами кальцію та фосфору і призводить до неправильного розвитку скелету та органів.
В яких продуктах є вітамін D?
Якщо ви дотримуєтесь здорового раціону, що включає різноманіття продуктів, є великий шанс, що ви отримуєте достатньо вітаміну D та не потребуєте його у вигляді харчових добавок. Ось невеликий перелік продуктів, багатих на цей компонент.
- Жирна риба: лосось, сардини, скумбрія, оселедець, тунець.
- Червоне м’ясо.
- Печінка (від неї слід відмовитись, якщо ви вагітні).
- Жовток курячих та перепелиних яєць.
- Різні види молока: соєве, мигдальне, вівсяне.
Добова норма вітаміну Д
Ось рекомендації щодо профілактичних доз вітаміну Д для різних вікових груп. МО – міжнародна одиниця, в якій зазвичай позначається дозування на добавках.
- Немовлята та діти до 6 місяців: 400 – 600 МО.
- Від 6 до 12 місяців: 600 – 800 МО.
- Діти віком від 1 до 10 років: 600 – 1000 МО.
- Підлітки (11 – 18 р.) 800 – 2000 МО, протягом 2 – 5 тижнів.
- Дорослі (до 75 років) 1000 – 2000 МО, напротязі 2 – 4 тижнів.
- Старше 75 – ти років приймають до 14- ти днів по 2000 – 4000 МО на добу.
Перед тим, як придбати добавку та почати профілактику обов’язково проконсультуйтесь з лікарем, який згідно досліджень назначить правильне дозування і період прийому!
Ось ми і розібрались у яких випадках та чому треба пити вітамін Д. Пам’ятайте, рання діагностика та регулярні чек-апи організму – запорука здорового майбутнього, або легкого перебігу лікування, чи профілактики. Сподіваємось, ця стаття була корисною для того, аби знати загальну інформацію, проте в жодному разі не займайтесь самолікуванням, адже це може принести шкоду вашому здоров’ю.