Кожний обласний центр України має власні родзинки, що є гордістю його мешканців та об’єктом пильної уваги допитливих туристів.
Обличчя будь-якого міста формує його архітектура, сучасна й давня. Особливий інтерес представляють старовинні будівлі на кшталт фортець та палаців, з колоритним, не типовим для нашого часу дизайном. Ця стаття розповість про одну із саме таких споруд – замок Вальмана у Запоріжжі, адреса якого вулиця Розенталь, 7.
Читачі дізнаються, чим відповідна локація цікава й чому вона популярна, познайомляться з особливостями її архітектурної стилістики й отримають уявлення про історичне минуле цього дивовижного палацу і його власників.
Сторінки минулого
Під час погляду на дану стару будівлю, що не втратила величі й непогано збереглася, спадає на думку, що колись у ній мешкали заможні люди, які вели активне світське життя, влаштовуючи прийоми гостей та бали.

Насправді ж забудова цього палацу з подібними заходами не мала нічого спільного. Дана споруда мала стати закладом для виховання й навчання малечі. Як засвідчує історія замку Вальмана, зведений цей об’єкт був на рубежі ХІХ-ХХ століть.
А ініційовано його будівництво, розпочате й січня 1896 року, було Катариною Вальман – дружиною відомого бізнесмена-підприємця Андреаса Вальмана. Відомо, що таке рішення відповідна панянка прийняла після повернення з-за кордону.
Там, у Німеччині, вона пройшла спеціальне навчання – курси з організації дитячих дошкільних установ. На той час жодного такого закладу на території російської імперії, куди входила територія сучасної України, не було взагалі.
Проте реалізувати свій прогресивний задум цій жінці не вдалося. Добудувати й відкрити дитячий заклад вона не встигла.
Завершилося будівництво відповідного об’єкту вже після революції, наприкінці 1920-х років.

Як дитсадок його приміщення не використовувалися, але деяку роль у розвитку освітньої галузі міста цей палац відіграв.
За радянської епохи він став структурним підрозділом комплексу Педагогічного училища. Деякі джерела свідчать, що певного часу в даній споруді розташовувався гуртожиток.
З 1980-х років у цій красивій будівлі розташувався міський відділ освіти.
У наш час даний об’єкт, що представляє очевидну історичну та архітектурну цінність, є власністю Широківської територіальної громади.
Особливості архітектури
Куточок міста, де знаходиться замок Вельмана (Запоріжжя), є взагалі з точки зору архітектури неординарним.
Тут, на правобережній частині даного адміністративного центру, розташовано кілька пам’ятників зодчества менонітів, в тому числі колишня менонітська школа-гімназія для дівчаток та пам’ятник менонітам.

А замкова споруда є однією з його найвизначніших пам’яток. Вона стала яскравим взірцем німецького напрямку стилю модерн – так званого «югендстилю».
Цю будівлю вирізняє виконаний із червоної цегли триповерховий квадратний фасад із численними вікнами аркової та строгої прямокутної форми, багатьма балконами та дверми.
Туристам, які планують відвідати відповідну локацію, варто зауважити, що подивитися замок Вельмана в Запоріжжі варто пильно та уважно, обходячи його з усіх сторін. Дана споруда має дивну характерну особливість – з кожного боку вона виглядає по-своєму, інакше, оригінально й неповторно.
Саме через це визначити, де знаходиться домінантний, головний бік будівлі, неможливо. Вірогідно, що двері парадного входу тут виходять на північ. У цій частині будівельної конструкції звертають на себе увагу два кутових ризаліти, між якими обладнані на кожному поверсі суцільні лінії балконів.
Ярус найнижчого поверху північного боку оформлений як тригранний еркер. Його напівсферичні вікна межують щільно підходять до балконів другого поверху. А ввігнута площина стіни мезоніну отримала декор у вигляді півциркульного порізу дверей балкона. Додатковим елементом її архітектурного оздоблення став фронтон складної геометрії, увінчаний шпилем.

Асиметричне рішення, по відношенню до центрального, стало відмінністю східного боку фасаду замку. Тут розташований округлений ризаліт, що видається вперед. Фактично базою балкону першого поверху став ризаліт першого поверху. Нагорі мезоніну можна побачити ризаліт з еркером тригранної форми.
Фасадну стіну мезоніну вирізняють обриси шпиля ускладненої конфігурації.
Арки вікон виглядають дещо масивно та пружно, а вікна розташовані трохи хаотично, нерівномірно. Одні з них зроблені одинарними, а інші – подвійними або потрійними.
Стіна палацу, яка виходить на південь, отримала декор у вигляді шпиля й потрійного вікна. Силует відповідної частини фасаду виглядає, як трапеція.
А домінантними елементами оздоблення західного боку споруди став тригранний еркер та шпиль, на фоні якого проглядається напівкупольне завершення та вікно форми люка.
Неординарна геометрія вирізняє і дах замку Вельмана. Покрівельні металеві листи будівельники розташовувати діагонально, так, що вони викликають мимовільні асоціації з лускою казкового змія.
Кілька димохідних та пічних труб стали гармонійним доповненням архітектури даху.
Внутрішнє планування палацу є не менш цікавим. Всередині споруди встановлені двох-маршеві сходи, що ведуть до просторої й світлої зали. Кожне із приміщень має класичні, строгі квадратні пропорції.
Цікаві факти про подружжя Вальманів
Місцем народження Андреаса Вальмана стало невелике село Шенвізе. Там, де колись розташовувався цей населений пункт, зараз знаходиться центральний автовокзал Запоріжжя.
Вальман був відомий свого часу як крупний землевласник та прогресивний підприємець. Базовим напрямком його бізнесу став розвиток промислового виробництва сільгосптехніки.
Мешкав цей можновладець у районі Хортиця, який зараз має назву Верхньої Хортиці. Шлюб його із Катариною Лепп не був першим.

Вперше Андреас одружився з фламандкою Сарою Классен. У цьому шлюбі народилося двоє хлопчиків. Один із синів Вальмана, якого назвали Бернардом, помер у віці немовляти. Життя його іншого сина, Андрія, обірвалося в 1930 році.
Вдруге підприємець вирішив одружитись після того як він овдовів. Сталася ця подія в 1880 році. Катарина Лепп була за національністю німкенею. А її брат Пітер Лепп був відомою та заможною людиною. Він відомий як перший підприємець менонітської колонії.
Другий шлюб Андреаса Вальмана не був позбавлений розрахунку. Він відкрив можливість для об’єднання капіталів із братом дружини. У результаті було відкрита компанія «Суспільство Лепп та Вальман» – масштабне машинобудівельне підприємство. Один із підрозділів цього виробничого закладу розташовувався в Хортиці. Це була механічна майстерня.
Відповідний бізнес стрімко розвивався й розширявся – підприємці відкривали нові філії та заводи, в тому числі чавунно-ливарний та механічний завод із власною залізничною гілкою.
Іншим напрямком роботи родини Вальманів-Леппів була благодійність та участь у соціальному житті менонітських колоній. Знайдені писемні джерела, які засвідчують факт передання Катариною Вальман 10 тисяч рублів на будівництво жіночої гімназії в Хортиці та 5 тисяч рублів – на будівництво лікарні «Бетанія».
Черговим рішенням Катарини як філантропки стало і зведення триповерхового дитячого садка з нестандартною архітектурою. У наступному цю споруду назвали замком Вальмана.
Чому локацію варто відвідати туристам?
Головна причина, щоб побачити цей будинок-палац, – його незвичайна та велична архітектура, що не має аналогів.
Місцевість, в якій височіє даний замок, та сам фасад відповідної будівлі, є чудовим фоном для світлин. Саме тому відповідну локацію містяни й мандрівники вважають однією з найколоритніших фотозон Запоріжжя.
Палац оточують з усіх боків пишні сади. Територія, на якій він знаходиться, чиста й доглянута. Вона підійде і для романтичних прогулянок закоханих пар.
Майданчик перед цим замком часто обирають для проведення весільних церемоній, фотосесій та інших визначних заходів.
Не дивно, що чимало туристів цікавиться, як дістатися до замку Вальмана в Запоріжжі. Доїхати до даного будинку-палацу можна з автовокзалу міським маршрутним автобусом № 76. Вийти слід на зупинці «Районний будинок». Також сюди курсує автобусний маршрут № 75. Пасажирам відповідного номеру автобусу необхідно зійти на зупинці «Верхня Хортиця».
Іншими визначними місцями Запоріжжя, що знаходяться в пішій доступності від цього об’єкту, є острів Хортиця та Запорізький Дуб.