Говорячи про культуру України, не можна обходити стороною музику. Вона формувалася століттями, увібравши в себе традиції, побут і духовність нашого народу. Особливої уваги заслуговують українські народні музичні інструменти. Їх без перебільшення можна назвати одним із найяскравіших проявів нашої музичної культури. Різноманіття інструментів вражає. Щось з’явилося відносно недавно, а щось існує вже дуже довго, але збереглося до наших часів. Щось використовувалося майже кожного дня, а щось – лише з особливого приводу: свята, військові походи, обряди тощо.
Погодьтеся, що тема досить цікава. Сьогодні українська культура знаходиться на етапі ренесансу. Все більше наших співвітчизників переходить на українську мову, навіть за межами України, люди починають цікавитися старовинними обрядами наших предків, багато хто хоче дізнатися більше про те, як жили люди на теренах України сто, двісті, триста років тому, чи навіть більше. У зв’язку з цим пропонуємо у цій статті поговорити про традиційні українські інструменти.
Історія українських музичних інструментів
Почати варто з того, що загалом історія українського народу починається далеко не 100 і не 200 років тому. Українці – досить древня нація зі своєю особливою впізнаваною культурою. Відомості про види українських народних інструментів зустрічаються ще в літописах Київської Русі та в археологічних знахідках, зокрема в Чернігові, Києві, Переяславі.

Звісно, різноманіття з’являлося з часом. Щось забувалося, а щось навпаки виникало та здобувало популярність. Щось забуте потім могло знов стати досить поширеним. Якщо говорити про те, що є особливо відомим, то це буде бандура, цимбали, сопілка, хоча й інші музичні інструменти не можна залишати поза увагою, адже кожен з них по-своєму унікальний та самобутній.
Чимало відомо у цьому контексті про епоху козацтва. Музика – це те, що постійно супроводжувало козаків у їх непростому житті. Вона звучала у таборах, на Січі, в походах і на вечорницях. Щось надихало на подвиги, щось нагадувало про близьких, яких козак давно не бачив, а щось викликало філософські роздуми. Були навіть окремі професії музикантів: кобзарі, лірники, сопілкарі. Вони виконували не лише розважальні, а й сакральні функції, передаючи з покоління в покоління історію та світогляд народу.
Якщо говорити саме про козацькі музичні інструменти, то козаки користувалися різними інструментами, серед яких особливе місце займали кобза, бандура, литаври, сурма та трембіта. Вони виконували як бойову, так і побутову роль, наприклад, литаврами передавали сигнали під час бою чи походу, а кобзу використовували для супроводу пісень, дум і розповідей у мирний час.
Класифікація: види українських народних інструментів
Всі музичні інструменти в наш час заведено розділяти на певні види. Навіщо? Очевидно, це зроблено для зручності. Раніше, скоріше за все, цього ніхто не робив, адже необхідності у подібній систематиці не було. Давайте спробуємо це зробити зараз. Чому б і ні? Найзручніше буде умовно поділити їх за способом добування звуку:

- Українські струнні інструменти – звучать завдяки коливанню струн (бандура, кобза, ліра, цимбали).
- Народні духові інструменти України – видають звук за допомогою повітря (сопілка, трембіта, сурма, зозуля).
- Ударні інструменти – створюють звук через удар (бубон, тулумбас, решето, тріскачка).
- Ідіофони – інструменти, що звучать самі по собі при струшуванні або ударах (дримба, калатало, деркач).
- Клавішно-струнні – цимбали, які іноді виділяють в окрему категорію.
До речі, всі вони активно використовуються до сьогодні як українські народні інструменти для оркестру. При цьому вони можуть трохи видозмінюватися, що впливає на їх звучання. Це робиться для того, щоб вони відповідали академічним вимогам. Наприклад, створюються оркестрові бандури, які відрізняються від класичних тим, що мають більшу кількість струн. Можуть вони бути і такими, як колись – у традиційному автентичному виконанні.
Такі оркестри є основою для виконання як народного, так і сучасного репертуару з національним колоритом. Їх музику можна почути як на якихось офіційних виступах, наприклад, під час нагородження людей за якийсь особливий внесок у захист держави, у науці, у медицині тощо, так і на концертах на свята, на фестивалях і таке інше.
Найпопулярніші українські народні інструменти
Звучання українських музичних інструментів дуже легко впізнати, навіть якщо у вас немає музичного слуху. А що ж можна віднести до найпоширенішого та найпопулярнішого? Звісно, у кожного українця буде свій список, але у загальному він буде виглядати приблизно наступним чином:

- Бандура – один із найвідоміших українських струнних інструментів, що поєднує риси кобзи та лютні. У бандури характерне багатоголосе звучання, вона має десятки струн і часто асоціюється з кобзарською традицією. Козаків часто зображали саме з цим інструментом. Наприклад, широкого розповсюдження набула картина «Козак Мамай», також відома як «Козак із бандурою». Вона стала своєрідним духовним символом для українців. Образ козака в уявленні народу уособлював незламну волю, силу духу та боротьбу за свободу проти поневолювачів.
- Кобза – пращур бандури, з глибоким, насиченим звуком. У козацькі часи була надзвичайно популярною серед співців, які виконували думи та історичні пісні.
- Цимбали – традиційні українські інструменти, що походять із Карпатського регіону. Звук у них добувається ударами паличок по струнах. Вони можуть бути як сольним інструментом, так і частиною українського народного інструментального оркестру.
- Сопілка – символ пастушої музики, проста за будовою, але багата за виразністю. Її звучання часто порівнюють з голосом природи – воно світле, проникливе, меланхолійне. Сопілка є типовим представником народних духових інструментів України.
- Трембіта – довгий дерев’яний духовий інструмент. Якщо говорити про інструменти гуцульської музики, то це типовий представник того регіону. Трембіта часто використовувалася в Карпатах як сигнальний засіб для спілкування між гірськими пастухами, але також брала участь у весіллях, похоронах і колядках.
- Дримба – невеликий інструмент, який кладуть у рот і грають за допомогою вібрації язичка. Її гіпнотичне звучання використовували в обрядах і медитаціях.
- Литаври – особливо часто цей інструмент пригадують у контексті військових походів, що зараз особливо актуально. Козаки майже завжди йшли у бій під звуки литаврів. Це такі великі барабани, за допомогою яких створюється гучний характерний звук. Звучать вони дуже епічно – те, що треба для бою. Литаври виготовлялися з металу (мідь, срібло, алюміній та ін.) у формі казана, а також для обтягування використовувалася шкіра.
Значення інструментів у культурі
Потрібно розуміти, що музичні інструменти – це не лише про мистецтво. Це також про народну пам’ять, духовність, культурний код кожного з нас. Як вже було згадано вище, музика була важливою складовою життя наших предків. Вона супроводжувала їх як під час радісних подій, так і під час біди. Вона звучала як на свята, так і у звичайні дні. Вона була як у мирний час, так і під час війни. Тоді через музику передавалися емоції, досвід, мораль, традиція. Сьогодні ставлення до цього у людей різне: хтось поважає традиції минулого та навіть намагається відродити їх у сьогоденні, а для когось це просто цікава частина нашої історії та й не більше того.

На щастя, є викладачі та митці, які зберігають традиції гри та передають знання новому поколінню. Деякі ентузіасти відроджують старовинні техніки виготовлення кобз, трембіт чи дримб і надають їм нового звучання, і це прекрасно!
Підсумок
Той, хто забуває історію своїх предків не буде мати ніякого майбутнього. Нашу традиційну музику потрібно сприймати не лише як культурну спадщину, а і як важливу складову нашої національної ідентичності. Зберігаючи й розвиваючи цю традицію, українці не лише вшановують своїх предків, а й роблять важливий вклад у майбутнє своїх нащадків.