З прадавніх часів людство навчилося будувати конструкції, що забезпечували переправу пішки або транспортом через річки й такі елементи природного ландшафту як яри та ущелини.
Відповідні будівельні конструкції відкривали можливості для подорожей та торгівлі, а згодом вони стали звичним елементом транспортних магістралей.
Пропонована стаття розповість про найбільш відомі, найкращі мости в Україні. Ці локації поєднують в собі велич та красу, мають статус архітектурних пам’яток та є дивовижними з точки зору інженерної техніки.
Австрійський (Ворохта)
Це грандіозна кам’яна споруда, призначена для руху через яр потягів та електричок. Відомо, що завершилося її будівництво наприкінці позаминулого століття, в 1895 р., а займалися такою роботою майстри з Італії.

Даний найдавніший на території нашої країни залізничний міст розташований на лінії, що сполучає Івано-Франківськ (на момент спорудження об’єкту Станіслав) із Вороненкою, та поєднує два береги Прута.
Автором проекту такої конструкції став професор-львів’янин Зигмунт Кулька, а керівництво будівельними роботами з реалізації цього нестандартного архітектурного задуму взяв на себе інженер Станіслав Равич-Косинський.
Згадуючи найбільші мости України, цей старий австрійський міст завдовжки 130 метрів і завширшки 65 метрів, слід назвати першочергово. До нього жодної аналогової конструкції на території всього Європейського континенту збудовано не було.
Тернопільський віадук біля Плебанівки
Могутня споруда з масивними опорами у вигляді дев’яти арок з давньою історією. Ця кам’яна конструкція пролягає через глибокий яр, тому її називають саме віадуком.
Відомо, що будівництво такого залізничного мосту-віадуку було завершене ще 1896 року. Тоді ж його здали в експлуатацію.

За час свого існування даний архітектурний об’єкт не втратив міцності. Краєвид із ним заворожує загадковістю й неповторністю.
Мерефо-Херсонський (Дніпро)
Відповідь на питання, який найдовший міст в Україні. Його точна довжинастановить 1627 метрів, хоча максимальна ширина «ревучого» в даному місці складає 1250 метрів.
На момент будівельних робіт, які були тривали з 1931 по 1932 рік, ця інженерна споруда була найбільшим арковим мостом Європи.
Унікальність даної локації, створеної за проектом Миколи Колоскова і в тому, що вона стала першим в історії мостом, виконаним із монолітного залізобетону.
Інгульський (Миколаїв)
Міст, що був запущений в експлуатацію 1981 року і сполучає береги річки Інгул. Завдяки ширині у 18,5 метрів удалося розмістити на цій споруді чотири смуги для руху транспорту, тролейбусну лінію та пару пішохідних тротуарів завширшки по 2,25 м кожен.

Оглянути таку мальовничу локацію варто туристам, яких цікавлять найкрасивіші мости України.
Особливо яскраве враження даний об’єкт справляє у піднятому вигляді – конструкція мосту є розвідною, тому вона дозволяє і великим суднам зручно курсувати річкою. Довжина відповідної споруди – 422 метри.
Амурський (Дніпро)
Родзинкою цього мосту є наявність у ньому двох ярусів. Нижній із них первісно виконував функцію залізниці, а верхній був адаптований для руху пішоходів та колісного транспорту.
Габарити цього дорожнього покриття, що сполучає Дніпровські береги, є вражаючими – 1395 метрів завдовжки та 15,5 завширшки.
Цікаво, що під час зведення такої багатотонної підвісної конструкції будівельники обійшлися без зварювальних робіт. За час існування даний об’єкт кілька разів реставрували. Зараз його вигляд є цілком сучасним та елегантним, тому просто ідеально вписується в загальну архітектурну концепцію міста.
Арковий (Запоріжжя)
Цим граційним мостом, який будувався з 1970 по 1974 рік, пролягає шлях від правого берега ріки Дніпро до легендарного острова Хортиця.

Особливістю будівництва такої автомобільної переправи протяжністю 320 метрів стало використання металевої збірної балки довжиною 205 м – ця технологія для радянської епохи була інноваційною.
Даний об’єкт – найдовший міст в Україні аркової форми. Ширина його 20-метрова, а над рівнем води така конструкція піднята на цілих 40 метрів.
Південний (Київ)
Споруда, яка проклала шлях через Дніпровські води від проспекту Миколи Бажана, що в київському житломасиві «Позняки», до Столичного шосе й Саперно-Слобідської вулиці на правому березі, простирається через Дарницький та Голосіївський район.
Ця переправа використовується не тільки для руху авто й мототранспорту – даною магістраллю курсують електропоїзди метрополітену Києва.
Будувався даний однопілоновий вантовий об’єкт з 1983 року по грудень 1990 року під керівництвом Фукса Георгія – заслуженого будівельника України, який і розробив відповідний проект.
Південний – найвищий і найбільший міст у Києві. Він має рекордну довжину 1256 м, ширину – 41 м та висоту пілону 133 м.
Міст Патона (Київ)
Не важко здогадатися, що назву дана столична локація отримала на честь того, ким вона було спроектована.

Історія відповідної інженерної конструкції, яка стала першим на планеті суцільнозварним мостом, виявилась непростою. Розпочате в 1940 році її будівництво було вимушено призупинене через ворожу окупацію.
1942 року процес спорудження мосту вирішили продовжити фашисти, але добудували вони його не як капітальний, а як тимчасовий. Наступного року, відступаючи, ворог дану переправу знищив.
Відновити й запустити в експлуатацію вдалося її тільки в 1953 році. Відтоді міст імені академіка Євгена Патона, найдовший автомобільний міст в Україні (1543 м) не реконструювався жодного разу, хоча такі роботи планувались й було запропоновано кілька проектів його оновлення.
«Стрімка лань» (Кам’янець-Подільський)
Це романтичне найменування отримав відкритий 1973 року найвищий міст в Україні, що перетинає водну артерію Смотрич. Неофіційна назва такого об’єкту, дана йому місцевими мешканцями, – Чернівецький.
Висота його складає 70 м, а унікальність відповідного проекту полягає у використанні бісталевих конструкцій, які забезпечили даному об’єкту більш високу термостійкість.
Цей беззаперечно добротний та лаконічно оформлений місток у Кам’янці-Подільському загальною протяжністю 380 м служить для забезпечення автотранспортного руху і водночас обладнаний зручними тротуарами для пішоходів. Його утримує тільки дві бокові опори, віддалені одна від одної на 174 метри.
Міст Чотирьох Євангелістів (Закарпатська область)
Відзнаками такого місточку, що дивує не масштабністю й габаритами, а витонченістю, є розкішне дизайнерське оформлення, відповідне бароковому стилю.

Декором відповідної локації, що знаходиться на Закарпатті в пару графа Шенборна, є скульптурна композиція сакральної тематики. Зображує вона статуї чотирьох найвідоміших євангелістів – Луку, Іоанна, Матвія й Марка. На кожному з перил мосту встановлено по дві таких фігури, зображені в різних позах.
Знизу місток має три арочних отвори, через які прямує стрімкий потік. Оточує відповідну локацію надзвичайно мальовнича місцевість – природа неймовірної краси.
Північний (Київ)
Введена в експлуатацію дана пам’ятка архітектури була в 1976 року. Будували її впродовж п’яти років. До 2018 р. цей столичний міст носив назву Московського.
Його конструктивними особливостями є вантовий проліт 300-метрової протяжності та геометрія пілона у вигляді літери «Л». Ідея відповідної оригінальної концепції належить відомому архітектору Анатолію Добровольському.
Дана переправа, що сполучає правий берег Дніпра з таким районами мегаполіса як Троєщина, Райдужне та Воскресенка, є частиною Малої окружної дороги.
Тещин міст (Одеса)
Згадуючи унікальні мости в Україні, не можна залишити поза увагоюцей елегантний місток, зведений в столиці гумору в 60-х роках минулого століття.

Назва даного об’єкту пояснюється просто – звести його віддав розпорядження один із впливових чиновників міста того часу, що скоротити собі дорогу до будинку тещі. В Одесі тещин місточок є найвищим, при цьому він зроблений довгим та вузьким.
Розташовується така відома в місті локація, з якої відкривається красива панорама міста й порту, над яром, між Воронцовським палацом та містком поцілунків. Вона з’єднує Приморський бульвар із бульваром Жванецького.
Пішохідний (Ужгород)
Це улюблене місце романтичних прогулянок туристів та мешканців столиці Закарпаття, історія якого сягає ХІХ століття.
Відомо, що вже тоді такий місточок, який нині простирається між двома набережними, Студентською й Незалежною, – вже існував. Щоправда, тієї далекої пори він був дерев’яним.
За даними джерел, одного разу стрімка течія розмила цю недостатню міцну споруду. Після цього місток побудували заново, зробивши його металевим та придатним для руху транспорту.
А пішохідною та зведеною з каменю ця архітектурна конструкція, що вечорами дуже ефектно підсвічується, стала після Другої світової війни. Наразі відповідний місток вважається символом кохання. Згідно легенд, загадані на ньому бажання здійснюються.
Мости Преображенського (Запоріжжя)
Такий містків, побудованих через Дніпро, два. Вони ведуть з кожного берега річки до острова Хортиці.

Будували дані мости впродовж трьох років. Запущені в експлуатацію вони були в 1952 році. Своєю назву дана пам’ятка архітектури міста козацької слави зобов’язана архітектору Борису Преображенському.
Матеріалом для неї став залізобетон, доступніший від металу в тяжкий повоєнний час. Така переправа, що височіє на чотирьох аркових опорах, забезпечує рух автотранспорту, потягів та пішоходів.
Міст Закоханих (Київ)
Цей вузенький та затишний місточок веде від Міського саду до Хрещатого парку. Його знають як популярну фотозону та культове місце побачень киян.
Історія містка Закоханих доволі давня. Звели його в 1910 році за проектом Євгенія Патона. Первісно ця локація жодного романтичного змісту не мала – її функція була суто практичною.
Реконструкція даного містка відбулася в 1983 році. Його відновили, не порушуючи початкової дизайнерської концепції.
Зараз на цьому містку можна побачити сотні прикріплених замків. Їх залишають пари, які таким чином прагнуть зберегти своє кохання. Якщо вирити легенді, закохані, що пройдуть цим містком удвох, будуть разом до кінця життя.
Найбільші мости України – Висновок
У статті наведений далеко не повний перелік мостів України, вартих уваги допитливих мандрівників, естетів та претендентів на чудову фотосесію. Насправді такого роду архітектурних пам’яток в різних регіонах нашого краю набагато більше, і кожна з них має власну, неповторну історію.