Для людського організму сон є важливим елементом так як і вода, повітря та їжа. Турбуючись про нього можна підтримувати фізичний стан та психічне здоров’я у нормальному стані. Мозок, енергія, пам’ять своє злагоджене функціонування відновлює тоді, коли спить. Скільки треба спати для здорового сну, як налаштувати режим та важливість даного фізіологічного процесу для життя розглянемо далі у дописі.
Визначення та види
Сон – це стан організму людини, коли пригнічується свідомість та послаблюється взаємодія з оточуючим середовищем. Дане явище складається з 4-5 циклів, які послідовно замінюють один одного, тривалість кожного становить близько 90 хвилин і складається з двох фаз:
І. Повільний сон – розпочинається після засипання (повільний, глибокий) займає близько 80% усього процесу, під час нього розслаблюються м’язи, сповільнюється дихання, пульс, знижується обмін речовин та температура тіла.
- 1- ша фаза засинання
- 2 – поверхневий сон
- 3 – розпочинається глибокий сон
- 4 – власне глибокий сон
- 5 – швидка фаза
ІІ. Швидкий сон – через деякий час фізіологічний стан з повільного пришвидшується, робота внутрішніх органів починає активізуватись, посилюється робота серцево-судинної системи, обміну речовин, можна помітити скорочення мімічних м’язів, рухи очей, можлива поява сновидінь тощо.
Функції
Нині виділяють ряд універсальних функцій, які виконує сон, серед таких виділяють:
- покращення роботи головного мозку, імунної системи
- підтримка нормального тиску крові у судинах
- сприяє гармонійному та здоровому росту і розвитку
- покращує продуктивність, обмін речовин
- збільшує тривалість життя
- запобігає передчасному старінню
- сприяє краще сприймати інформацію, запам’ятовувати її
Сон і імунітет тісно пов’язані між собою, нормальний фізіологічний процес підвищує опірність організму до негативних факторів з навколишнього середовища.
Важливість сну
Вчені виділяють дане явище як незамінний елемент у житті кожної людини, без якого неможливо існувати. Нормальний фізіологічний процес необхідний для покращення якості життя, захисту фізичного та психічного здоров’я. Саме під час відпочинку вночі в організмі проходить чимало процесів, котрі підтримують здоровий ріст і розвиток та діяльність нашого мозку. За даними численних досліджень людський сон впливає на всі системи, тому недосипання або порушення сну можуть спровокувати виникнення захворювань серця, судин, ожиріння. Щоб зберегти якісне та гармонійне життя потрібно мати повноцінний глибокий сон.
Режим сну
Для людини дуже важливо мати та дотримуватись регулярного графіку, так як це впливає на загальний стан організму. Засинати і прокидатись потрібно в один і той же час, тривалість відпочинку вночі становить 7-8 годин. Лягати спати необхідно до 23:00. Відпочинок = гарний заряд енергії на цілий день.
Причини недосипання
У сучасному активному ритмі життя однією з головних проблем людства є недосип. Призводити до цього може не лише насичений розпорядок дня, але і порушення діяльності нервової системи, частою причиною є стреси (проблеми на роботі, хвороба, розлучення), виконання важкої фізичної та розумової праці. Порушення залежні від тривалості та якості нічного перепочинку. Розлади недосипання заважають нормальному емоційному, розумовому розвиненню. За даними досліджень близько 30% населення має подібну таку проблему, а зважаючи на теперішній період тривог, відсоток явно збільшується. Тому дуже важливо спати не менше 7 годин. Варто звертати увагу на температурний режим у приміщенні де проходить нічний відпочинок, відсутність світла, шуму, положення у ліжку, зручність та розмір самого ліжка. Всі ці чинники прямо чи частково впливають на міцність та глибину фізіологічного процесу.
Класифікація сонних порушень
- безсоння
- парасомнії
- зміна циркадного ритму
- розлади дихання та руху, що пов’язані безпосередньо із сном
Сон і здоров’я
При недостатності відпочинку вночі у людини знижуються захисні сили організму, можуть виникати хвороби серця, ризик яких зростає у майже 2.5 рази, ожиріння (саме вночі виділяється пептин, гормон, який здатний зберігати енергію, коли є порушення сну, то його вироблення сповільнюється та стає недостатнім і організм починає нарощувати запасний резерв за рахунок жирових відкладень). Знижується працездатність, порушується здатність уважно сприймати інформацію, зовнішність ( під час сну виробляється гормон мелатонін, який сприяє утворенню колагену – білку, який передує появі зморшок, живить, розгладжує шкіру обличчя, освіжає та регенерує, а при нестачі цей процес переривається і не дає потрібного ефекту).
Рекомендації для сну
- лягайте спати і прокидайтесь в один і той же час
- забезпечте спокійну атмосферу
- для більшого розслаблення вмикайте та слухайте медитації
- перед засинанням варто читати паперовий носій інформації аби не перевантажувати мозок та очі
- їжте за 2-3 години до сну
- добавляйте у свій денний графік фізичну активність, це сприятиме кращому засинанню
Цікаві факти про сон
- Вчені вважають, що сон в період 14:00-16:00 є корисним для здоров’я, відновлюється організм та покращуються творчі здібності.
- На землі існує близько 5% людей, яким достатньо спати протягом 4-х годин.
- Здригання тіла вночі називається “гіпнотичними ривками”.
- Найшвидше заснути можна у позі лежачи на животі, а найкорисніша поза на лівому боці.
- Без сну людина може прожити 10 днів.
- Сни сняться всім людям.
- У світі існує страх засинати, таке явище має назву “сомніофобія”.
- Близько ⅓ людського життя припадає на нічний відпочинок.
- Більше 2-х мільйонів людей у цілому світі страждає на безсоння.
Отже, з усього вище сказано можна зробити висновок, що дотримання здорового способу життя, графіку засинання є важливим та забезпечує міцний, якісний сон, який безпосередньо впливає на фізичний стан організму та здоров’я. Бережіть себе та будьте здорові!