Жоден водій не застрахований від прикрості, пов’язаної з пошкодженням шини, в результаті якого камера спускає, стаючи непридатною для їзди. Відповідна неприємність може бути зумовлена контактом покришки з цвяхом, склом або іншим гострим предметом на шосе, який пробиває гуму, чи потраплянням машини у велику вибоїну.
У даному випадку для продовження поїздки існує лише єдиний вихід – заміна пошкодженої шини запаскою.
Як змінити колесо на дорозі в такій ситуації по всім правилам, малодосвідченим автомобілістам докладно розповість подальший текст.
Загальні моменти та рекомендації
Сам по собі даний процес є нескладним і потребує мінімальних навичок і знань. Але як показує практика, водії-новачки нерідко, вирішуючи цю проблему, припускаються помилок.
Типовою є така поведінка автомобілістів-початківців, коли вони надто квапляться, хвилюються, через що їхні дії набувають небажаної хаотичності. У результаті виникає ризик механічних травм для транспортного засобу та фізичних, для самого водія.

Актуальні й корисні поради про те, як має відбуватися заміна колеса автомобіля, наводяться нижче.
1. Виконуватися така операція має на рівній поверхні. У противному випадку процес встановлення домкрату виявиться проблемним та незручним. До того ж, на нерівній поверхні не виключається вірогідність зіскакування домкрата.
2. Місце для встановлення запаски повинно являти собою тверду поверхню. Якщо поломка спіткала вас на ґрунтовій, порівняно м’якій дорозі, слід приступати до ремонту, попередньо встановивши домкрат, наприклад, на дощечку. Якщо цього не зробити, земля під вагою машини буде просідати, через що виникне ризик травмування рук майстра.
3. Щоб ситуація з пробиттям камери не застала вас зненацька, варто знати, які інструменти потрібні для зміни колеса і заздалегідь подбати про їх наявність в автомобільному багажнику. Перед поїздкою необхідно обов’язково перевірити, чи всі ці пристрої на місці. Таке обладнання включає балонний ключ, домкрат і саму накачану шину-запаску. Утім, комплектація деяких авто запаски не передбачає. Натомість вона включає спеціальний компресор із балоном ремонтної рідини.
4. Варто знати, що абсолютно в кожній марці й моделі автомашини наявні спеціальні зони, куди слід встановлювати штатний домкрат. Розташовуються відповідні місця з обох боків транспортного засобу знизу порогів у його задній та передній частині.
5. Автолюбителям, які достеменно не знають, як поміняти шину самостійно, варто взяти до уваги один важливий аспект. Перш ніж лізти під свого «залізного коня», необхідно перестрахуватися. Йдеться про попереднє затягнення ручника та підкладання під колесо блокуючого мимовільний рух відкоту (можна скористатися каменем або цеглиною). Рекомендується також підкласти зняту шину під ходову частину автівки. Вона зупинить рух машини, якщо остання все-таки «зірветься». А завбачливий ремонтник точно не отримає в такому випадку поранень.
6. Після встановлення домкрату підіймати авто зразу не слід. Спершу треба позривати болти, роблячи це акуратно й обережно. Для виконання такої опції використовують балонний ключ. Демонтаж болтів, який включає самостійна заміна колеса без допомоги, здійснюється по черзі. Тільки після цього автомобіль підіймають.
7. Типовими ознаками проколу, пробиття камери в авто є різке уповільнення руху машини. У даному випадку кермо автівки стає складно утримувати, а сам автомобіль неухильно ведеться вбік.
Бувають випадки, коли спущену шину автовласник виявляє не в дорозі, а в гаражі. У цих умовах заміна пошкодженого елемента машини не є екстреною. Якщо обставини склалися саме так, доцільно використати спеціальну технічну рідину – так зване графічне мастило.

Таким складом намащують маточину в ділянці, де вона притиснута до диска. Даний попереджувальний захід не дозволить надалі, коли колесо потребуватиме заміни, прилипнути колісному диску до ходової частини.
Покрокова інструкція заміни колеса
Відповідний процес, що займає у досвідчених автомобілістів буквально декілька хвилин, передбачає дотримання наступного алгоритму дій.

- Машину припарковують на узбіччі. Якщо місцем поломки став автобан, після зупинки авто обов’язково встановлюють аварійний знак та вмикають світлову аварійну сигналізацію.
- Дістають із багажника необхідний інструментарій. Мається на увазі штатний домкрат та ключ або комплект ключів для виконання необхідних демонтажно-монтажних робіт.
- Автівку з механічною коробкою передач ставлять «на передачу», а якщо вона комплектується автоматичною КПП – в позицію «паркінг».
- Перед підйомом транспортного засобу встановлюють спеціальні пристрої-відкоти. Варто знати, що потрібно для заміни колеса попередньо зафіксувати авто, щоб воно не з’їхало вперед або назад, доки ремонтна робота триває. Якщо даний аспект ігнорувати, ходова частина в результаті мимовільного пересування автомобіля може зазнати пошкоджень. У разі проколу шини коло водія відкоти встановлюються під заднє колесо, а якщо пошкоджена шина ззаду – під переднє.
- Домкрат підводиться під днище машини на спеціальні балки. До початку підйому кузова слід зняти ковпак та балонним ключем ослабити болти. Іноді відповідна опція вимагає докладання значних фізичних зусиль. Цей аспект варто врахувати водіям жіночої статі, які що робити, якщо пробило колесо, часто знають лише теоретично.
- Піднімається потрібний бік кузова автомашини до того моменту, доки колесо не «зависатиме» в повітрі.
- Передостання стадія заміни шини – остаточне викручування болтів та зняття пошкодженого, проколотого колеса.
- Після встановлення нової, технічно справної шини кріпильні елементи акуратно й міцно прикручують до упора.
- Професіонали радять затягувати болти не підряд, а в діагональному порядку (хрест-навхрест). У відповідному випадку фіксація ободу стане рівномірною.
- Завершальний етап ремонту – опущення автомобіля й остаточне затягнення болтів.
Доцільно після завершення всіх цих дій перевірити в запасці тиск. Для виконання даної опції в авто має бути спеціальний вимірювальний пристрій – компресор.
Після цього машина стає знову придатною до їзди, до пересування. Необхідно, щоб тиск у всіх автомобільних колесах був однаковим.

Насамкінець не забудьте скласти всі інструменти на своє місце, до багажника, а ще прибрати брусок чи камінь з-під колеса.
Водіям-новачкам доцільно проконсультуватися про те, як замінити колесо в авто, на СТО, у спеціальних авторемонтних майстернях та сервісних центрах.
Звернення до відповідних служб автосервісу є єдиним реальним виходом і тоді, коли у автомобіліста з собою потрібного для ремонту приладдя й інструментарію немає. Щоправда, в такому прикрому випадку можна спробувати звернутися за допомогою до водіїв, які проїздять повз.
Що робити у випадку відсутності запаски?
У стаціонарній комплектації всіх автівок, що випускалися давно й у недалекому минулому, така додаткова шина була завжди наявна. Проте машини, що сходять із конвеєрів профільних автозаводів зараз, часто поставляються покупцю без повноцінного запасного колеса.

Замість нього автовласникам пропонується так звана «докатка» чи, як її ще називають автомобілісти, «доїздка» – більш компактний аналог шини. Він повноцінній експлуатації не підлягає, а використовується для того щоб дістатися до шиномонажної майстерні, СТО чи іншого автосервісу. Вважається, що спеціалісти даного закладу зможуть полагодити пошкоджене колесо, усунути наслідки пробиття й відновити працездатність авто.
Ще один спосіб рішення проблеми проколу шин авто, яке іноді пропонує виробник такого транспортного засобу, – оснащення автомобіля так званим «ремкомплектом». Відповідне обладнання включає насос та спеціальний засіб-герметик, що закачується в шину у випадку її невеликого пробиття й дає можливість дістатися до автомобільної майстерні. Але якщо пробоїна значна, таке приладдя, на жаль, зарадити не зможе.
У будь-якому випадку знання як зняти колесо правильно та як поставити запаску є вкрай бажаним для автолюбителя, навіть на початку його водійської кар’єри.