Практично будь-які операції які проводять з нерухомістю, купівля-продаж, договір дарування окрім вступу у спадок підлягають оподаткуванню. У державному податковому кодексі закон про податок на нерухомість №3050, де все ретельно описано та зазначено.
В даній статті ми пояснимо який податок на нерухомість існує в України при угодах з комерційними та приватними об’єктами, а також розповімо про цікавий збір державою за розкіш.
Скільки платити податок на нерухомість при купівлі або продажі?
Продаж квартири чи будинку звичайна справа для багатьох людей. Хтось продає через зміни міста проживання, іншим потрібні гроші або розмін існуючої нерухомості. Не зважаючи на ситуацію податки треба сплачувати завжди. Виділимо основні два податки, які залежать від вартості нерухомого житлового майна.
- Військовий збір, який складає 1.5 відсотка.
- 1 % до пенсійного фонду.
![Скільки платити податок на нерухомість при купівлі або продажі?](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/12/skilki-platiti-podatku.jpg)
Саме ці податки передбачені українським законодавством, а ще додають ПДФО, але тут є декілька нюансів, а саме:
- Якщо об’єкт у власності понад трьох років, та за поточний рік це перша угода, то такий податок не сплачується.
- Коли будинок чи квартира у власності менше трьох років, то ставка ПДФО вже буде складати 5%.
- У поточному році продаж одним власником другого об’єкта, навіть при володінні більше 3 років теж складатиме 5%, а всі подальші продажі вже будуть 18%.
Зверніть увагу, що коли нерухомість перейшла у спадок ПДФО не стягується і тут неважливо кількість часу володіння.
Хто платить податок на нерухомість?
Згідно закону такі податки накладають на продавця, адже він вважається виграшною стороною тому, що отримала прибуток. Але на практиці буває по різному. Часто обидві сторони складають угоду, де можуть розділити такі витрати між собою, чи продавець бере їх повністю на себе. Такий договір складається у нотаріуса та завіряється.
Повідомити податкову інспекцію треба до 30 квітня наступного року після продажу нерухомості, а сплатити до 15 липня поточного року, коли буде подана декларація.
Договори дарування та оренда
Один з найпопулярніших варіантів передачі житлового майна серед родичів, тому також багато людей хочуть знати як дізнатись податок на нерухомість при таких угодах.
Якщо родичі першого чи другого ступеня, а це діти, батьки, браття, сестри, чоловік й дружина то податкова ставка складає 0. Оплатити треба тільки послуги нотаріуса для реєстрації та завірення договору. А при випадку передачі таким чином третім особам або взагалі стороннім людям необхідно внести 1.5 відсотки військового збору та 5% ПДФО.
![Договори дарування та оренда](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/12/dogovir-daruvania.jpg)
Важливо пам’ятати, що ставка ПДФО залежить від мінімальної заробітної плати на поточний час. У 2024 році вона складає 1440 гривень, 18%. Розраховуємо 5 % ця сума складає 400 гривень.
Здача квартири в оренду без сплати податків є правопорушенням. Згідно зі статтею 212 КК України, за це передбачено штраф від 51 до 85 тисяч гривень. Якщо ви офіційно здаєте квартиру, то повинні платити податок. Розмір податку складається з 18% ПДФО і 1,5% військового збору.
Якщо не платити податок на нерухомість, то що може статись?
Це дуже важливе питання й для людини дуже ризиковано ухилятись від таких виплат. Невиконання податкових зобов’язань при продажу нерухомості може привести до серйозних юридичних наслідків. Відповідні інстанції можуть застосувати штрафні санкції та нарахувати пеню за кожен день прострочення сплати податків. У разі серйозних порушень можливе відкриття кримінальних справ за ухилення від сплати.
Податки на розкіш
Дуже цікаве нововведення про яке зараз детально все пояснимо, а коли ввели податок на нерухомість за даний вид? Закон був прийнятий ще у 2014 році. Ця ставка дорівнює 1.5 відсотка від мінімальної заробітної плати в Україні, та не може перевищувати цей показник за один квадратний метр.
![Податки на розкіш](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/12/podatok-na-rozkish.jpg)
Але в тому як нараховується податок на нерухомість за розкіш є один нюанс. Сума фіксується тільки на перше січня поточного року. Зробимо приклад.
Звітним періодом вважається попередній рік. Зараз 2024, а податок розраховується на 01.01.2023 року, коли мінімальна платня складала 6700 грн. А 01.01.2024 року вона стала 8000 гривень, тобто у 2025 році за весь 2024 рік треба сплачувати буде 120 грн за один метр квадратний, а у 24 ще діє 100 грн 50 копійок.
Кому треба платити податок на нерухомість на розкіш?
Відповідь очевидна всім власникам майна, яке підлягає під цей закон.
Яка площа нерухомості оподатковується?
Це, мабуть, одне з головних питань, яке цікавить усіх! Тепер про все детально та поетапно й також наведемо приклади варіантів розрахунку.
Податок не сплачується, коли площа квартири не перевищує 60 квадратних метрів, а житлового будинку 120!
![Яка площа нерухомості оподатковується?](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/12/yaka-plosha-opadotkovuetsa.jpg)
В нашій країні багато квартир, як двокімнатних площею 65-70 кв. метрів або трьох кімнатних 68-80, а власникам не приходить повідомлення про сплату. Чому так? Тут все залежить від кількості власників. Наприклад, квартира на 73 квадрати житлової площі має двох власників (частка матері – 30 кв.м, а доньки 43). Саме тому питання як не платити податок на нерухомість відпадає саме собою.
А ось у разі володіння частинами долі у декількох квартирах тут вже треба все прораховувати. Приклад: 40 кв.м один об’єкт та 25 інший, 40+25=65. Тобто власнику треба заплатити за зайві 5 квадратних метрів.
Теж саме стосується й повного володіння. Є дві квартири, одна площею 25, а інша 54. 79-60=19, за ці метри й платимо. Розрахунок такий же і у приватних будинках, тільки тут треба відштовхуватись від площі 120 квадратів на одного власника.
Як перевірити податок на нерухомість людям, які мають будинок та квартиру?
Згідно законодавства в такому випадку гранична площа складає 180 метрів квадратних.
Наприклад, одна квартира площею 30, друга – 40, а будинок 90 кв.м. Загально отримаємо 160 та в такому разі податок теж не сплачуємо. Тепер ви знаєте скільки платити податок на нерухомість за розкіш та його вартість.
Хто не повинен сплачувати податок на нерухомість?
Зараз під час воєнного стану багато хто замислюється чи потрібно платити податок на нерухоме майно у цей час? Давайте виділимо категорії, які не підлягають такому оподаткуванню:
![Хто не повинен сплачувати податок на нерухомість?](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/12/hto-nepovinen-splachuvati.jpg)
- Такі податки не поширюються на навчальні заклади та релігійні організації.
- Багатодітні сім’ї, де три чи понад дітей.
- Родини які всиновили та виховують дітей сиріт чи дбають про людей з інвалідністю.
- Учасники бойових дій.
- Нерухомість розташована в зонах ведення бойових дій або на тимчасово окупованій території. Також чиє житло зруйновано або сильно пошкоджено в результаті війни.
- Нежитлове майно у якому господарюють малий та середній бізнес.
- Державні та комунальні заклади.
- Дитячі будинки та гуртожитки.
- Об’єкти, які утримають за рахунок державного бюджету.
- Цехи, склади та інші споруди для промисловості та виробництва.
- Будівля та споруди для ведення сільськогосподарської діяльності.
Важливо! Коли площа квартири перевищує 300 кв.м, а будинку 500, то додатково необхідно власнику сплатити ще 25000 гривень окрім загального податку.
Хто нараховує податок на нерухоме майно? Згідно законодавства України – це Державна податкова інспекція на підставі документів права власності.
Як платити податок на нерухомість?
Також доречно знати як же ж сплачується даний вид податків. Зокрема фізичними особами. Є декілька засобів:
- Кабінет платників податку або на сайті податкової.
- За допомогою різних платіжних банківських платформ.
- Особисто у банку чи на пошті.
Всю детальну інформацію можна вточнити відкривши закон податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, де зазначаються всі умови та виключення.
Тепер ви знаєте як нараховується податок на нерухомість засоби його сплати та варіації розрахунку. Всі відрахування йдуть до місцевого бюджету, а коли людина не платить, то вводяться штрафні санкції. При затримці на 30 днів додається 10% від боргу, а після 20 відсотків.