У християнському календарі чимало особливих дат. Якщо спитати пересічну людину в Україні про це, то вона без проблем назве мінімум декілька великих релігійних свят, включаючи Різдво Христове, Покрову Пресвятої Богородиці, Водохреща, Великдень тощо. При цьому вона, швидше за все, буде знати не тільки дату, а й певні традиції та обряди, котрі стосуються цього свята. Особливо це актуально у випадку з представниками старшого покоління. Молодь до цього у більшості випадків ставиться не дуже зацікавлено, хоча є й виключення. Є й такі свята, про які всі чули, але мало хто знає їх значення, коли саме це свято, чим потрібно займатися в цей день чи навпаки, чого робити не слід і так ділі. Гарним прикладом є Чистий четвер традиції – без перебільшення особливий день у християнському календарі. Він завжди припадає на четвер перед Великоднем.
Таким чином, щоб дізнатися точну дату, потрібно знайти, коли святкується Великдень у конкретному році. З назви зрозуміло, що мова йде про очищення. Це не лише про тіло, а й про душу. Саме цьому й присвячений цей день, але є нюанси та тонкощі, котрі відомі не всім, наприклад, що значить Чистий четвер, яка його історія, чим треба займатися в це свято. Про це далі й пропонуємо поговорити більш детально.
Історія Чистого четверга
Суть свята полягає в очищенні душі та тіла перед головними подіями Великодня. Річ у тім, що під час Таємної вечері, на якій Ісус зібрав своїх учнів, він омивав їм ноги. Це символізувало смирення. Також такий жест закликав до очищення за допомогою води від гріхів. Людина має бути чистою не тільки тілом, а й духовно. Вважається, що як раз з того часу й пішла традиція омивання тіла, яка несе в собі набагато більше сенсу, ніж просто очищення від бруду. Це перетворилося на обряд, котрий символізує прощення, покаяння та смиренність.

Зверніть увагу, відзначається цей день не лише у православних християн. Про нього знають і католики. При цьому саме в православній традиції він займає особливе місце. Враховуючи, що в переважній більшості українці є православними християнами, коли Чистий четвер знають майже всі сім′ї. По суті, він є підготовкою до зустрічі Великодня, а це в свою чергу найважливіше християнське свято. Якщо вам завжди було цікаво, чому четвер називають Чистим, то ви вже напевно зрозуміли, що назва походить від очищення – як тіла, так і душі.
Традиції та обряди Чистого четверга
Що потрібно зробити в Чистий четвер?
Варто почати з того, що, згідно з народними повір’ями, цей день присвячений не лише очищенню тіла. Багато хто сприймає його саме так, але все зовсім не так просто. Це просто купання, прийняття душу і все? Запевняємо, що ні. Давайте розповімо все по черзі.
- Купання в цей день справді є важливим та навіть обов’язковим. Багато людей вірить, що вода в цей день має особливі очищувальні та цілющі властивості. Таким чином вона дозволяє не лише змити гріхи, а й покращити здоров’я та самопочуття. Це особливо важливо робити, якщо є якісь хвороби, а в наш час вони є майже у кожної людини. Погодьтеся, що знайти когось здорового на всі сто відсотків досить складно. Коли потрібно купатися в Чистий четвер? Віряни намагаються вставати до сходу сонця. Саме вночі чи під ранок вода має найбільшу цілющу силу.

- Важливо також зайнятися прибиранням дому. При цьому треба, щоб це було саме генеральне прибирання. Сміття чи безладу в будинку бути не повинно. Пропилососьте, вимийте підлогу, приберіть пил, провітріть кімнати – це те, що треба зробити обов’язково.
- Треба приділити увагу й білизні. Займіться пранням, якщо є брудний одяг чи постільна білизна. Знову ж таки все готується до Великодня. Одяг не повинен бути брудним, щоб у неділю людина виглядала акуратно та доглянуто.
- Дозволено вже зайнятися й підготовкою до Великодня в кулінарному плані. Господині можуть почати випікати паски, фарбувати яйця та готувати інші святкові страви. Це все можливо зробити й у суботу, але дехто віддає перевагу тому, щоб зробити це завчасно.
- Особливої уваги заслуговує тема молитов. В цей день віряни намагаються відвідати храм. Там можна помолитися і по можливості сповідатися. Молитви на Чистий четвер читаються за здоров’я, мир у сім’ї та прощення гріхів. В цей день вони дуже сильні та дієві.
Таким чином, якщо підсумувати, то треба встати до світанку, покупатися чи прийняти душ, прибрати в домі та випрати білизну, помолитися вдома чи в храмі, а також є можливість приступити до приготування великодніх страв.
Що не можна робити у Чистий четвер?
Якщо говорити про заборони у Чистий четвер, то це теж досить цікава тема, адже нерідко можуть виникати не лише питання, а й спори з приводу цього.

- Перш за все не можна сваритися, говорити погані слова та бажати комусь чогось поганого. Всі конфлікти потрібно вирішувати мирно, уникати образ і грубих слів. Коротше кажучи, ваші помисли та рот теж повинні бути «без бруду».
- Говорять, що краще утриматися від позичання як грошей, так і чогось іншого. Це може призвести до фінансових проблем протягом року. Саме тому, щоб не накликати на свій дім біди, краще цього не робити.
- Наступна заборона стосується фізичної праці на землі. Мова йде про те, щоб нічого не робити на городі чи в саду.
- Також намагайтеся не смітити. Наприклад, не рекомендується залишати брудний посуд.
Коротше кажучи, ви повинні поводитися стримано, не смітити, придушувати свої негативні емоції, уникати злих думок і недоброзичливості. Крім того, ви не повинні працювати на подвір’ї чи в саду або створювати безлад вдома.
Підіб’ємо підсумки сказаного вище
Це свято справді захоплює своєю глибиною. Шкода, що багато людей, особливо молодь, сьогодні про нього забувають. Нове покоління часто ще не замислюється над такими традиціями, тому саме батьки мають розповідати дітям про їх важливість. Чистий четвер цього року вже минув, а в 2025-му припаде на 17 квітня. Тепер ви знаєте, які обряди виконати, а від чого слід утриматися. Дотримання чистоти в собі, своєму домі, своїх думках і душі – це не лише добра порада для свята, але й корисний щоденний принцип, що здатен позитивно змінити життя.