Чернігівщина є мальовничим та гостинним краєм з древньою історією. Кожен райцентр у цій області північної України має свої принадні для мандрівників визначні місця – Прилуки, що існують близько десяти століть, не є виключенням.
Про сакральні споруди та інші пам’ятки, а також історично-культурні й відпочинкові зони відповідного колоритного міста та підпорядкованого йому району йдеться далі.
Прилуцькі храми
1. Спасо-Преображенський собор
Однією з візитівок Прилук вважається білокам’яний Спасо-Преображенський собор (вул. Шевченка, 1), зведений спільними зусиллями містян на початку XVIII століття.
Дана церква з п’ятьма куполами демонструє стиль українського бароко. Відомо, що в 1845 році святиню відвідав Тарас Шевченко. Кобзар настільки був вражений її величчю, що написав картину із зображенням цієї церкви. За часів радянщини храм зазнав репресій, майно його було розграбоване.
Після здобуття Україною Незалежності Спасо-Преображенський храм був повернутий вірянам. Нині він є діючою православною церквою. Від міських вокзалів цей об’єкт сакральної архітектури знаходиться в пішій доступності.
2. Іванівська церква
Інший місцевий храм, що подивитись (Прилуки) можна на вул. Київській, 146, – Іванівська церква або Церква Іоанна Предтечі. Побудована вона була 1865 року. На той час дана територія місту не належала – на ній розташовувалося село Квашенці.
Первісно будівля Іванівської церкви була виконана в парафіяльному стилі. А в 1910 її архітектура зазнала змін, у результаті яких дзвіницю з основним фасадом з’єднали. В епоху СРСР приміщення сплюндрованого храму використовувалося як складські та цехові.
Богослужіння в церкві були відновлені лише в 1996 року після її масштабної реконструкції, що повернула святині початковий вигляд.
3. Стрітенська церква
На вулиці Галаганівській, 39 височіє ще один цікавий з точки зору архітектури храм – Стрітенська церква. Її дизайн є нехарактерним для православний святинь – будівля вирізняється двосхилим дахом, декором фасаду із цегли та відсутністю центрального купола. Будівництво цього храму, що увічнив пам’ять про вбитого імператора Олександра ІІ, тривало в 1883-1889 роках.
За часів свого існування дана культова споруда використовувалася як музей. Зараз цей храм відкритий для вірян, хоча в ньому ще тривають відновлювальні роботи.
4. Трьохсвятительська церква
А на вулиці Петропавлівській, 26 можна побачити Трьохсвятительську церкву. Цю святиню варто включити в найпопулярніші місця для туристів (Прилуки) та фотозони цього містечка. Виглядає даний храмовий комплекс, виконаний в яскравій біло-блакитній гамі, просто розкішно. Стіни його дерев’яного фасаду декоровані – розмальовані вишуканими фресками, а вхід прикрашають муровані арки. Розташовується ця святиня в міському мікрорайоні Кустівці.
А в історичному середмісті, на майдані Іоасафа Бєлгородського, височіє Миколаївська церква-дзвіниця. Вона є поєднанням трьох архітектурних стилів – бароко, класицизму та ампіру.
Архітектурні та скульптурні пам’ятки
1. Будинок-замок Шкуратова
До таких об’єктів варто віднести будинок-замок Шкуратова – просвітителя та статського радника. Виконаний цей маєток, що на вулиці Миколи Гоголя, 16, у стилі модерн. Наразі він потребує термінової реставрації – за більш ніж сотню літ свого існування відповідна споруда почала руйнуватися.
Але навіть у такому, далеко тне найкращому стані вона вражає своїм романтичним виглядом та баштою, увінчаною шпилем.
2. Прилуцька фортеця
Допитливим мандрівникам, які хочуть дізнатися, що цікавого є в Прилуках, можна порадити відвідати міську фортецю (вул. Костянтинівська, 138). Знаходиться ця локація в дальньому кільці центрального міського парку.
Відомо, що даний форт зводився в XVII столітті під керівництвом князя Вишневецького. Наразі колишня твердиня зазнала суттєвої руйнації. Зберегтися до нашого часу вдалося тільки будинку полкової скарбниці та решткам земляних валів.
3. Полкова скарбниця
Побачити найдавнішу літописну пам’ятку Прилук, Полкову скарбницю, можна на вул. Галаганівській, 16. Її фасад має прямокутну форму та відрізняться вишуканим декором пілястрів. Торці цієї будівлі, товщина стін якої сягає 1 м, оздоблені орнаментами в стилі бароко.
Поруч із руїнами фортечного комплексу знаходиться монументальна скульптура – пам’ятник Володимиру Мономаху, що є одним із символів міста, та могила невідомого козака.
Окрасою центрального майдану стала скульптура, яка зображує видатного уродженця міста – актора Миколу Яковченка.
Ще один незвичайний монумент Прилук – зображення літака радіоелектронної боротьби ТУ-16П. Установлений він на колишній військовій авіабазі міста в 2010 році.
Історично-культурні заклади в м.Прилуки
1. Прилуцький краєзнавчий музей
Гордістю містечка вважається Прилуцький краєзнавчий музей імені В.І. Маслова (вул. Київська, 277, тел. +380 (4637) 3-12-48). Працює він щодня, крім понеділка, з 8.00 до 17.00.
Експозиція закладу розташовується в п’яти залах. Кожен із яких висвітлює певну епоху – прадавні часи, період козацтва, розповідає по буремні події минулого століття й сьогодення та знайомить із роллю міста в житті Тараса Шевченка, який неодноразово бував у ньому.
Вартість квитка для дорослого сюди складає 40 гривень для дитини – 20 гривень. Екскурсія обійдеться повнолітнім відвідувачам у 200 гривень, а школярам – у 100 гривень. Це інституція, куди піти з дітьми (Прилуки) можна задля відвідування так званого дитячого простору – вартість становить 10 гривень з дитини.
2. Театр Бродського
Можна завітати до міському будинку культури – Театру Бродського (вул. Переяславська, 28, тел. +380 4637 30 432). Його споруда, ініціаторами будівництва якої були міщанин Бродський та власник цегельного заводу Штонда, представляє архітектурну цінність.
Зараз на сцені БК відбуваються виступи самодіяльного театру «Рампа» та аматорських колективів з різних куточків країни, що приїздять сюди під час театральних фестивалів.
3. Музей Олега Кошового
На вул. Київській, 255 знаходиться музей Олега Кошового – молодогвардійця, дитячі роки якого пройшли в Прилуках, у цьому будинку. З 1992 року цей заклад має статус філії міського краєзнавчого музею. У ньому експонуються особисті речі Олега, а також матеріали про містян-учасників Другої світової війни та воїнів-афганців. Графік роботи музею – з 9.00 до 17.00, вихідний середа. Контактний номер – +38(04637)3-22-15.
Зони відпочинку
У містечку є кілька затишних парків. Серед них найпопулярнішим є центральний – його завсідники відзначають чистоту та комфортність цієї локації з затишними алеями та лавочками для відвідувачів.
Знайти Центральний парк, де погуляти в Прилуках приємно о будь-якій порі року, можна на вулиці Київській. Його зелена територія стикається також її вулицями Вокзальною, Переяславською та Незалежності.
На вул. Пирятинській, 14-а відвідувачів, бажаючих переглянути на широкому екрані фільми, чекає розважальний комплекс «Городок» (тел.+38 (063) 340-33-44). Малята тут можуть також провести час у захоплюючому казковому містечку чи скористатися ігровими автоматами, що подарують віртуальні подорожі на мотоциклі, можливість участі в геймерських перегонах тощо. А дорослі гості «Городку» можуть пограти в боулінг. Працює цей комплекс, в якому також є різні веселі атракціони, щодня з 11.00 до 22.00.
На вул. В’ячеслава Чорновола, 80 розташований культурно-освітній Центр творчості дітей та юнацтва (+38 (04637) 3-41-77). Відкритий цей заклад щодня з 9.00 до 20.00.
У любителів солоденького здобула популярність місцева кав’ярня-кондитерська «Ласуня» (вул. Вокзальна, 35, тел. +38 (066) 755-82-04. Графік її роботи – 10.00-20.00 в холодну пору року, а влітку – до 22.00. Окрім гарячих страв та вишуканих авторських десертів власного виробництва, тут на наймолодших гостей чекає дитячий ігровий майданчик.
Ще один топовий кафетерій Прилук розташований на вул. Гімназичній, 45-а. Називається таке кафе «Катруся». Зателефонувати до нього можна за номером +38 (095) 407-94-96.
Визначні місця Прилуцького району
1. Густиня
Справжня перлина сакральної архітектури знаходиться в селі Густиня. У цьому малесенькому населеному пункті, в якому зараз проживає всього півтори сотні мешканців, височіє колишній козацький монастир. Ця святиня з бароковою брамою оспівана в древніх літописах. Її змалював навіть Тарас Шевченко.
Нині монастирський комплекс включає кілька величних храмів, збудованих упродовж XVII-ХІХ століть.
2. Білорічиця
У селі Білорічиця є власні пам’ятники архітектури, зокрема, флігель садиби Рахманінових, зведений 1868 року, та Свято-Миколаївський храм.
3. Полонки
А в Полонках, що також на Прилуччині, погляд приковує яскравий взірець козацького бароко- Михайлівський храм, зведений сином священика, Олександром Шилом. Точну дату забудови цієї церкви історія замовчує – одні фахівці називають 1660 рік, інші – 1720-й.
Дістатися до села Полонки можна автошляхом, що веде з райцентру до Пирятина або до Линовиці.
4. Ладан
Родзинками маленького містечка Ладан є старовинний козацький монастир на території колишнього підприємства пожежного машинобудування та Покровський собор – храм із білими стінами, синіми, що зливаються з небом, куполами та золотавими хрестами на них.
Інші локації, які варто відвідати в Прилуцькому районі небайдужим до старовинної архітектури та красот природи мандрівникам, – національний історико-культурний заповідник «Качанівка» та дендропарк «Тростянець».
У селищі Іржавець до речі знаходиться музей-садиба видатного композитора Л.М. Ревуцького з фондом у понад 1,5 тисячі оригінальних експонатів. Відкрили цей заклад 1989 року на честь столітнього ювілею митця.
Підпорядкований Прилукам район уподобали не лише поціновувачі історично-культурної спадщини, але й фанати активного відпочинку. Вони беруть участь у перегонах на човнах, плотах, квадроциклах та різноманітних військово-спортивних змаганнях, що проводяться тут регулярно.