Щоб отримати нові позитивні враження та відпочити від гамору мегаполісу, мешканцям столиці й передмістя Києва на обов’язково їхати далеко. На території області є чимало колоритних містечок, в яких можна приємно провести вихідні чи вікенд, знайомлячись з їх історичними, архітектурними, природними пам’ятками та зонами для релаксу.
Ця стаття розповість про визначні місця Сквира – населеного пункту, що зараз відноситься до Білоцерківського району та віддалений від обласного центру приблизно на 75 км. За останніми даними в ньому мешкає близько 15 тисяч осіб.
Сторінки історії
Сквира вперше згадується в літописних джерелах у 1390 році як фортечне поселення, оточене земляними валами. Того часу на його території знаходився великий замок феодалів, військовий гарнізон, млини зі складськими приміщеннями та декілька господарський подвір’їв.

Як і іншим поселенням даного регіону, цьому містечку вдалося пережити наприкінці XV століття руйнацію в результаті нападу кримських татар.
З 1569 року воно було частиною Речі Посполитої, а в 1616-му – здобуло магдебурзьке право та потрапило під управління магістрату. Пізніше цей населений пункт, мешканці якого займалися переважно ремісництвом та торгівлею, став відноситися до російської імперії.
До початку більшовицької інтервенції містечко перебувало в складі УНР. За часів комуністичного режиму його мешканці пережили примусову колективізацію та злочинний голодомор, а під час Другої світової війни – окупацію фашистськими військами. Свідками цієї епохи є старовинні будівлі, що подивитись Сквира пропонує своїм гостям.
За роки Незалежності місто оновилося. Зараз у ньому працює декілька підприємств та наявна розвинена інфраструктура.
Пам’ятки архітектури
Загалом містечко налічує понад 10 історичних споруд, зведених у ХІХ столітті та на початку ХХ століття. Деякі з них використовуються і зараз як житлові будинки, інші є різними установами історичної, культурної та релігійної специфіки.
Перелік та стислий огляд найцікавіших із даних об’єктів центру Сквирської громади наводиться нижче.
Костел святого Іоана Непомуцького
Цю сакральну споруду варто оглянути тим, хто приїхав подивитися пов’язані з історією міста цікаві місця Сквири. Будівництво даної святині було завершене в 1885 році. Храм демонструє лаконічний архітектурний стиль класицизм. Він виконаний із цегли та має високим кам’яний підмурок.

Відомо, що на початку минулого століття в приміщенні відповідного костелу був орган, один із найкращий у Європі. Колись на цій споруді височів купол, були симетричні башти-дзвіниці, а її інтер’єри прикрашали розписи. Усе це було знищено після приходу більшовицької влади.
Сама будівля була пристосована під заводське приміщення. На території підприємства вона перебуває й понині, проте з початку 2010-х-років цей недіючий храм має статус архітектурної пам’ятки місцевого значення.
Сквирська чоловіча гімназія
Автором відповідного проєкту є український архітектор Олександр Кобелєв. Цей фахівець також розробляв споруди Комерційного вишу в столиці та Київського держбанку.

Будівля старої гімназії, що подивитись (Сквира) можна на вулиці Незалежності, 63, понині є навчальним закладом. У ній розташовується міський Академічний ліцей. Зведена вона була в 1909 році. Даний об’єкт привертає увагу величним фасадом Г-подібної форми, видовженими арковими вікнами та куполом, що надає йому особливої харизми.
За часів російської імперії Сквирська гімназія для хлопчиків, очолювана спочатку Іваном Росоптовським, а потім Іваном Григоровичем, мала статус елітної освітньої установи з найкращими приміщеннями.
Будинок колишньої земської управи
Ще одна будівля з понад столітньою історією, що виросла в місті в 1911 році. Наразі вона знаходиться від охороною держави як історичний пам’ятник. А приміщення цього об’єкту використовуються фабрикою, що виробляє трикотажні вироби.

Якщо вас цікавлять місця для туристів у Сквирі, які демонструють старовинне зодчество, обов’язково огляньте відповідну будівлю. Виконана вона у псевдоросійському стилі модерн, а збудована була компаніє Громова. Адреса цієї локації – вулиця Володарського, 8.
Інші пам’ятки старовинної архітектури місцевого значення, наявні на території міста – це в’язниця на вулиці Максима Рильського, 65, маєток Бабаєва на цій же вулиці (б. 32), в також житлові будинки на Київській, 1 та Соборній, 11 і 13.
Музеї
Містечко має три музейних заклади. Усі вони історично-краєзнавчої специфіки. Дві з таких культурних установ діють при освітніх інституціях, а одна є самостійною.
Сквирський народний краєзнавчий музей
Локація на вул. Карла Болсуновського, 70, куди Сходити в Сквирі варто поціновувачам археологічних колекцій, предметів побуту мешканців регіону XV-XX століть, художніх полотен та виставок на військову тематику.

Зібрання цього музею-галереї загалом налічує понад 3600 експонатів різних часових епох. Багато з них були виявлені археологами під час розкопок в околицях міста.
Графік роботи даного закладу – з понеділка по четвер з 9.00 до 18.00. У п’ятницю він працює з 9.00 до 16.45, а в суботу на неділю зачинений.
Уточнити ціну квитків та екскурсійного обслуговування можна за телефоном +380 67 276 1440.
Музей краєзнавства Сквирської ЗОШ №2
Його адреса – проспект Володарського, 2. Даний заклад експонує старовинні речі, зокрема, знаряддя праці, предмети вбрання та вироби народних умільців, виготовлені здебільшого в першій половині минулого століття.
Вони формують уявлення про спосіб життя, ремесла, традиції, домашнє начиння та одяг мешканців північної Київщини в ці часи. Домовлятися про відвідування цих виставок слід завчасно за контактним номером +38 04568 514 88.
Музей історії Сквирського ліцею
Він розташований на Незалежності, 63, в приміщенні колишньої чоловічої гімназії, яка вже згадувалася вище.
Відповідна експозиція розповідає про історію закладу від 1909 року на нашого часу. За цей період відповідна освітня установа змінювала свій статус 7 разів. Після 1919 року вона стала трудовою школою імені Франка, пізніше – «зразковою» середньою школою. З 1968 по 1993 рік дана ЗОШ носила ім’я М. Ольшевського.

Ліцеєм відповідний заклад є з 1994 року, а звання академічного він був удостоєний шість років тому. Якщо ви небайдужі до розвитку освіти, зателефонуйте +38 4568 52 632 та з’ясуйте можливість відвідування цього музею.
Монументальні скульптури
У містечку є декілька таких об’єктів, що вшановують пам’ять загиблих військових, патріотів та рятівників.
Локації, які нагадують про оборонців краю в часи Другої світової війни – це Вічний вогонь, над яким височіє гранітна чотиригранна колона, та пам’ятник воїнам-автомобілістам у вигляді автентичної вантажівки на похилому постаменті. Його можна знайти поруч з центральною автостанцією.
Одна з монументальних композицій присвячена ліквідаторам наслідків Чорнобильської катастрофи (Богачевського, 11 – це біля пожежної частини).
А найновіший пам’ятник, що має форму хреста з написом «Героям Небесної Сотні» увіковічив імена борців, загиблих від час Революції Гідності. Встановили його в 2015 році.
Є на території міста й монументальна композиція, що вшановує загиблих воїнів-інтернаціоналістів – уродженців Сквира.
Де відпочити в Сквирі?
У самому місті є один невеликий парковий масив, який цілком підійде для відпочинку в затінку, проте особливими фішками не здивує.
Але є одна крута локація, де погуляти (Сквира знаходиться в 15 хвилинах їзди на авто від цього місця) буде приємно та цікаво навіть вибагливим киянам.

Називається даний об’єкт «Ландшафтний парк Буки», а розташований він на північ від центру Сквирської громади, на мальовничому узбережжі річки Раставиця.
Інфраструктура цього відпочинкового закладу включає безліч альтанок, колоритних місточків та тінистих алей. Крім того, тут можна відвідати невеличкий звіринець, що дозволить побачити ведмедів, левів, кумедних поні та інших тварин.
Є на території даного парку й перлини архітектури – це садиба Суслова, що включає капличку й мисливський будиночок, та розкішний храмовий комплекс з церквою Святого Євгена, який вражає красою.
Якщо ви вже роздивилися все, що цікавого є в Сквирі, вирушайте до Буків, які поруч із цим містечком. На околиці даного села можна побачити автентичний пам’ятник у вигляді водяного млина середини ХІХ століття.
Заклади харчування
Місто налічує чимало кав’ярень та ресторацій, які здебільшого отримують позитивну оцінку якості страв та обслуговування.
Туристам, що полюбляють смачно перекусити в приємній атмосфері, можна порекомендувати такі сквирянські кафе та ресторанчики.
«Творча»
Затишна кав’ярня на Героїв Небесної Сотні, 21 (т. + 3 8 093 168 24 48). Графік роботи її – з 9.00 до 22.00 без вихідних.
Практично всі коментарі про «Творчу» висловлюють вдячність її професійному персоналу та відзначають чудові смакові якості страв. Інтер’єр цього кафетерію відвідувачі характеризують як атмосферний, що постійно оновлюється. А ще тут найсмачніша кава, неперевершені десерти й адекватний прейскурант.

Sma4no
Сама назва відповідної локації підказує, де поїсти (Сквира, Соборна, 19) можна смачно. До цього фаст-фуд закладу, що пропонує їжу на виніс та відмінно готує свіжі бургери в центрі міста, можна завітати з 9.00 до 20.00 щодня.
Меню Sma4no (т. +38 098 770 47 54) також включає хрустку картоплю фрі, гарячу кукурудзу, гриль-лаваш та інші приготовані з любов’ю страви для вегетаріанців. Поруч з цим затишним та невеличким кафе є автомобільний паркінг, що зручно для мандрівників, які подорожують на власній машині.
Багато завсідників цього місця вважають, що з погляду смакових якостей навіть знаменитому «Макдональдсу» воно не програє.
COFFEEPLUS
Адреса даної популярної кав’ярні – площа Героїв Сквирщини. Працює вона щоденно з 8.00 до 21.00.
Переваги COFFEEPLUS, куди піти з дітьми в Сквирі варто містянам та туристам, – це креативна й вишукана подача страв та величезний вибір вишуканих смаколиків, які так полюбляє малеча.
Заклад пропонує дуже широкий вибір напоїв, в тому числі кави зі всілякими сиропами, ароматних чаїв та класичних і фірмових коктейлів. У ньому є комфортна для відвідувачів літня тераса, а автобусна зупинка знаходиться поряд.
Де зупинитися?
На жаль, готелів та хостелів на території Сквири поки що немає. Проте мандрівники мають можливість заночувати в квартирах та кімнатах, звернувшись до їх орендарів або місцевих агенцій нерухомості.
Є неперевірена інформація про готельне приміщення, що належить місцевому підприємству з виробництва круп, проте вона вимагає уточнення.
Багато готелів можна знайти в Білій Церкві, що знаходиться в 40 хвилинах їзди на авто від Сквири. Найпопулярніші з них – «Bed&Bike» (вул. Леваневського, т. +38 067 773 43 51) та «РідМас» (Млинова, 37-а, т. +38 073 404 05 80).