Невеличкий, затишний та не позбавлений особливого колориту, центр Дрогобицького району Львівщини має свої здобутки і принади для мандрівників.
Цей населений пункт, історія якого сягає своїм корінням далекого ХІ століття, в наш час називають містечком солі, кращим містом у номінації «мобільність» та найпрозорішим містом України.
Про те, що подивитись Дрогобич пропонує своїм гостям та які варті уваги місця можна знайти на підпорядкованій йому території, розповідається далі.
Шедеври сакрального зодчества
Як і в інших містечках Львівської області, тут височіє багато величних храмів, кожний із яких представляє цінність архітектурну, історичну та духовну.
1. Музей-храм Святого Юра
Чудове враження справляє на туристів музей-храм Святого Юра, збудований без єдиного цвяха та з унікальним розписами в інтер’єрі. Знайти відповідну дерев’яну споруду, зведену близько шести століть тому, можна на вулиці Солоний Ставок, 23.
Відомо, що спочатку ця культова католицька будівля знаходилася в іншому місці, на Івано-Франківщині. А до Дрогобича вона була перевезена 1656 року. Трохи пізніше, в 1670 році, до храмового комплексу добудували вежу-дзвіницю. Зберегтися даній споруді дотепер удалося через особливу технологію вимочування деревини для неї в сольовому розчині.
2. Костел Святого Варфоломія
Ще більш поважний вік відрізняє костел Святого Варфоломія, в якому колись розташовувавсь фортечний маєток княжого воєводи. У минулому дзвіниця цього храму виконувала роль оборонної вежі. Перебудування, в результаті яких комплекс отримав вівтар, знижений дах та позбавився від бійниць, мали місце в ХІІІ столітті. Адреса цієї готичної стародавньої святині, овіяної містичними легендами, – вул. Данила Галицького, 8.
3. Собор Святої Трійці
Продовжуючи розповідь про цікаві місця Дрогобича релігійного значення, варто назвати собор Святої Трійці. Статус цієї споруди, зведеної 1690 року, за часи її існування неодноразово змінювався. Спершу дана хрестоподібна будівля з арковими вікнами була костелом кармелітів, пізніше – монастирем. Її реставрація проводилася на рубежі ХІХ-ХХ століть, а востаннє цей собор, що є симбіозом монументальності й величності, відновлювали в 2000 році.
Місцезнаходження церкви Святої Трійці – вулиця Трускавецька, 2.
4. Монастир Святих апостолів Петра й Павла
Відносно молодий вік має монастир Святих апостолів Петра й Павла – будівництво даного храмового комплексу, що виглядає дуже вишукано, було завершене в 1831 році. У його історії було багато трагічних сторінок, коли представники влади глумилися над святинею, перетворюючи її то на в’язницю, то на клуб, то на лабораторію. Богослужіння відновилися в стінах відповідної споруди, що на вулиці Стрийській, б.1, тільки в 1990 році.
Мандрівникам варто відвідати й інші визначні місця Дрогобича релігійного значення. Їх взірцями є церква святої Параскеви (вул. Михайла Коцюбинського, 24), що вважається наймолодшим дерев’яним храмом міста, та прикрашена розкішною ліпниною Хоральна синагога (вул. Пилипа Орлика). Дрогобицька синагога свого часу була однією з найбільших іудейських храмів на території Європи.
Інші пам’ятки архітектури
1. Ратуша
Головним символом даного галицького містечка є ратуша, яка знаходиться на його центральному майдані – площі Ринок. Дана елегантна будівля часів ХV століття являє собою башту заввишки 40 метрів із годинником.
Щоб пильно оглянути з висоти пташиного польоту геть усе, що цікавого є в Дрогобичі, варто піднятися на ратушу, точніше на її оглядовий майданчик. Доступна ця локація, яка відкриває чудову панораму, з 10.00 до 22.00 у всі дня тижня, крім понеділка. Тут проводяться екскурсії вартістю 10 гривень із особи.
2. Вулиця Тараса Шевченка
Декілька витворів архітектурного мистецтва можна побачити на вулиці Тараса Шевченка, що в минулому носила назву Адама Міцкевича, Самбірської, Першого Травня та Панської.
Колись на ній мешкало чимало впливових та заможних містян, вілли яких не втратили своєї розкоші дотепер. Серед них варто назвати маєток останнього градоначальника Дрогобича Раймунда Яроша. Ця споруда є взірцем стилю віденської сецесії.
3. Вілла Б’янки
Ще один шикарний будинок відповідної вулиці відомий під назвою вілли Б’янки. Колись у ньому мешкав лікар-рентгенолог Йозеф Ротт, а нині цей архітектурний об’єкт є Палацом мистецтв музейного комплексу «Дрогобиччина».
Обходячи привабливі з точки зору архітектури місця для туристів (Дрогобич), варто звернути увагу на будівлю міської в’язниці (вул. Стрийська, 3). Колись у її стінах, зведених ще 1899 року, розташовувався каральний орган НКВС. А первісно даний об’єкт зводився для найбільшої в Галичині судової інстанції.
Де знайти локації для фотосесії?
Зробити ефектні фотознімки в адміністративному центрі Дрогобицького району можна не лише на фоні старовинних храмів, ратуші та вілл.
1. Лого-лавка
Популярною у мандрівників фотозоною стала так звана «лого-лавка», що знаходиться поруч із дзвіницею костелу святого Варфоломія, на площі Замкової гори. Автори такого творіння позиціонують його як бренд міста. Цей оригінальний проект створили й реалізували дизайнери студії White Studio Design.
2. Статуя Свободи
А на вулиці Івана Франка, 36 можна знайти статую свободи, яка є шикарним елементом декору фасаду однієї із споруд. Виглядає така скульптурна композиція, не надто схожа на американський аналог, дуже витончено. Містяни чому називають її Геліосом.
3. Галицьке містечко
Може запропонувати для селфі чи класичного фото це галицьке містечко і кілька арт-обєктів у вигляді муралів, які прикрашають будинки. Один із таких витворів сучасного мистецтва можна знайти навпроти пам’ятника Степану Бандері (вул. Шевченка). Називається він «Декорації міста».
Інші мурали з символічним назвами «Одне небо», «Квітучі руки» та «Твій простір» розташовані відповідно на вул. Мазепи, 7, Стрийській, 83 та Остромисла, 10.
Прихильників ностальгії, ймовірно, зацікавить локація у вигляді ретро-телефону – яскраво-жовта будка цього таксофону встановлена на вулиці Жупнна, 4. Цікаво, що такий засіб зв’язку, вік якого сягає майже століття, досі робочий – із нього можна зателефонувати.
Музеї для допитливих
Містечко має декілька музейних закладів різної специфіки.
1. Музей Бруно Шульца
Один із них, відкритий в 2003 році музей видатного польського письменника та художника Бруно Шульца, знаходиться в будівлі місцевого університету, на вул. Івана Франка, 24. Графік роботи його 10.00-14.00, крім суботи та неділі. Попереднього домовитися про екскурсію сюди можна за телефоном +38 (097) 376-88-47 або +38 032 44 511 22.
2. Музей-галерея ваг
А в приміщенні ратуші, про яку вже йшлося вище, можна відвідати музей-галерею ваг. Його зібрання включає близько півтисячі експонатів. Серед них є ваги для визначення маси монет, виробів та злитків із золота, шоколаду, яєць тощо.
Багато таких експонатів виготовлені понад сотню років тому, а окремі взірці зроблені ще за часів Середньовіччя. Такою реліквією є ваги, що в епоху інквізиції слугували для визначення того, чи є жінка відьмою. Якщо вага дівчини або молодиці була меншою від 48 кг, вважалося, що вона здатна літати на мітлі.
3. Картинна галерея
У колишньому будинку Якуба Файерштея, що обіймав посаду відебургомістра, можна оглянути картинну галерею. Окрім творів живопису й графіки XVI-ХХ століть, в цьому закладі експонуються витвори скульптурного мистецтва та церковного, сакрального (ікони).
Відчинена Дрогобицька картинна галерея (вул. Січових Стрільців, 18) щодня, окрім понеділка з 10.00 до 17.00. Квитки до неї для дорослих коштують 50 гривень, студентські – 30 гривень, а дитячі – 20 гривень. Екскурсія для групи, залежно від теми та тривалості, обійдеться від 100 до 200 гривень. Контактний номер даної інституції – +38 03244 3 37 98.
4. Музей Дрогобиччина
А найбільшим музейним закладом міста є «Дрогобиччина». Він має історично-краєзнавчий профіль та має окремі експозиції, присвячені природі та мистецтву даного регіону. Загалом у цьому музеї, який працює з вівторка по четвер з 9.00 до 18.00, а з п’ятниці по неділю з 9.00 до 17.00. є декілька відділів.
Серед них – відділ природничий, історичний, присвячений побуту та народознавству, а ще художній, пам’яток дерев’яного зодчества та інші фондові зібрання. Заклад займає 28 експозиційних залів, розташованих у п’яти будівлях. Одна частина фонду розміщена на вулиці Шевченка, 38, а інша – на вул. І. Франка, 32.
Контактний номер даної інституції – +38 (032-44) 2-20-35. Вартість входу сюди для дорослого й дитини складає 50 та 30 гривень відповідно. А вартість екскурсійного обслуговування визначається за домовленістю.
Куди піти з дітьми в Дрогобичі?
Всією родиною можна відвідати місцеві парки. Найпопулярнішим із них є парк культури і відпочинку ім. Потовського. Адреса цього зеленого відпочинкового закладу, в якому чимало атракціонів, ігрових майданчиків та зон для пікніків, – вул. Добродійності, 15.
Місцеві дітлахи люблять бувати в зоопарку (вул. Українська, 22). Мешканцями даного звіринцю є екзотичні тварини, в тому числі слон, мавпи, тигри та тропічні птахи. Вихідного дня тут можна приєднатися до захоплюючих дитячих розважальних заходів та шоу.
Ще один зоопарк, який називається «Лімпопо», можна відвідати в селі Меденичі Дрогобицького району (вул. Львівська, 21). Його телефон – + 38 067 009 92 32. Працює цей зоопарк без вихідних із 10.00 до 17.00. Ціна повного квитка становить 200 гривень, а для дитини від 5 до 14 років – 150 гривень.
На вулиці Червоноградській, 5 знаходиться топова дитяча кімната «Мармелад», де малечі пропонуються майстер-класи та різноманітні ігри.
Найпопулярніший міський басейн для дітей можна знайти в навчально-спортивному комплексі на вул. Живова, 19, а найкращою кав’ярнею для дітлахів вважається «Смачнюча казка» (вул. Львівська, 34).
Топові локації району
Кілька дивовижних пам’яток є можливість оглянути на території Дрогобицького району.
До них можна віднести статую Христа Спасителя, що в селі Рихтичі, розташованому північніше райцентру.
Родзинками карпатського села Майдан, що в 35 км від Дрогобича, є неготичний костел-готель та доменна піч-плавильня, а ще дерев’яний храм та старовинний палац.
А визначним місцем Нового Кропивника, віддаленого від районного центру на 20 км, є муровано-дерев’яний храм Святого Михаїла, зведений наприкінці XVII століття.
Ще одна унікальна, автентична дерев’яна церковиця височіє в селі Селець – там, де Дрогобицький район межує з Самбірським. Називають її Богородицьким храмом та вважають пам’яткою сакральною архітектури епохи пізнього Середньовіччя.
У розділі Туризм на нашому сайті ви можете озгайимитись із підбірками цікавих локацій всіх міст Львівської області, і Львова зокрема. Гарного відпочинку!