Нині страви японської кухні, серед яких є роли, стають популярними серед багатьох людей з кожного куточка світу. Зумовлена така популярність корисними та смаковими властивостями і особливостями. Як приготувати суші вдома, що необхідно мати для готування страви, популярні рецепти, про все це розповімо далі у дописі.
Визначення та види
Суші-це японська страва, що являє собою відварений рис, який подають з рибою, морепродуктами, овочами, приправами і спеціями. Делікатес поєднує у собі смакові властивості, традиції та майстерність створення, який підкорив світ своєю унікальністю та неповторністю. Найпопулярнішими є такі види:
- нігірі (рисова основа покрита рибним філе)
- гункан (з японської слово означає військовий корабель, звідси і мають таку форму човника, бортики яких, викладають з норі та покривають начинкою)
- маки-роли (кручені смаколики, які мають начинку з одного інгредієнта)
- футомакі (складаються з декількох продуктів)
- урамакі (зовні на лист норі виложують рисову зернову культуру)
- сашимі (риба тонко нарізається та подається самостійно)
Відмінності
Для приготування делікатесів використовують однакові продукти, відрізняються лише формою подачі та деякими додатковими компонентами.
Суші мають об’ємну основу з рибною начинкою, все фіксується норі, виготовляють поштучно, мають більшу кількість морепродуктів та овочів, а роли готують з рулетика, в основі якого листя водостей та різноманітна відповідно до свого смаку начинка та більша кількість рису.
Історія виникнення
Вперше згадка датується у 2-ому столітті нашої ери, коли японці маючи великий запас риби, не знали куди її дівати почали продавати продукцію на територію Східної Азії, для тривалого зберігання та транспортування засипали рибу великою кількістю рису, який опісля викидали. Місцем виникнення суші є Японія, за одним з переказів, місцевий кухар у XVII столітті поєднав рис з маринованою рибою і васабі, вийшло досить незвично, але смачно, утворену страву називали “наредзусь”, яка згодом стала популярною серед населення.
Особливістю був специфічний рибний запах при тривалій ферментації, з роками рецепт удосконалювався, змінювався смак, поступово набуваючи теперішнього вигляду. На той час, щоб набути майстерності приготування страви, кухарі повинні були мати подібну практику більше 3-х років, нині, професію сушиста можна опанувати за досить таки короткий час, але постійно удосконалювати свої навички, знання та цікавитись новинками. Такої популярності, як зараз суші набули наприкінці ХХ століття, після того, коли американці почали змінювати рецептуру класичних японських ролів, серед яких запечені смаколики, Філадельфія тощо.
Інгредієнти для суші
Розрізняють основні продукти з яких складаються базові рецепти, серед них виділити можна:
- рис (для приготування обирають круглозернисту крупу, тому що саме там великий вміст крохмалю, що дає змогу зручно сформувати гарнішматочки, розрізняють такі види: -японський- клейка структура, проте не розварюється до кашоподібного стану
- жасмин – властива висока клейкість, проста структура, добре поєднується з морепродуктами). Важливим моментом є промивання зернової культури під проточною водою близько 5-7 разів від пилу, сміття тощо. Варять у ємності з товстим дном, додають воду, співвідношення складає 1:1, накривають кришкою, яку не відкривають аж до готовності)
- норі (являє собою сушені водорості, для зручного формування мають квадратну форму)
- риба (дозволено використовувати океанічну рибу, таку як тунець, вугор, лосось, так як вважається, що у таких морських видах менша кількість паразитів, серед морепродуктів використовують креветки, ікру, морський їжак)
- овочі (найчастіше огірок, авокадо)
- сир Філадельфія (молочний продукт має ніжний вершковий присмак)
- приправи (спайс, японський майонез, унагі соус добавляють у начинку, а як доповнення подають соєвий соус, васабі)
Всі продукти можна підбирати відповідно до своїх смакових властивостей, побажань, комбінуйте, експериментуйте створюючи особливі смаки.
Столове приладдя
Для створення екзотичної страви знадобиться:
- спеціальний бамбуковий килимок, за допомогою якого скручують роли, усуває нерівності та робить їх щільними
- бамбукові палички- за допомогою них їдять готові вироби
- ніж з гострим лезом, потрібен для нарізання
- пінцет – для усунення кісточок з риби
- посуд для сервірування та соусів
Процес приготування
Приготувати суші для початківців не є вже таким складним завданням, головне дотримуватись основних рекомендацій обробки продуктів, скручування рулета тощо. Щоб зробити смачну страву потрібно проявити терпіння і вправність, тому що готуючи роли вдома інколи можуть виникнути складнощі.
Для надання правильної форми використовують бамбуковий килимок (циновка), лист норі матовою стороною ложать на циновку, довжина водоростей залежатиме від розміру суші та кількості начинки, на листя викладають відварений рис, овочі та рибу попередньо нарізають і також виложують поверх, тоді за допомогою килимка починають формувати обережно продовгуватий звиванець, щільно притискаючи, аби не залишалось пустого місця, а краї загортають поверх, ніби накриваючи його.
Гострим ножем розрізають на рівні порційні шматочки. Для красивого сервірування суші вдома можна використати спеціальний посуд або який є в наявності.
Як правильно нарізати
Даний процес може бути простим та швидким, сприяти цьому можуть добре загострене лезо ножа, існує навіть спеціальна дошка, у якій є заглибини, що утримують роли на місці. Тримаючи ніж під кутом 45 градусів закручений рулетик розрізають на 6-8 кусочків, вони повинні бути однакового розміру та товщини для гарної подачі до столу. Поради для нарізування:
- для того, щоб зберегти гарну форму, рекомендується розрізати їх безпосередньо перед подачею
- можна використовувати спеціальний ніж для полегшення нарізування
- не тиснути сильно на лезо, аби не розвалювалась готова страва.
Сервірування
Створити незвичайну, цікаву атмосферу можна подачею смачної страви до столу. Для цього рекомендують створити простір, щоб усім присутнім був зручний огляд їжі. Можна використовувати дерев’яні тарілки або красивий однотонний посуд, вибір якого нині є дуже великим, створений спеціально для таких смаколиків.
Все приготовлене розставляють так, щоб гості мали можливість вільно взяти все, що бажають. В оформленні варто дотримуватись непарної кількості приборів, порцій (3, 5, 7 тощо).
Їдять суші дерев’яними паличками, які ложать на підставку (хасіокі),звісно такі прибори не завжди є, тому можна покласти на тарілку або стіл обов’язково тонкими кінцями вліво.
Правила вживання
Найважливіше, що потрібно запам’ятати, це дотримання гігієни рук, згідно східної філософії це дасть можливість позбутись негативної енергії, також варто взяти до уваги наступні пункти:
- вживають суші за допомогою паличок (хасі)
- страву не можна повністю занурювати у соус чи приправи, потрібно злегка торкатись
- велика кількість васабі може спотворити смакові властивості, тому все повинно бути в міру
- під час трапези, щоб відрізняти смак різних видів ролів, рекомендується вживати імбир
- їдять повільно, насолоджуючись цим процесом
- запивати дозволяється зеленим чаєм
Поради для приготування суші
- Щоб рис не прилипав до рук, їх необхідно змочити водою
- Використовуйте гострий ніж аби добре різати водорості, перед кожним нарізанням потрібно обполіскувати його холодною водою, щоб уникнути липкості.
- Якщо в домашніх умовах відсутній спеціальний килимок, його можна замінити харчовою плівкою, фольгою або пергаментом
- Добавляючи кунжут, для вираженого смаку варто обжарити його на сковороді
- Смак залежить від базового рисового продукту, тому потрібно дотримуватись правил вибору та приготування
Не засмучуйтесь, якщо з першого разу вийде неідеальна форма, для цього потрібна практика та дотримання техніки приготування суші.
Найчастіші помилки
Поговоримо про ті помилки, яких допускаються найбільше:
- використання неправильної культурної рослини (це базовий продукт, від вибору якого залежатиме якість та смак)
- заборонена риба (для приготування дозволяється використовувати океанічні різновиди та морські, вважається, що там менше бактерій)
- недотримання техніки варіння рису (перш за все потрібно добре промити крупу, варити під кришкою до готовності, він не повинен бути липким при вживанні, якщо прилипає це означає, що переварили і наступного разу тривалість готування необхідно скоротити)
- перебільшення з начинкою (у страву потрібно додавати базові компоненти, вживання додаткових може спотворити або затьмарити смак)
- не рекомендується додавати у соєвий соус васабі.
Рецепти суші вдома
“Філадельфія”
Відомий у світі та один з найулюбленіших смаколиків серед людей. Роли, рецепт яких є нескладним у приготуванні, для цього знадобиться рис, вершковий сир, огірок, авокадо, сьомга слабосолена та норі. Інгредієнти виложують на листя, сформувавши рулет нарізають на порційні шматочки, яких повинно вийти 8 та подають до столу з соусом або васабі.
“Каліфорнія”
Цікавою особливістю є вигляд смаколика, так як рис виходить зовні, поверх якого ікра. Рецептура включає в себе зерно рису, ікру, овочі та м’ясо краба, листя водоростей. Формують та ріжуть на 6-8 кусочків одного розміру та товщини.
Темпура-роли
Популярна японська страва, для готування якої необхідний норі, риба, авокадо, рис, спеціальне борошно tempura, панірувальні сухарі “panko”, яйце, соняшникова олія для смаження. Формують рол, який занурюють у кляр, а потім у сухарі та смажать у фритюрі. Готову смакоту розділяють на міні рулетики та теплими подають до столу з соєвим соусом, васабі чи імбиром.
Нігірі
У перекладі з японської назва означає “жменя”, для формування необхідно взяти таку кількість крупи, яка поміщається в долоні, злегка притискають та формують продовгуватий брусочок на який виложують шматочок риби, готують поштучно, стільки скільки необхідно. Рецепт ролів нігірі є простим, з яким можу справитись навіть новачки. Вживають з соусом та приправами, які вам до вподоби.
Вегетаріанські суші
Проста їжа, підійде для тих, хто не вживає риби, є вегетаріанцем чи веганом. Потрібно взяти такі інгредієнти: рис для суші, спеціальні сушені водорості, авокадо, морква по-корейськи, перець болгарський, рисовий оцет. З підготовлених компонентів загортають все водоростями, ріжуть і подають із соєвим соусом.
Цікаві факти про суші та роли
- Місцем виникнення популярних смаколиків є Японія, у якій це був метод консервації риби
- У середньовіччі така страва слугувала десертом, котрий подавали до столу після основної наїдків
- Процес приготування є справжнім мистецтвом, адже від кожного етапу залежить смак та якість
- Суші містять багато білків, вітамінів та мінералів і вважається легкою та здоровою їжею
- Найпопулярнішими у світі є роли, які створили не в Японії, а у США “Каліфорнія” і “Філадельфія”
- Близько 80% вилову блакитного тунця використовують для приготування ролів
- Раніше жінкам забороняли працювати сушистами, бо вважали, що макіяж, волосся та фізіологічні стани жінки впливають на запах і смак їжі, а також робота дуже виснажувала їх. Нині у Токіо представниць прекрасної статі навчають опановувати цю професію.
Дана страва є ласощами для всієї родини чи дружньої компанії, чудово підійде для обіду або святкової вечері, а приготовлена власноруч їжа має неперевершений смак, бо готується з любов’ю і точно буде оцінена вашими близькими людьми.