Наразі багато наших співвітчизників віддають перевагу відпустці на курортах країн Євросоюзу. На їх території безпечно, місцеві туристичні заклади пропонують гостям відмінний сервіс, а ще тут є можливість відвідати багато визначних місць.
Ця стаття є маленьким путівником, що розповість, куди поїхати в Болгарію. Текст познайомить з культовими болгарськими курортними локаціями, історичним місцями й культурними пам’ятками та іншими принадними для відпочивальників об’єктами цієї держави, що займає східну частину Балканського півострова.
Причини популярності
Дана країна для українських туристів є надзвичайно привабливою небезпідставно. Можна назвати кілька чинників, які підвищили її рейтинг, зокрема, з погляду наших мандрівників.

- Доступні ціни. Вони в порівнянні з вартістю перебування, наприклад, у Туреччині та Єгипті, не кажучи про Грецію та Італію, є нижчими. А обираючи для відпустки невеликі місцеві селища, є можливість влаштувати чудовий бюджетний відпочинок у Болгарії для себе та своїх близьких. У таких населених пунктах можна розраховувати на дешеве житло, доступний проїзд та екскурсійне обслуговування.
- Можливості для різноманітного дозвілля. Даний регіон уподобали любителі моря та пляжів, гірськолижних центрів, старовинної архітектури та незайманої природи. Тут є можливість отримати насолоду від яхтингу, пізнати драйв, взявши участь у сплаві по гірській річці, та спуститися в загадкові підземелля печер. А гурманів не залишає байдужою болгарська кухня й знамениті вина.
- Захоплюючі подорожі в будь-яку пору року. З травня до початку жовтня триває пляжний відпочинок у Болгарії. А потімсюди приїздятьсправжні естети, що хочуть помилуватися дивовижними пейзажами сонячної місцевої осені. Погода в цю пору є особливо комфортною для відвідування архітектурних пам’яток та здійснення гастрономічних турів. Наприкінці листопада стартує лижний сезон. А з приходом весни тутешні долини вкриваються таким розмаїттям квітів, що викликає захват.
- Сприятлива кліматична зона. Клімат в цій частині Балкан м’який і має схожість зі середземноморським. Тому навіть улітку тут небагато по-справжньому спекотних днів. Це означає, що нашим співвітчизникам немає необхідності в тривалій акліматизації. Якщо ви обрали сімейний відпочинок у Болгарії, навіть досить вразливі організми дітей для нього пристосуються буквально за день-два.
- Географічна близькість. Розташована ця мальовнича туристична країна порівняно недалеко від України. Наразі до неї можна дістатися навіть автобусом. Відповідні рейси курсують з Одеси, Києва, Житомира, Львова та інших міст.
Інші пріоритетні особливості даного сонячного регіону Європи – етнічна близькість українців та болгарського народу, а також широкий вибір курортів для відпочинку туристів різних вікових категорій, соціального статусу та фінансових можливостей. Сюди з задоволенням приїздять відпочивати родини, романтичні пари та молодіжні компанії.
Найкращі курорти Болгарії
Умовно ці локації можна поділити на ті, що підходять для любителів активних розваг, відпустки сімей із дітками та фанатів гірськолижного спорту.
Топові болгарські курорти для молоді
Їх об’єднує наявність чисельних розважальних закладів на кшталт нічних клубів та диско-барів, а також багатьох екскурсійних маршрутів до видатних пам’яток місцевого зодчества і природи.
Ідеальними для активних туристів молодого покоління вважаються такі курортні перлини.

1. Золоті піски. Взагалі вони мають репутацію універсального курорту, але в молоді популярні найбільше. Зручно розташовані в північній зоні країни, Золоті піски, де має місце активний туризм у Болгарії, принадні своєї оновленою інфраструктурою. Багато чотирьох- та п’ятизіркових готельних закладів відповідного регіону пропонують гостям систему «все включено». Вважається, що тут розташовується найкращий пляж протяжністю близько 3,5 км та завширшки до 100 м. А ще дана локація є осередком ресторанів та має чудовий аквапарк.
2. Сонячний берег. Він приваблює відпочивальників довгою лінією пляжу та пологим входом у море. Для наймолодших туристів у даній зоні обладнано безліч сучасних ігрових комплексів та міні-басейнів. Великі транспортні магістралі пролягають осторонь цієї локації. З приходом темряви тут розпочинається бурхливе нічне життя та час молодіжних розваг – запалюють яскраві вогні та наповнюються відвідувачами нічні бари і клуби, лунає музика.
3. Бургас. Згадуючи модні морські курорти Болгарії, про це місце не можна забути. Його переваги – чисті й красиві пляжі, безліч закладів громадського харчування зі смачною національною та європейською кухнею й різноманітність нічних розваг. Проте для мандрівників шляхетного віку та родин із малечею Бургас може не підійти – надто вже тут гамірно й жваво.

За даними джерел, кращими готелями Золотих пісків є чотиризіркові Atlas та Grifid Bolero – вони отримали максимальну оцінку постояльців.
У Сонячному березі варто зупинитися в готельному комплексі Hrizantema Hotel 4* та Kalina Garden.
А топовими готелями Бургаса вважаються Bulgaria Hotel, Avenue Hotel Deluxe та Grand Hotel and Spa Primoretz.
Кращі приморські курорти для відпустки з дітьми
Нижче описані такі локації, на які варто звернути увагу відпочивальникам з малятами перших років життя та дошкільного віку.
1. Єленіте. Таку назву має невеличке курортне селище, знамените своїм цілющим кліматом, гостинністю й затишком. У минулому Єленіте мало клубний статус та було орієнтоване на західноєвропейського туриста. Нині тут панує приємна атмосфера приємного спокою, яку навіть кращі міста для відпочинку в Болгарії запропонувати не зможуть. Це місце, що дозволить максимально насолодитися морем та спогляданням чарівних пейзажів. Проте багато французів і британців їздять сюди і зараз.
2. Албена. Плюсом морського узбережжя Албени є мілководдя, безпечне для купання малюків. Смуга тутешнього пляжу, широкого та з дрібним, майже білим пісочком, простирається на 5 км. Сюди доцільно завітати заради ідеально чистої морської води й добре розвиненої інфраструктури. Сервіс місцевих готелів здебільшого включає спеціальне дитяче меню. Неподалік Албени знаходиться заповідна територія, засаджена сосново-ясеновим лісом.

3. Обзор. Якщо вас цікавлять не стільки екскурсії по Болгарії, скільки можливість безпечного та цікавого дозвілля для дітлахів, зверніть увагу на Обзор. Тут найтепліше море, а ще є дитячий парк з атракціонами та аквапарк. Претенденти на оздоровлення можуть в Обзорі пройти курс грязелікування та бальнеологічних процедур – тут є мінеральні джерела з цілющою водою. А от для молоді таке місце може видатися нуднуватим.
У Єленіте варто зупинитися в Privilege Fort Beach – Menada Apartments (заклад отримав оцінку «приголомшливо») або в п’ятизірковому Royal Castle Design & Spa («відмінно»).
Кращі готельно-відпочинкові комплекси Албени – «Лагуна Гарден» та «Vita Park».
А в Обзорі визнання та вдячність відпочивальників здобули готелі Dukov 3* та Santa Maria.
Зимовий відпочинок
Сезон катання із засніжених схилів гір розпочинається в цій країні наприкінці осені або на початку зими, після утворення стабільного снігового покриву.

Небайдужих до відповідного виду активних розваг туристам варто вернути увагу на такі гірськолижні курорти Болгарії, відомі за її межами.
- Пампорово. Південна локація гірськолижного відпочинку з вісьмома трасами довжиною майже 18 км. Серед них є маршрути для лижників-новачків та спортсменів із досвідом. Над Пампорово височіє гора Сніжанка. Краєвиди в цій місцевості вражають величчю й мальовничістю.
- Банско. Порівняно нова локація для туристичного лижного катання, неподалік якої знаходяться Піренейські гори. Інфраструктура Банско включає підйомники та фунікулери. А сніговий покрив для його 6 трас утворюється за допомогою 160 гармат – необхідності чекати снігопаду з неба гостям нема.
- Вітоша. Вибір тих, для кого актуальні цікаві місця Болгарії, спеціально обладнані для гірськолижного катання. Вітоша – це гора, що знаходиться практично в столиці країни. На ній обладнані спуски з різним рівнем складності, пологі та екстремальні. Тут отримують відчуття адреналіну лижники та сноубордисти.
Будь-який із курортних регіонів цієї країни приємно вражає гостинністю та доброзичливістю місцевих мешканців – вони є миролюбними та дуже щирими людьми.
До ТОПу болгарських готелів для гірськолижного відпочинку увійшли Forest Nook Aparthotel (Пампорово), Adeona Ski & Spa Hotel (Банско) та Hotel And Spa Moreni (Вітоша).
Що подивитися в Болгарії
Буквально в кожному її великому місті та в будь-якому курортному регіоні знайдеться чимало архітектурних, історично-культурних об’єктів та природних пам’яток, що є предметом гордості болгар та об’єктом уваги й цікавості численних іноземних гостей.
Варна
Це стильний туристичний мегаполіс. У ньому варто оглянути такі місцеві родзинки, кожна з яких залишає неперевершені враження:

- Варненське озеро – солонувата й екологічно чиста лимарська водойма на міській околиці з неймовірно красивими пейзажами;
- Кам’яний ліс – він має вигляд чудернацьких порожнистих стовпів із каменю, походження яких залишається таємницею;
- Акваріум – це музей чорноморської фауни з багатою та унікальною колекцією, що знаходиться в Приморському парку;
- Євксиноград – літній царський маєток варто відвідати тим, кого цікавлять культурні пам’ятки Болгарії.
Ще одне принадне для мандрівників місце – монастир Аладжа, висічений прямо в скелі християнськими ченцями-самітниками приблизно в VI столітті.
Несебр
Древнє причорноморське місто, засноване ще в доісторичні часи. Його первісна назва – Месемврія.
Тут кожен куточок, кожна вулиця дихає старовиною. А візитівками Несебра вважаються наступні локації:
- фортечна стіна біля старого мосту – місце збирання виконавців національних болгарських мелодій на народному музичному інструменті, яку називають гайда;
- Візантійські терми – ініціатором їх будівництва став імператор Костянтин;
- родинні храми царських та князівських сімей – ці сакральні та історичні місця Болгарії, яких наразі в Несебрі налічуються десятки, здебільшого перетворені на музейні заклади з платним входом;
- музеї етнографії та археології – їх експонати розповідають про історію країни у часи язичництва та православної християнської віри.
А ще в цьому колоритному місті із безліччю дбайливо вимощених бруківкою затишних вулиць знаходиться так званий квартал турецьких бань. Він зберігся з часів належності болгарських земель до Османської імперії.
Пляжі в Несебрі вражають чистотою, відпочивальників на узбережжі тут небагато, а ще в цьому місті мешкає багато бакланів. Зграї цих нахабнуватих птахів можна зустріти тут повсюдно.
Природні парки Болгарії
Ця країна здатна здивувати своїх гостей численними заповідними територіями з дивовижними природними ландшафтами, багатою флорою та фауною.
У ній допитливі туристи можуть відвідати кілька паркових закладів національного значення.

- «Центральний Балкан». На його заповідній території простирається величезний гірський хребет в оточенні дібров та водоспадів. Тут мешкає багато представників фауни, що знаходяться під загрозою знищення. Мандрівники, які люблять пригоди, у даному парку можуть зайнятися трекінгом.
- «Странджа». Заповідник у південно-східній частині країни, один із найстаріших на всій території Європейського континенту. У ньому, подорожуючи екскурсійними маршрутами та екологічними стежками, можна зустріти рідкісні види тварин та рослин. А ще тут є овіяні містикою печерні святилища.
- Пірінський. Локація, яку дуже люблять альпіністи, поціновувачі природних красот та претенденти на ексклюзивні фотосесії. Вона милує око численними кришталевими озерами. А найвищою точкою Пірінського парку є гора Вихрен, з верхівки якої відкривається неймовірна панорама.
- Рілський. Якщо вас цікавить не лише природа, але й визначні місця Болгарії сакрального значення, тут неодмінно слід побувати. На території цього парку знаходиться внесений до міжнародної спадщини ЮНЕСКО Рілський монастир. Оточують цю пам’ятку соснові та букові ліси.
- Вітоша. Популярне місце для гірських веломаршрутів та піших походів. Ландшафт парку є дуже різноманітним – у ньому гармонійно співіснують альпійські луки з лісовими масивами та гірськими бурхливими потоками.
Не дивно, що Болгарію обирають не лише поціновувачі пляжного відпочинку, але й фанати модного нині «зеленого», тобто екологічного туризму.
Як поїхати на відпочинок до Болгарії?
Відвідати таку прекрасну країну туристом для українців наразі нескладно. Для цього існує декілька способів:
- звернутися до профільної туристичної агенції, наприклад, на сайт https://any-tour.com.ua/tour-bolgariya/ (AnyTour) – ця організація має найвищий рейтинг, згідно відгуків клієнтів та оцінки фахівців;
- придбати квиток на автобус у відповідній транспортній компанії до Софії, Варни чи інших міст, а далі влаштовуватися в місцевих готелях самостійно (віддавайте перевагу транспорту євро класу з відкидними сидіннями та кондиціонером);
- доїхати до найближчих аеропортів зарубіжжя (Жешув, Польща або Кишинів, Молдова) автобусним транспортом, а далі взяти квиток на потрібний авіарейс;
- можна перетнути кордон на власному авто (популярні маршрути пролягають від Одесит через Молдову та Румунію та з Чернівців через Румунію і передбачають перетин річки Дунай на поромній переправі).
Більшість мандрівників вирушають на відпочинок у Болгарії, попередньо зв’язуючись з туристичними агентствами та придбаваючи у них путівки, – це позбавляє любителів подорожей від багатьох організаційних та інших проблем.