Місто Лева у туристів надзвичайно популярне. Воно має рекордну кількість пам’яток – сакральних, архітектурних, пов’язаних із культурою й мистецтвом та природних.
Побачити й оцінити всю неймовірну красу та велич відповідної міської панорами з висоти пташиного польоту можна, відвідавши Високий Замок у Львові – локацію з найвідомішим оглядовим майданчиком.
Про даний об’єкт, що став одним із улюблених куточків львів’ян та мандрівників, розповідає подальший текст.
Що відомо про минуле Замкової гори?
Відомо, що за часів княжої доби даний пагорб називали «Будельницею». Науковці пояснюють даний факт ймовірністю існування на його верхівці певної споруди. Більшість дослідників схиляється до думки, що це міг бути князівський палац, який виконував роль фортеці з дозорною вежею.
Рештки фундаментів цих укріплень, а також елементів зброї, посуду та людських скелетів були знайдені під час археологічних розкопок 1870 року.

З настанням готичної епохи, коли територією східної Європи стрімко поширювалася французька культура, Замкова гора (Львів) отримала нову назву – «Бідель».
Є думка істориків, що цитадель на цьому крутому пагорбі належала королю Данилу. А оскільки транспортування продуктів та інших речей на верхівку гори було дуже складним, цей можновладець згодом побудував ще один Замок, на узбережжі річки Полтва. Нині на цьому місці розташовується один із сувенірних ринків Львова, відомий під назвою Вернісаж.
Коли місто Лева відійшло до території Польщі, яку очолював монарх Ян Казимир ІІІ, дерев’яні оборонні укріплення знесли. На їх місці виросли нові, муровані.
1648 року гора разом із кам’яним замком була захоплена військами козаків, командиром яких був Максим Кривоніс.
Згодом, коли місто Лева штурмували шведи, керовані королем Карлом ХІІ, цей форт своє оборонне значення втратив. Протягом XVIII століття колишня цитадель поступово зруйнувалася. Її камінь місцеві мешканці застосували для різних будівельних робіт, зокрема, мощення вулиць.
Історія Високого Замку
За даними архівних документів, побудована ця фортечна споруда була за часів Галицько-Волинської доби. Уперше вона згадується в літописах ХІІІ століття. Якщо спиратися на праці літописця Бартоломея Зиморовича, первісна будівля замку-фортеці була зведена 1270 році. Але деякі дослідники вважають, що цього року її вже відбудовували після нашестя татаро-монголів.
Первісно вона являла собою дерев’яно-земляні укріплення. Після їх демонтажу та спорудження замку заново, з каменю, під його баштами, в підземеллях, знаходилася тюрма з вузькими вікнами, що майже не попускали світла. Це була страшна в’язниця для злочинців, холодна та вогка – печей і жодного іншого опалення та освітлення в ній не було.

Декілька камер для ув’язнених розташовувалися на верхньому поверсі даної споруди і ще одна – поруч із в’їзними воротами.
За даними джерел, у замкових стінах довелося відбувати покарання полоненим під час Грюнвальдською бою німецьким лицарям, а також особистому в’язню короля Владислава Ягайла Якубу з Кобилян.
А в самій фортеці зберігалася зброя, в тому числі арбалети та щити. Також фортечно-палацовий комплекс включав ошатні зали і декоровану в давньоруському стилі каплицю.
У другій половині ХІХ століття на місці колишніх оборонних укріплень був створений курган Копець Люблінської унії – пам’ятка на честь 300-річчя відповідної угоди.
Дотепер вдалося зберегтися лише частині однієї зі стін цієї древньої, колись могутньої будівлі. 1957 року на пагорбі, де знаходиться Високий Замок, була зведена двохсотметрова телевишка та міський телецентр.
А довколишня місцевість, що включає верхівку й схили пагорба та оточуючі його території, нині стала мальовничим парком з однойменною назвою.
Особливості парку
Закладення парку «Високий замок» на місці, де до цього височів форт, відбулося ще 1835 року.
Автором проекту цієї зеленої зони, площа якої складає понад 36 гектарів, став львівський садівник Бауер.
Флора даної паркової локації різноманітна – тут можна побачити близько півсотні видів дерев листяних порід (берези, липи, дуби, в’язи, каштани, явори, ясени тощо), а також сосни. Рідкісним представником серед них є вільха чорна.
Лісопаркова зона включає дві тераси – верхню та нижню. На кожній із них розташовується окремий оглядовий майданчик. На нижньому рівні можна побачити пам’ятник Максиму Кривоносу. Тут є ресторація та колоритний будиночок садівника, що знаходиться в оточенні екзотичних, дивовижних рослин.

Верхня тераса є місцем розташування штучного насипу-кургану, біля його збереглися рештки кам’яного фасаду колишніх оборонних споруд. Звідси сонячного дня видно навіть неперевершені краєвиди Карпатських гір. На туристів справляє чудове враження прогулянка алеєю старезних каштанів.
Тут панує неповторна атмосфера епохи Середньовіччя. Вона дарує можливість на деякий час забути про міський гамір та суєту, морально перезавантажитися.
Цікаві факти
Найвищою точкою міста Лева є саме Високий Замок.
Стежка, якою піднімаються на верхівку пагорбу, має настільки звивисту траєкторію, що нагадує лабіринт.
За непідтвердженою думкою в минулі часи на пагорб завозився піщано-земляний ґрунт із Польщі.
Після того, як місто Лева опинилося під владою Польщі, замок-форт був обраний резиденцією старости короля.

До 1648 року розташовану на ньому фортецю не вдавалося захопити нікому. Та й штурм, в результаті якого ця твердиня була захоплена військами козаків, тривав кілька діб. За непідтвердженими даними, Максим Кривоніс керував взяттям даного оборонного укріплення, будучи тяжко пораненим.
Колись даний замковий комплекс включав дві башти. Одна з них була п’ятиповерховою та називалася Шляхетською. Друга була 4 поверхи заввишки. Її називали Гультяйською.
У період пандемії чуми в цей замок став останнім притулком для тяжкохворих, що були приречені.
Замкова гора, висота якої вражає, є відмінною фотозоною – цю красиву місцевість з неординарним фоном обирають любителі селфі та професійні фотографи для фотосесій.
На думку львів’ян, Високий замок є візитівкою їхнього рідного міста, його головним символом. Цей об’єкт має для Львова таке саме значення як для Парижу Ейфелева вежа.
На верхівці гори часто можна побачити не тільки фотохудожників, а й їхніх колег-живописців, зайнятих створенням пейзажних полотен просто неба.
А ще тут часто на клієнтів чекають портретисти та майстри дружніх шаржів, які пропонують відповідні послуги за гроші.
Актуальні запитання й відповіді
Найчастіше туристів, що приїздять до головного міста Львівщини, цікавить декілька моментів, що пояснюються нижче.
Яка висота Високого замку у Львові?
Верхівка відповідної легендарної гори знаходиться на висоті 413 метрів.

Як можна дістатися до цієї локації?
Автобусні маршрути до парку наявні з усіх міських районів. Сюди йдуть автобуси № 28, 41, 53, 114 та 138.
Можна доїхати до даного туристичного об’єкту і трамваєм № 6. Зупинка, на якій потрібно вийти, називається «вулиця Личаківська».
Скільки часу займає підйом на верхівку, до верхнього оглядового майданчика?
Якщо йти в середньому темпі, цю відстань можна подолати впродовж 15 хвилин.
Які заклади харчування знаходяться поблизу цієї пам’ятки?
Біля підніжжя Замкової гори можна знайти чималий вибір ресторанчиків та кав’ярень. Гарну репутацію серед них має ресторан з однойменною назвою, що працює без вихідних та перерви з 11.00 до 22.00 на вул. Високий Замок, 7. Його телефон – +38 (067) 501 39 71.
У будинку по сусідству з цією ресторацією знаходиться гриль-бар із закритою залою й відкритою терасою. Контактний номер цього закладу – +38 068 820 8183.
Можна також смачно перекусити та випити знаменитого львівського пива в розташованому неподалік крафт-пабі «Добрий друг 4» (вул. Січових Стрільців, 3, графік роботи 12.00 – 23.00, тел. + 38 093 876 3309).
Як вийти на Високий Замок у Львові?
Єдиний шлях до його нижньої та верхньої тераси – піший. Ця крута дорога вимагає певних фізичних зусиль, але загалом вона є доступною для людей різного віку.
Які ландшафтні та інфраструктурні об’єкти є на території парку?

На просторі відповідного паркового закладу впорядковано багато алей, клумб, місць для відпочинку. На верхівку ведуть міцні звивисті сходи з двох боків.
Чи проводяться сюди екскурсії?
Звісно, можна приєднатися до таких екскурсійних турів, під час яких місцеві гіди розповідають багато цікавого. Вартість відповідного маршруту в супроводі гіда складає від 350 гривень, а тривалість пішохідних оглядових екскурсій до найвищої точки міста Лева становить як мінімум 2 години.
Скільки коштує вхід на Високий Замок у Львові?
Просто підйом на верхівку відповідного пагорба є безкоштовним. Проте фізично слабкій людині подолати 349 мурованих сходинок, що ведуть аж до оглядового майданчика, буде не зовсім просто.
Коли панорама з оглядових майданчиків Замкової гори виглядає найкрасивіше?
Особливо чарівна картину відкривається погляду звідси увечері або вранці, коли сонячний диск частково схований за обрієм. Цей неймовірний пейзаж вражає романтичністю й величчю водночас.
Як дістатися та як вийти на Високий Замок у Львові?
До даного парку прямує багато міських автобусів з усіх районів Львова. Наприклад, доїхати до нього можна автобусами № 28, 41, 53, 114 та 138.
Аналогічний напрямок має трамвай № 6. Вийти слід на зупинці «вулиця Личаківська», а далі впродовж приблизно чверті години прямувати нагору.